سه شنبه - 2018 مارس 20 - 4 رجب 1439 - 29 اسفند 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186270
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1394 2:23
تعداد مشاهدات : 190

پایان نامه - موسسه آموزش عالی حضرت عبدالعظیم ع

موانع امنیت فردی از منظر قرآن

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

موانع امنیت فردی از منظر قرآن

تفسیر و علوم قرآنی

94/05/18

وحیده دلفانی

علی اکبر حسینی رامندی

محمدتقی سبحانی نیا

هادی دوست محمدی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

امنيت فردي از موضوعات بسيار مهمي است كه در قرآن و روايات بسياری به آن اشاره شده و وجود آن در تمام ابعاد زندگي بشري به نحو ملموسي احساس مي شود و از ديرباز در حيات انساني منشأ تحولات و دگرگوني هاي فراواني شده است.

مفهوم قرآني امنيت فردي، يعني آسايش و آرامش فرد و جامعه كه جز با فراهم آمدن نعمت هاي مادي و نعمت هاي معنوي امكان ناپذير است.گستره ي امنيت فردي در قرآن شامل حوزه هاي :امنيت رواني و روحي،امنيت معنوي،امنيت جاني،امنيت اقتصادي،امنيت اعتقادي،امنيت حيثيتي و شخصيتي،امنيت بيان مي باشد.

از ديدگاه قرآن موانع متعددي در راستاي ايجاد امنيت فردي وجود دارد كه مي توان آنها را به دودسته ي بيروني و دروني تقسيم كرد. موانع دروني شامل  ارتكاب گناهان ، كفران نعمت ، كفر و شرك و نفاق و موانع بيروني شامل تبليغات دورغ ، شايعه پراكني ، ارتداد مي شود.

براساس آموزه های اسلامی ايمان ، سرچشمه و مبناي تمامي ابعاد امنيت فردي مي باشد. هرگونه ناامني در هر عرصه اي ، در نهايت ريشه اش به بي ايماني ، شرك ، ظلم ، كفر ، استكبار و از اين قبيل بر مي گردد. در محضر آفريدگار سرپيچي از قانون الهي جرم به شمار مي آيد و متخلفان و هنجارشكنان مجازات مي گردند كه اين مجازات همان سلب امنيت از آنها در دنيا و آخرت است. فرد هنجارشكن امنيت معنوي و آرامش خود را از دست مي دهد ، همواره پريشان و مضطرب است و هرگز احساس رضايت ندارد. كيفر متخلفان ، سلب امنيت است كه خداوند بر اساس سنت هاي خود در زمينه ها و صور مختلف ممكن است جاري كند يعني گاهي به صورت گرفتار كردن آنها به گرسنگي و ترس بوده ، و گاهي حاصل كارشان را تباه كرده و آنان را به مشكل معيشت گرفتار و در تنگاي اقتصادي قرار مي دهد ، گاهي امنيت جاني ندارند و گاهي نیز موجب حبط و نابودی تمام اعمال نيك شان خواهد شد.

واژگان کلیدی:امنیت فردی، قرآن


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :