يکشنبه - 2018 فوريه 25 - 10 جمادي الثاني 1439 - 6 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195063
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1384 0:20
تعداد مشاهدات : 93

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

زندگی نامه حضرت اباعبدالله الحسین(ع)

اين تحقيق مربوط به زندگي نامه امام حسين (ع) مي باشد و سعي بر آن شده است كه گوشه اي از مقام بي نهايت آن انسان كامل را به دوست دارانش معرفي نمايد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

زندگی نامه حضرت اباعبدالله الحسین(ع)

1384

ملیحه قنبری

سیدحسن سیدمحمدی

طوبی شاکری

حضرت اباعبدالله الحسین(ع)

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

اين تحقيق مربوط به زندگي نامه امام حسين (ع) مي باشد و سعي بر آن شده است كه گوشه اي از مقام بي نهايت آن انسان كامل را به دوست دارانش معرفي نمايد.

از ميان اهل بيت عصمت و طهارت كه به عنوان الگو و اسوه برگزيده شده اند و تربيت يافته الهي و مكتب نبوي (ص) بوده اند، حضرت اباعبدالله الحسين (ع) جايگاه ويژه و ممتازي دارد. زيرا آن حضرت در دامن پرمهر و با بركت افرادي چون رسول خدا (ص)، فاطمه زهرا (س) و امير مؤمنان علي (ع) رشد و تربيت يافته است.

وي پس از شهادت برادرشان امام حسن مجتبي (ع) به مقام عظماي ولايت و امامت نايل آمد و هنگامي كه احساس كرد براي اجراي احكام الهي و برقراري عدالت اجتماعي، راه ديگري وجود ندارد، اقدام به قيامي مبتني بر دستورات اسلامي زد.

در تاريخ اسلام هيچكس بيش از امام حسين (ع) نبوده است كه به اسلام سود رسانده و لطف و فضل داشته باشد؛ زيرا آن حضرت نجات دهنده و تجديد كننده اين دين عظيم است كه سياست اموي بر آن يورش برده و آن را مجروح در كنار تقاطع راه ها افكنده بود. عوامل از هم پاشيدگي و ويراني از داخل و خارج بدان دست يازيده و هيچكدام از مفاهيم زنده آن در واقعيت زندگي عمومي مسلمين نمايان نبوده است.

مهمترين دوره در تاريخ سياسي اسلام همان دوره اي بود كه امام حسين (ع) در آن مي زيست، دوره اي سرشار از حوادثي هراسناك بود كه جريان زندگي اسلامي به سبب آنها دگرگون گشت و مسلمين در آن به امتحاني سخت دچار شدند. از فجيع ترين و جاودانه ترين آن حوادث، فاجعه كربلا، مهمترين فاجعه در تاريخ انساني بود كه همچنان در دل هاي مسلمين و عواطف آنان پابرجاست و اندوه و سوگ را در نفوس آنان زنده مي سازد.

لحظه لحظه زندگي امام حسين (ع) داراي نكاتي است كه اگر كسي آن را درك نمايد به جهت همراه با شناخت، عاطفه همراه با بصيرت، حماسه همراه با عرفان، عقيده همراه با حركت، ولايت همراه با جهاد و تعبد همراه با اعراض مي رسد.

زندگي امام حسين (ع) براي تمامي انقلابيوني كه از دشواري راه و احتمال شكست مرعوب مي شوند، نمونه و سرمشق مي باشد. يادآوري فاجعه كربلا وجدان ديني جامعه اسلامي را به كلي دگرگون مي سازد و مردان آزاده را به دفاع از حريم شخصيت و شرافت خود وامي دارد. زندگي امام حسين (ع) نمونه كامل و سرمشق زنده اي است كه بايد از آن الهام گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :