يکشنبه - 2018 ژوئن 24 - 11 شوال 1439 - 3 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195071
تاریخ انتشار : 5 مهر 1395 1:49
تعداد مشاهدات : 96

وسواس و راههاي درمان آن در اسلام- حوزه علمیه الزهرا سلام الله علیها شهر ری

تحقیقات پایانی- وسواس و راههاي درمان آن در اسلام

روانپزشكان و روانشناسان براي از بين بردن اين بيماري ، درمانها و راهكارهاي مختلفي را بيان نموده اند كه برخي از آنها در اين تحقيق آورده شده است . اما علي رغم تلاش هايي كه براي حل اين مشكل و از بين بردن اين بيماري صورت گرفته و مي گيرد ، هنوز يك درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد و در هر كدام از درمانها نقصي وجود دارد كه نمي تواند كاملاً برطرف كننده اين بيماري باشد .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) شهر ری

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

    وسواس و راههاي درمان آن در اسلام 

 

 

1390

فخري سادات سالم

 

خانم ايران اسدي

جناب آقای سلطان محمّدی

 

وسواس ، وسوسه ، درمان 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

همان طور كه شيطان دشمن قسم خورده انسان است بنابراين وسوسه هاي شيطاني هميشه گريبانگير انسان ها بوده است . وسواس نوعي بيماري رواني است كه عامل و منشأ آن وسوسه ها و القائات شيطان بوده كه بر قلب انسان وارد شده و انسان به سوي افكار ناخواسته كشيده شده است و در نتيجه دست به رفتار هاي نادرست و ناپسندي زده است . از آنجا كه وسواس مرضي است كه نه تنها باعث آسيب رساندن و اذيت خود فرد وسواسي شده بلكه باعث اذيت و آزار خانواده و اطرافيان او هم گرديده است و همچنين معضلي است كه گريبانگير افراد متدين نيز گرديده و همين امر باعث شده كه با نگاه دقيق تري اين مسئله بررسي شود . بنابراين بايد به آسيب ها و پيامدهاي منفي اين بيماري كه افراد وسواسي را مورد تهديد قرار داده است اشاره شود و علل و عواملي را كه باعث ايجاد وسواس در يك فرد شده اند مورد بررسي قرار گيرد و سپس راهكارهاي اساسي را كه براي علاج و مداواي اين بيماري وجود دارد ، تجويز و ارائه گردد .

در اين تحقيق سعي شده با روش توصيفي تحليلي به بررسي مسئله وسواس پرداخته شود و مزيت اين تحقيق هم در اينست كه مسئله وسواس هم از بعد عملي و هم از بعد اسلامي (ديني) مورد بررسي قرار گرفته و مزيتها و ويژگي هاي دين مبين اسلام در ارائه راهكارهاي درماني وسواس بيان گرديده است 

به دليل اينكه وسواس مسئله اي است كه از زمان خلقت حضرت آدم (عليه السلام) وجود داشته بنابراين در قرآن و متون و منابع اسلامي به آن پرداخته شده است و آيات متعدد در اين رابطه بيانگر اهميت اين مسئله مي باشد .

در مقايسه ي دو رويكرد علمي و اسلامي در رابطه با وسواس ، در رويكرد اسلامي به نكات ظريف و كاربردي تري در ارتباط با بيماري  وسواس بر مي خوريم همچنين راهبردهاي درماني اسلام بر تمام جنبه هاي درماني به ويژه فنون شناختي رفتاري ، معنوي ، ارتباطي و دارويي تأكيد دارند و اين نشان دهنده كامل بودن و برتري اين راهبردها نسبت به راهبردهاي علمي مي باشد .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :