سه شنبه - 2018 فوريه 20 - 5 جمادي الثاني 1439 - 1 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186289
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1394 3:4
تعداد مشاهدات : 223

پایان نامه - موسسه آموزش عالی حضرت عبدالعظیم ع

زن در عرصه تفسیر قرآن

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

زن در عرصه تفسیر قرآن

تفسیر و علوم قرآنی

94/12/19

نرگس عسگری

مهدی اسماعیلی

فاطمه قنبري

سید مرتضی موسوی شاهرودی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این مهم که بخش عظیمی از تربیت اجتماع انسانی به دوش زنان است مطلبی واضح و بدون تردید است و هماره زنان، چه مثیت و چه منفی در این عرصه نقش خود را تثبیت کرده اند.  پرداختن به علم یا پروراندن عالم و یا مهیا سازی شرایط برای رشد و پیشرفت عالم (در قالب همسر)، همه از تلاش های غیر قابل انکار بانوان است. و نیز از بین بانوانی که مسیر کسب علم را در پیش گرفته اند بانوان ممتازی که به تفسیر آیات الهی و نشر معارف آن به نسل های آینده پرداخته اند، از این مهم مستثنی نیستند. با مطالعه ی متون تاریخی، اسلامی در می یابیم که بانوان نیز در این عرصه ورود داشته اند و برخی از بانوان در قالب مفسر و مروج فرهنگ قرآنی خوش درخشیده اند.

غالب فعالیت های تفسیری بانوان، تشکیل جلسات درس و بحث و تفسیر قرآن بوده و در این میان برخی شخصاً به خصوص به تفسیر آیات و نگارش تفسیر آیات پرداخته اند و برخی به عنوان مبلغ، مترجم و یا پژوهشگر قرآنی، به نگارش مقالات با موضوعات قرآنی پرداخته اند.

آثار تفسیری بانوان هریک دارای ویژگی هایی است که باعث تمایز آنها و نشانه ی دقت و دردمندی آنها در این راستا می باشد. ویژگی هایی از قبیل مختصر و مفید بودن، فراخور حال انواع مخاطب از قبیل جوانان، بودن، توجه به زوایای مختلف تفسیری از قبیل لغات، معانی، محتوای کلی آیات و کاربردهای اجتماعی آیات ، پاسخگویی به اکثر سؤالات رایج بین بانوان و مخاطبان عام(سؤالات فقهی، فرهنگی، اجتماعی) و برخی نیز علاوه بر این ویژگی ها از ویژگی خاص خود برخوردارند. به عنوان مثال از جهت بلاغی و بیانی ممتاز بوده و یا از جهت روش و سبک تفسیری، از سبک خاصی پیروی می کردند.

برخی از آثار تفسیری بانوان عبارتند از مخزن العرفان( بانو مجتهده امین) که به تفسیر عرفانی مشهور است، بیانی از قرآن (بانو زهرا بیگم روستا)، تفسیر روان (بانو سیده صدیقه صاحبکار) و تفسیر هدی (بانو هادیه روحانی) که تفاسیری مختصر و مفید هستند و یا مجموعه ی تفاسیر سرکارخانم لاله افتخاری که مخصوص مسائل زنان است و شامل سوره هایی است که احکام بانوان و مسائل اجتماعی مخصوص بانوان را بیان داشته، می شود و ویژگی منحصر به فرد تفسیر ایشان این است که به صورت پرسش و پاسخ نگاشته شده و بسیار جذاب است و یا تفسیر سوره هایی که از بانو بنت الشاطی به جا مانده که در عصر خود منحصر به فرد است و بیشتر به جنبه های ادبی و بیانی آیات پرداخته است. و دیگر نگاره های تفسیری که به صورت تفسیر جزئی از قرآن و یا مقالات تحقیقی، تخصصی قرآنی به ثبت رسیده است.

واژگان کلیدی: تفسیر، مفسّر، بانوان مفسّر، فعالیت های تفسیری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :