سه شنبه - 2018 مارس 20 - 4 رجب 1439 - 29 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195068
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1395 9:36
تعداد مشاهدات : 84

مدرسه علمیه حضرت فاطمه الزهراء(س)

عوامل گرایش به وقف در ایران و راهکارهای تقویت آن

وقف از جمله موضوعاتی است که به رغم ظرفیت وسیع آن در شمول مباحث کاربردی اقتصادی ، علمی ، پژوهشی و اجتماعی کمتر مورد بررسی پژوهشگران قرارگرفته است و جز اندکی در باب فقهی در دیگر ابعاد پان تحقیقات جامع علمی صورت نگرفته است؛ در جامعه اسلامی ما فرهنگ وقف به علت وجود موانع و مشکلاتی به طور کامل نهادینه نشده است ، بدون تردید اگر به مقوله وقف به طور همه جانبه نگریسته شود و اهمیت این سنت نبوی آشکار شود سهم عمده ای در تحول ساختار فرهنگی و توسعه علمی و اقتصادی کشور ایفا خواهد کرد. در این نوشتار سعی بر آن شد که میزان آگاهی مردم نسبت به آثار و نتایج وقف و تأثیر آن در حکومت و زندگی افزایش پیدا کند. لذا راه­کارهای جمع­آوری شده در سه دسته­ی اصلی اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی تقسیم بندی و ارانه گردید. راهکارهایی نظیر: بازاریابی صحیح وقف بویژه در مزایده ها و مناقصه ها، سرمایه­گذاری در املاک موقوفهبویژه با مد نظر قرار دادن اولویت سرمایه گذاری موقوفات در موقوفات و رعایت اصل امانت داری و مصلحت وقف در مشارکت موقوفات با سرمایه گذاران خارجی، در زمره ی راه­کارهای اقتصادی ذکر گردید. همچنین عناوینی نظیر: ایجاد فضای مناسب برای مشارکت بیش­تر بانوان در عرصه­ی وقف، توجّه به اهمّیّت جایگاه آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ وقف و نیکوکاری و اموری از این دست که در قسم راه­کارههای اجتماعی بیان شد و نهایتا مواردی نظیر: تبیین جایگاه و اهمّیّت وقف برای عموم مردم جامعه و مخاطبین وقف بویژه مستأجرین موقوفات، معرّفی جلوه­های زیبای وقف و موقوفات و تبیین آثار ماندگار آن­ها ، پرداختن به زندگی­نامه­ی واقفینخیراندیش و سایر اموری از این دست نیز در قسمت راه­کارهای فرهنگی تبیین و تشریح گردید.

وقف از جمله موضوعاتی است که به رغم ظرفیت وسیع آن در شمول مباحث کاربردی اقتصادی ، علمی ، پژوهشی و اجتماعی کمتر مورد بررسی پژوهشگران قرارگرفته است و جز اندکی در باب فقهی در دیگر ابعاد پان تحقیقات جامع علمی صورت نگرفته است؛ در جامعه اسلامی ما فرهنگ وقف به علت وجود موانع و مشکلاتی به طور کامل نهادینه نشده است ، بدون تردید اگر به مقوله وقف به طور همه جانبه نگریسته شود و اهمیت این سنت نبوی آشکار شود سهم عمده ای در تحول ساختار فرهنگی و توسعه علمی و اقتصادی کشور ایفا خواهد کرد.

در این نوشتار سعی بر آن شد که میزان آگاهی مردم نسبت به آثار و نتایج وقف و تأثیر آن در حکومت و زندگی افزایش پیدا کند. لذا راه­کارهای جمع­آوری شده در سه دسته­ی اصلی اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی تقسیم بندی و ارانه گردید.

راهکارهایی نظیر: بازاریابی صحیح وقف بویژه در مزایده ها و مناقصه ها، سرمایه­گذاری در املاک موقوفهبویژه با مد نظر قرار دادن اولویت سرمایه گذاری موقوفات در موقوفات و رعایت اصل امانت داری و مصلحت وقف در مشارکت موقوفات با سرمایه گذاران خارجی، در زمره ی راه­کارهای اقتصادی ذکر گردید. همچنین عناوینی نظیر: ایجاد فضای مناسب برای مشارکت بیش­تر بانوان در عرصه­ی وقف، توجّه به اهمّیّت جایگاه آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ وقف و نیکوکاری و اموری از این دست که در قسم راه­کارههای اجتماعی بیان شد و نهایتا مواردی نظیر: تبیین جایگاه و اهمّیّت وقف برای عموم مردم جامعه و مخاطبین وقف بویژه مستأجرین موقوفات، معرّفی جلوه­های زیبای وقف و موقوفات و تبیین آثار ماندگار آن­ها ، پرداختن به زندگی­نامه­ی واقفینخیراندیش و سایر اموری از این دست نیز در قسمت راه­کارهای فرهنگی تبیین و تشریح گردید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :