جمعه - 2018 مارس 23 - 7 رجب 1439 - 3 فروردين 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195073
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1386 9:43
تعداد مشاهدات : 106

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

ربا در قرآن و سنت

در تحقيقي که پيش رو است به موضوع ربا در قرآن و سنت پرداخته مي شود و ابعاد و جوانب آن به وضوع و روشني مورد بررسي قرار مي گيرد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ربا در قرآن و سنت

1386

کبری امیری 

عباس مرادی  

فرزانه نیکوبرش راد

ربا، قرض، دين

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در تحقيقي که پيش رو است به موضوع ربا در قرآن و سنت پرداخته مي شود و ابعاد و جوانب آن به وضوع و روشني مورد بررسي قرار مي گيرد. اسلام براي داشتن روابط اقتصادي سالم که براي زيستن انسانها ناچار به انجام و پرداختن به آنها هستند وظايف و نحوه عملکردهايي را در کتاب و سنت بيان داشته است که تنها در سايه دقت و ظرافت در چگونگي روابط اقتصادي و عمل دقيق به اين وظايف مي توان شاهد وضعيت مناسب اجتماعي و اقتصادي جامعه بود.

هدف از طرح اين تحقيق آشنايي با موضوع ربا و شناختن موارد آن است تا با شناخت کامل ربا از دام هلاکت آن در امان بمانيم. منابعي که در اين تحقيق استفاده مي شوند کتابخانه اي مي باشند و اين تحقيق يک تحقيق کاربردي بوده و روش جمع آوري اطلاعات در آن کتابخانه اي مي باشد و به اعتبار ماهيت و روش، يک تحقيق توصيفي با موضوع ديني است.

از آنجايي که عدم اطلاع نسبت به ربا و عواقب وخيم آن ضررهاي جبران ناپذيري براي اقتصاد و جوامع و حتي کيان خانواده ها دارد پرداختن به اين موضوع از مسائلي است که نمي توان آن را ناديده گرفت.

در حقيقت مسئله ربا از مسائلي است که براي سلامت خانواده مضر بوده و خانواده را دچار بحرانهاي اخلاقي و رواني مي گرداند و از آنجا که خانواده مهمترين محل براي رشد و تربيت فرزندان است چنانچه نهاد از آرامش لازم برخوردارنباشد محيطي مناسب براي تربيت فرزندان به عنوان افراد مفيد و مؤثر در يک جامعه نخواهد بود؛ عدم آشنايي با مسئله ربا مي تواند باعث به دام افتادن افراد و وارد شدن ناخواسته در دام اين بلا و مبتلا شدن به اثرات سوء آن مي شود.

درفصل اول اين تحقيق ربا و انواع آن بررسي مي شود و در فصل دوم حكم ربا و فلسفه آن مورد ارزيابي قرار مي گيرد در فصل بعد آثار فردي و اجتماعي ربا و در نهايت در فصل آخر در مورد راههاي فرار از ربا بصورت اجمالي بحث مي شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :