يکشنبه - 2018 فوريه 25 - 10 جمادي الثاني 1439 - 6 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186326
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1394 9:15
تعداد مشاهدات : 445

تحقيق پاياني - مدرسه علميه كوثر ورامين

فسخ نكاح از ديدگاه فقه اماميه و قانون مدني با نگرشي به بيماري هاي جديد و صعب العلاج

یکی از مسائل فقهی حقوقی حاضر، موضوع فسخ نکاح می باشد . بحث از فسخ نکاح به کتاب های فقهی از قبیل جواهر الکلام نجفی ، تحریرالوسیله حضرت امام (ره) و آثار حقوقی چون حقوق خانواده دکتر کاتوزیان و دکتر حسن امامی آمده است و به لحاظ فقهی و حقوقی موضوع را مورد بررسی قرار داده اند . در اصطلاح حقوقی فسخ نکاح عبارت است از :بر هم زدن ازدواج به علت یکی از موجبات انحلال نکاح از جمله تدلیس یا عیوب که ممکن است به هر یک از زوجین یعنی به صورت مختص یا مشترک باشد که فقها بیماری ها را نیز جزء عیوب می دانند . از دیرباز ذهن فقها و حقوق دانان را به خود مشغول کرده است ؛ لذا شناخت دقیق این مسأله و تشخیص موارد فسخ با نگرش بر بیماری های جدید و صعب العلاج از اهمیت بسزائی برخوردار است به ویژه امروزه که با بوجود آمدن بیماری های جدید مثل ایدز ، سرطان و ... سؤالات جدید من باب این که آیا مورد شامل فسخ نکاح می باشد یا خیر مطرح می شود . در این نوشتاربا بررسی آراء فقها و حقوق دانان به بیان علت های فسخ نکاح پرداخته می شود و این موضوع مطرح می شود که آیا بیماری های جدید و صعب العلاج نیز جزء موارد فسخ نکاح می باشد ؟ در پاسخ با توجه به مستندات فقهی جزء موارد فسخ آمده اما به لحاظ حقوقی متأسفانه موضوع مسکوت است که امید است حقوقدانان با تطبیق دادن دستورات کلی با مسائل جدید و حوادث متغیر عیوب را محدود به آن چه در روایات و آیات آمده و این پژوهش یابی را در این مورد برای پژوهشگران و محققین جهت این امر فراهم آورد .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه .....................كوثر ورامين ................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

فسخ نکاح از دیدگاه فقه امامیه و قانون مدنی با نگرشی به بیماری  های جدید و صعب العلاج 

 

 1394


فاطمه بهاالدین

 

سميه اذين مهر  


عذرا خلیلی

 

نکاح، فسخ ، عیوب ، تدلیس ، بیماری های صعب العلاج ،

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

یکی از مسائل فقهی حقوقی حاضر، موضوع فسخ نکاح می باشد . بحث از فسخ نکاح به کتاب های فقهی از قبیل جواهر الکلام نجفی ، تحریرالوسیله حضرت امام (ره) و آثار حقوقی چون حقوق خانواده دکتر کاتوزیان و دکتر حسن امامی آمده است و به لحاظ فقهی و حقوقی موضوع را مورد بررسی قرار داده اند .

در اصطلاح حقوقی فسخ نکاح عبارت است از :بر هم زدن ازدواج به علت یکی از موجبات انحلال نکاح از جمله تدلیس یا عیوب که ممکن است به هر یک از زوجین یعنی به صورت مختص یا مشترک باشد که فقها بیماری ها را نیز جزء عیوب می دانند .

از دیرباز ذهن فقها و حقوق دانان را به خود مشغول کرده است ؛ لذا شناخت دقیق این مسأله و تشخیص موارد فسخ با نگرش بر بیماری های جدید و صعب العلاج از اهمیت بسزائی برخوردار است به ویژه امروزه که با  بوجود آمدن بیماری های جدید مثل ایدز ، سرطان و ... سؤالات جدید من باب این که آیا مورد شامل فسخ نکاح می باشد یا خیر  مطرح می شود .

در این نوشتاربا بررسی آراء فقها و حقوق دانان  به بیان علت های فسخ نکاح پرداخته می شود و این موضوع مطرح می شود که آیا بیماری های جدید و صعب العلاج نیز جزء موارد فسخ نکاح می باشد ؟ در پاسخ با توجه به مستندات فقهی جزء موارد فسخ آمده  اما به لحاظ حقوقی متأسفانه موضوع مسکوت است که امید است حقوقدانان با تطبیق دادن دستورات کلی با مسائل جدید و حوادث متغیر عیوب را محدود به آن چه در روایات و آیات آمده و این پژوهش یابی را در این مورد برای پژوهشگران و محققین جهت این امر فراهم آورد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :