سه شنبه - 2018 مارس 20 - 4 رجب 1439 - 29 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186279
تاریخ انتشار : 27 آبان 1394 2:43
تعداد مشاهدات : 159

پایان نامه - موسسه آموزش عالی حضرت عبدالعظیم ع

حمايتهاي قانونگذار اسلامي از زنان بي سرپرست و بد سرپرست در فقه اماميه و حقوق موضوعه

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

حمايتهاي قانونگذار اسلامي از زنان بي سرپرست و بد سرپرست در فقه اماميه و حقوق موضوعه

فقه و اصول

94/08/27

طاهره شعبانی

عزت السادات میرخانی

طوبي شاكري گلپایگانی

مریم برقعی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این پایانامه با موضوع بررسی حمایتهای قانونگذار اسلامی از زنان بی سرپرست وبد سرپرست مورد بررسی قرار گرفت . زنان که مهمترین رکن جامعه هستند واهمیت به این قشر در اسلام بسیار مهم است واینکه اسلام دید ابزاری ومصرفی در مورد زنان را عوض کرد و به زن کرامت بخشید وبه جایگاه حقیقی خود برگرداند وبا بیان احکام وقوانین محکم ومتقن حقوق از بین رفته زنان را بازگرداند.

با توجه به جایگاه کشور جمهوری اسلامی وحساسیت های که در رابطه با زنان وجوددارد وجبهه گیری های در جهان نسبت به جمهوری اسلامی است وبا عنوان های مختلف سعی در ایجاد تفکر فمنیستی در ایران را دارند توجه به زنان وموضوع آنها ضروری به نظر می رسد وخصوصا حمایت از آنها وآسیب پذیر ترین این گروه یعنی زنان بی سرپرست وبد سرپرست ضروری به نظر می رسد وبا توجه به دین کامل اسلام وقوانین مختلفی که در احقاق حقوق زنان دارد بررسی احکام اسلامی وتوجه به آنها در نوشتن قوانین بسیار مهم وضروری به نظر می رسد .

با توجه به اهمیت وضرورت این موضوع به صورت بنیادی وکتابخانه ای به بررسی آیات روایات وقوانین جمهوری اسلامی در خصوص زنان بی سرپرست وبد سرپرست پرداخته شد و حمایتهای که در قرآن در این زمینه بیان شده بود مورد بررسی قرارگرفت واحکام وروایات متناسب با آنها هم مورد بررسی قرار گرفت .

هدف از این پژوهش بررسی مقدار تطبیق قوانین اجرای قانون اساسی وقانون مدنی ومنشور حقوق زنان با احکام وقوانین اسلامی بود . با توجه به بررسی های که انجام شد در تدوین قوانین سعی شده است با احکام شارع مقدس هماهنگی داشته باشد وتا حد زیادی نیز قوانین با شرع اسلام منطبق است ودر خصوص زنان بی سرپرست وبد سرپرست قوانین خوبی وجود دارد ولی در مورد بد سرپرست قوانین بسیار کم است و عیب دیگری که وجود دارد در روند اجرای شدن قوانین ودادرسی به دلیل طولانی شدن کار احقاق حقوق آنها بسیار سخت است وعلاوه براین به دلیل وجود لایحه های دست وپاگیر و قوانین اداری در راه سوء استفاده برای افراد سود جو باز است وامکان رسیدن این کمک ها به این قشر را کم می کند.

واژگان کلیدی: قانون، بی سرپرست، بدسرپرست، فقه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :