سه شنبه - 2018 مارس 20 - 4 رجب 1439 - 29 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195067
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1386 9:33
تعداد مشاهدات : 124

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

القاب و اسامی پیامبر اکرم(ص) در قرآن

اعتقاد ما بر اين است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) خاتم انبياء و افضل پيامبران است. از آن جا كه توهين هایی به ساحت مقدس پيامبر از سوي عوامل بيگانه در اين سال انجام شد ، و احساسات مسلمانان را خدشه دار کرد و به علت اهميت موضوع ، عزم خود را راسخ کردم که موضوع تحقيق را با نام پيامبر مزّين کنم .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

القاب و اسامی پیامبر اکرم(ص) در قرآن

1386

معصومه شکوهی

محمد ابوالقاسمی 

فرزانه نیکوبرش راد

نبی، امی ، خاتم النبیین

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

وجود راهنما براي سالك راه حقيقت و كمال يك ضرورت شمرده مي شود. اما چه كسي بايد عهده دار اين مسئوليت خطير شود؟ خود جاي تأمل است.

يقيناً كسي مي تواند عهده دار چنين مسئوليتي باشد كه نسبت به مصالح و مفاسد بشري علم و احاطة كامل داشته باشد. لذا، راهنمايان واقعي، اشخاصي مي توانند باشند كه داراي روح بسيار بلند و مُرتبط و متصل با ريشه و مبدأ هستي از طريق وحي باشند. در ميان پيامبران، خداوند بعضي را نسبت به بعضي ديگر برتري داده است. همانطور كه در قرآن مي فرمايد: «تِلكَ الُّرُسُلُ فَضَّلْنا بَعْضَهُمْ عَلي بَعْضٍ مِنْهُم مَّنْ كَلَّمَ اللهُ وَ رَفَعَ بَعْضَهُمْ دَرَجاتٍ.» (سوره بقره، آيه 253).

اعتقاد ما بر اين است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) خاتم انبياء و افضل پيامبران است. از آن جا كه توهين هایی به ساحت مقدس پيامبر از سوي عوامل بيگانه در اين سال انجام شد ، و احساسات مسلمانان را خدشه دار کرد و به علت اهميت موضوع ، عزم خود را راسخ کردم که موضوع تحقيق را با نام پيامبر مزّين کنم . و از آنجا که بهترين مُعرّف شخصيت والاي پيامبر اکرم (ص) خالق اوست و قرآن همان کلام الهي است که بهترين توصيف کنندۀ اولياء و پيامبران خصوصاً خاتم الانبياء مي باشد، لذا بر آن شدم كه القاب و اسامي پيامبر (ص) را كه در قرآن آمده، مورد بررسي قرار دهم.در اين تحقيق از روش تاریخی تحلیلی استفاده شده است. وشیوۀ جمع آوری مطالب کتابخانه ای می باشد . موضوع اين تحقيق القاب و اسامي پيامبر (ص) در قرآن مي باشد، كه در چهار فصل تهيه و تنظيم شده است:

فصل اول: بررسي اجمالي القاب و اسامي پيامبر (ص)؛ در اين فصل به بررسي القاب و اسامي پيامبر (ص) پرداخته مي شود. و ثمره آن معرفي آيات مربوط به اين اسامي مي باشد.

در فصل دوم؛ لقب «النّبي» در قرآن به خاطر اهميت آن  مورد بررسي قرار گرفته است، كه، در اين فصل، آغاز بعثت پيامبر (ص) و محيط دعوت ايشان از ديدگاه قرآن و نويد پيامبران پيشين به نبوت پيامبر (ص) بيان مي شود.و نتيجه آن اثبات نبوت پيامبر از نظر آيات و احاديث مي باشد.

در فصل سوم؛ امّي بودن پيامبر (ص) از نظر قرآن بررسي مي شود. و علت آن پاسخگويي  به شبهات مربوط به امي بودن پيامبر (ص)در اين فصل مي باشد.و نتيجه آن اثبات درس ناخواندگي پيامبر در هيچ مكتب و مدرسه اي مي باشد.

در فصل چهارم؛ «خاتم النّبيّين» بودن پيامبر اكرم به عنوان يکي از القاب ايشان مورد بررسي قرار مي گيرد. و نتيجه آن اثبات خاتم النبيين بودن پيامبر مي باشد.

آيه «ما كان محمدٌ اَبا اَحَدٍٍ مِنْ رِجالِكُمْ و لكِن رسولُ اللهِ و خاتمُ النّبيّين و كانَ اللهُ بكُلِّ شَيءٍ عليماً.» (سوره احزاب، آيه 40) تصريح مي فرمايد كه حضرت محمد (ص)، «خاتم النّبيّين» است و سلسلة انبياء به او ختم مي شود.

در پايان اين فصل دو شبهه از آقاي عبدالكريم سروش نويسندة نظرية «بسط تجربة نبوي» دربارة خاتميت آورده شده و پاسخ به اين شبهات توضيح داده مي شود. همچنين شبهه اي دربارة اينكه با توجه به خاتميت چه نيازي به وجود امام هست مورد بررسي قرار مي گيرد.

در نتيجه پيامبر اعظم (ص) همان نبي امي است که خداوند براي هدايت انسانها او را مبعوث کرد تا مهري محکم بر سلسله انبياء و پيامبران خدا باشد .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :