سه شنبه - 2018 مارس 20 - 4 رجب 1439 - 29 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186278
تاریخ انتشار : 10 آبان 1394 2:41
تعداد مشاهدات : 214

پایان نامه - موسسه آموزش عالی حضرت عبدالعظیم ع

عوامل سقوط و انحطاط انسان از دیدگاه نهج البلاغه با رویکرد به مبانی قرآنی آن

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

عوامل سقوط و انحطاط انسان از دیدگاه نهج البلاغه  با رویکرد به مبانی قرآنی آن

تفسیر و علوم قرآنی

94/08/10

اشرف شهیدی

فاطمه قنبری

مهدی اسماعیلی

محمدعلی اسدی نسب

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

دین الهی،روحیات وتعالیم آن درحکم خونی است که دررگهای زندگی جریان داشته و پیکر آن را به حرکت درمی آورد.پویایی زندگی وامدارمعرفت وعمل به دستورهای الهی است وپیامد جهل بی اعتنایی به فرامین خداوند،انحطاط،سقوط و عقب ماندگی است.

رشد وشکوفایی انسان وجوامع بشری ونیزانحطاط وسقوط آنها عواملی دارند که اگر شناسایی وبرطرف نشود انسان را تا نازلترین جایگاه و اسفل سافلین ساقط می کند.

پژوهش حاضر با عنوان «عوامل سقوط و انحطاط انسان از دیدگاه نهج البلاغه با رویکرد به مبانی قرآن»از طریق اطلاعات کتابخانه ای و به روش توصیفی تدوین شده است.

 از نگاه قرآن کریم و روایات معصومین( علیهم السلام) بویژه حضرت علی علیه السلام درکتاب گران سنگ نهج البلاغه ، انسان تنها آفریده ای است که شایستگی کمال در حد اعلا را در بین سایر مخلوقات داشته و تنها او عنوان خلافت اللهی را در زمین داراست تخلف از فرامین پروردگار،موجب سقوط انسان وتنزل مقام اواز جایگاه و کرامت انسانی است که امری خطیر و زیانباراست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی متعددی چون اعتقادی(شرک ،کفر، نفاق )،فرهنگی(خودباختگی،بی توجهی نسبت به فرهنگ خودی،تهاجم فرهنگی)، سیاسی(فرقه گرایی،)، اخلاقی(تگبر وغرور،کینه ورزی،تمسخر،مال پرستی،خشونت وشهوت) او را در این مسیر به هدف کمال نزدیک می سازند انحراف از هر یک از این عوامل انسان را به سقوط و انحطاط می کشاند. قطعا شناسایی عوامل سقوط یک انسان و پیشگیری از آن، جامعه اسلامی را از انحطاط دور کرده، به سوی اهداف حقیقی نظام الهی سوق خواهد داد وبه مقصدنهایی که لقای الهی است می رساند و در پرتو لقای خداوند از سعادت جاودانه بهره مند خواهد شد.

کلید واژه ها:

واژگان کلیدی: نهج البلاغه، سقوط، انحطاط، انسان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :