سه شنبه - 2018 مارس 20 - 4 رجب 1439 - 29 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195069
تاریخ انتشار : 15 تیر 1385 9:38
تعداد مشاهدات : 132

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

نشوز زوج و زوجه در فقه اسلامی

در تحقيقي كه پيش رو است به موضوع نشوز زوج و زوجه در فقه اسلامي پرداخته مي شود و ابعاد و جوانب آن به وضوح و روشني مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نشوز زوج و زوجه در فقه اسلامی 

1385

اکرم شاهیوند

مهدی رفیعی 

فرزانه نیکوبرش راد

نشوز، زوج، زوجه، شقاق

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در تحقيقي كه پيش رو است به موضوع نشوز زوج و زوجه در فقه اسلامي پرداخته مي شود و ابعاد و جوانب آن به وضوح و روشني مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد . هدف از طرح اين تحقيق آشنايي هر يك از زوجين با وظايفي است كه در مقابل يكديگر بر عهده دارند تا با انجام به موقع وظايف خود از نشز و سرپيچي دور بمانند و در پايداري و استواري كانون خانواده خود كوشا باشند . منابعي كه در اين تحقيق استفاده مي شوند كتابخانه اي مي باشند و اين تحقيق يك تحقيق كاربردي بوده و روش جمع آوري اطلاعات در آن كتابخانه اي مي باشد و به اعتبار ماهيت و روش يك تحقيق توصيفي با موضوع ديني مي باشد

در مورد ضرورت پرداختن به این موضوع می توان گفت از آنجایی که نشوز زوجین عواقب سوء فراوانی را هم برای خانواده ها و هم برای جامعه بدنبال دارد ، پرداختن به این موضوع از مسائلی است که نمی توان آن را نادیده گرفت .

در حقیقت نشوز زوجین از مسائلی است که بر سلامت خانواده مضر بوده و خانواده را دچار بحرانهای اخلاقی و روانی می گرداند و از آنجا که خانواده مهم ترین محل رشد و تربیت فرزندان است چنانچه این نهاد از آرامش لازم برخوردار نباشد محیط مناسبی برای تربیت فرزندان به عنوان افراد یک جامعه نخواهد بود .

لذا در طول این تحقیق سعی شده است تا وظایفی که اسلام برعهده زوجین در زندگی زناشویی قرار داده مشخص گردد ، و به بیان مصادیق نشوز پرداخته شده و ضمانت های اجرایی در هر یک از موارد نشوز درفقه اسلامی بررسی شود .

بنابراین اسلام برای ایجاد وضعیت مناسب در خانواده (سکون و آرامش زوجین و تربیت فرزندان صالح) وظایف و مسئولیتهایی را برای هر یک از زوجین در کتاب و سنت بیان داشته است که این وضعیت تنها درسایه تعهد و مسئولیت پذیری هر یک از زوجین در محیط خانواده ایجاد می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :