سه شنبه - 2018 مارس 20 - 4 رجب 1439 - 29 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195219
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1386 12:26
تعداد مشاهدات : 65

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

عزت نفس

عزت نفس از نظر روان شناسان ،مهمترین موضوع از جنبه های فردی ، اجتماعی ، روانشناختی است.در سالهای 65-1959فشرده ترین مطالعات درباره عزت نفس صورت گرفته و نتایج مطالعات کلینیکی و تجربی نشان می دهد که عزت نفس دارای خاصیت سرایت کنندگی و در عین حال از نفوذ واهمیت فراوانی برخوردار است ، ازآنجا که استعدادها با رفتار وحدت یافته و به ندرت به طور مستقل ظهور وبروز می نماید ،عزت نفس نیز چنین حالتی دارد وبه صورت چند جنبه ای بیان می شود.به علت همین تداخل عزت نفس و جنبه های دیگر شخصیت ،نباید انتظار تعریف ،توصیف و تعبیر واحدی از آن داشت.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ... کریمه اهل بیت علیهم السلام....

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عزت نفس

1386

بتول ملکی زندی

فاطمه سوری

سید ضیاءالدین هاشمی

عزت، نفس، انسان، اعتماد

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

عزت نفس به قضاوت شخص پيرامون ارزش خويشتن اطلاق مي گردد .عزت نفس احساس ارزش ، درجه ي تصويب ، تأثير پذيرش و ارزشمندي است كه شخص نسبت به خويشتن احساس مي كند. در پيدايش عزت نفس عواملي از قبيل واكنش ديگران ، مقايسه با ديگران ، ايفاي نقش و همانند سازي دخيل است.هم چنين مي توان ابعاد عزت نفس را در پنج حوزه ي خانوادگي ، اجتماعي ، تحصيلي ، بدني و كلّي تقسيم بندي نمود كه اين ابعاد در نحوه ي شكل گيري عزت نفس مؤثر است. ريشه عزت نفس در اسلام است. دين مبين اسلام ، انسان را اشرف مخلوقات مي خواند و به او سفارش مي كندكه خود را بشناسد و بر قدر و ارزش خود واقف گردد.

 از نظر اسلام هر آنكه در پي نيل به عزت است بايد عزت را از خدا بخواهد و در خدا بجويد هيچ يك از ائمه معصومين عليهم السلام درباره ي عزت نفس به اندازه ي حسين بن علي عليه السلام سخن نگفته كه مي فرمايد: مردن در عزت از زندگي در ذلّت بهتر است.

عزت نفس علائم و نشانه هايي دارد كه به مواردي از قبيل رشد اجتماعي ، مقاومت ، اطمينان خاطر و برون گرايي مي توان اشاره كرد.

 هم چنين كسي كه عزت نفس ندارد دچار اضطراب افسردگي كمرويي دروغ گويي وترس مي شود با اشاره به اين توضيحات است كه مصاديق عزت نفس واقعي را در پيامبران و امامان عليهم السلام مي توان يافت.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :