سه شنبه - 2018 مارس 20 - 4 رجب 1439 - 29 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195096
تاریخ انتشار : 4 مهر 1395 4:49
تعداد مشاهدات : 91

مقایسه نهاد خانواده سنتی و مدرن با اسلام

تحقیقات پایانی- مبانی رشد و شکوفایی اقتصادی از منظر اسلام

هویت افراد با توجه به خانواده هایشان شناخته می شود. اما متأسفانه هیچ گاه نباید خانواده سنتی را با خانواده دینی که اسلام آن را تأیید کرده است یکی دانست زیرا این خانواده همچنان که دارای نقاط قوت و مزایایی است دارای نواقصی نیز می باشد که از نظر اسلام مذموم می باشد. اما خانواده مدرن، در مقابل خانواده سنتی قرار می گیرد و فرهنگ آن در فضایی شکل می گیرد که فرهنگ غربی بر آن حاکم است. در عصر حاضر با ورود وسایل ارتباطی جمعی مانند روزنامه، کتاب، رادیو، تلویزیون، ماهواره و شبکه های اینترنتی، نوع زندگی خانوادگی تغییر کرده و پی آمدهای گوناگون و دشواری را به همراه داشته است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) شهر ری

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مقایسه نهاد خانواده سنتی و مدرن با اسلام

 

 

1392

مینا خروش

 

خانم امیرگل

خانم محفوظی

 

مقایسه، نهاد، خانواده، سنتی، مدرن.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

خانواده یکی از کهن ترین، گسترده ترین و کارآمدترین نهادهای اجتماعی است که عمری به درازای عمر بشریت دارد و از مباحث بسیار مطرح این دوران بحث خانواده سنتی و خانواده مدرن است، خانواده سنتی به معنای خانواده ای است که از ساختار و روش گذشتگان بهره گرفته و لزوماً عقاید آن با اسلام منطبق نمی باشد وخانواده مدرن به معنای خانواده متجدد و نوگرا می باشد و در علومی چون جامعه شناسی، روان شناسی تربیتی مورد نظر دانشمندان و نظریه پردازان بوده و در آیات و روایات اسلامی نیز تأکید زیادی بر خانواده و نوع ساختار تشکیل دهنده آن شده است، چرا که برگزیدن بعضی از اصول نادرست خانواده سنتی و یا اتخاذ ساختار خانواده مدرن، خانواده ها را با مشکلات جدی مانند اجبار در ازدواج و یا کاهش تمایل به ازدواج و عمر کوتاه زندگی پس از ازدواج، ناسازگاری و فاصله عاطفی فرزندان با والدین رو به رو کرده است که نتیجه آن زیاد شدن فساد اخلاقی و فحشا در اجتماع است. اما اسلام با کاملترین ساختار برای ایجاد و بقای نهاد خانواده و انجام درست کارکردهای آن موجب هدایت این نهاد مقدس شده است. لذا پژوهش حاضر به روش توصیفی تحلیلی و بر مبنای آموزه های دین اسلام به مقایسه روش ها و عملکرد نهاد خانواده سنتی و مدرن با اسلام پرداخته و ثابت شده است که طبق آیات و روایات ،اسلام برای تمام مراحل زندگی انسان برنامه کامل دارد که بدین ترتیب نهاد مقدس خانواده با بهره گیری از این برنامه های ناب به سعادت و کامیابی می رسد.

در اين تحقيق سعي شده با روش توصيفي تحليلي به بررسي مسئله وسواس پرداخته شود و مزيت اين تحقيق هم در اينست كه مسئله وسواس هم از بعد عملي و هم از بعد اسلامي (ديني) مورد بررسي قرار گرفته و مزيتها و ويژگي هاي دين مبين اسلام در ارائه راهكارهاي درماني وسواس بيان گرديده است 

به دليل اينكه وسواس مسئله اي است كه از زمان خلقت حضرت آدم (عليه السلام) وجود داشته بنابراين در قرآن و متون و منابع اسلامي به آن پرداخته شده است و آيات متعدد در اين رابطه بيانگر اهميت اين مسئله مي باشد .

در مقايسه ي دو رويكرد علمي و اسلامي در رابطه با وسواس ، در رويكرد اسلامي به نكات ظريف و كاربردي تري در ارتباط با بيماري  وسواس بر مي خوريم همچنين راهبردهاي درماني اسلام بر تمام جنبه هاي درماني به ويژه فنون شناختي رفتاري ، معنوي ، ارتباطي و دارويي تأكيد دارند و اين نشان دهنده كامل بودن و برتري اين راهبردها نسبت به راهبردهاي علمي مي باشد .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :