يکشنبه - 2018 آوريل 22 - 7 شعبان 1439 - 2 ارديبهشت 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186248
تاریخ انتشار : 24 دی 1393 1:43
تعداد مشاهدات : 160

پایان نامه - موسسه آموزش عالی حضرت عبدالعظیم ع

تفاوت های فقهی زن ومرددرابواب عبادی

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

تفاوت های فقهی زن ومرددرابواب عبادی

فقه و اصول

93/10/24

ثریا پورقاسمی مقدم

عزت السادات میرخانی

 سید احد حسینی

سید حمید جزایری

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

زن ومرد ازآن جهت که درهویت انسانی هم سانند،در نفس عبودیت و تکلیف مشترکند . زیراغایت زندگی و حیات انسانیبر محور «وما خلقت الجن والانس الاّ لیعبدون » رقم خورده و در عرصه زندگی زمینی از آن جهت که جنسیت در اصل زوجیت لحاظ گردیده توسعه و تولید نفوس از اینجا آغاز می گردد .

لذا لازمه زندگی زمینی دارای هویت جنسیتی برخاسته از جنس است . این تفاوت که از حکیمانه ترین آیات خلقت است و در عرصه تکلیف و حمل حکمت موجبات افتراقاتی میان زن و مرد را فراهم آورده که در این تحقیق عدالت جنسیتی در تکلیف و رحمت و تسهیل توین گشته است . به این منظور پس از بررسی های واژه شناسی در فروع و عبادات مربوط به آن به جزئیات هر یک پرداخته و احکام مشترک و متفاوت را بیان نموده شرایط و صحت هر کدام را مورد بررسی قرار داده و نظرات و فتاوای علما و مراجع را اظهار داشته ایم.

این تحقیق که در حوزه فقه می باشدو به آراء علمای متقدم و متأخر نیز پرداخته که با بیان نظرات ، نقش زمان را در اجتهاد روشن نموده است .

در نتیجه با بررسی های به عمل آمده ، در مفهوم عبادات هیچ تفاوتی وجود نداشته امّا ازنظر شکل انجام عبادات نیز در بسیاری از مسائل مشترک بوده و هیچ وجه افتراقی وجود ندارد. و وجوه افتراق وقتی به میان می آید که توجه به شرایط روحی و جسمی زن و مصالح زندگی جمعی آنان در عرصه خانواده و جامعه تفاوت صورت پذیرفته است که این تفاوت تبعیض نیست بلکه در واقع بر اساس حکمت و مصلحت و سهولت است .

در این تحقیق سعی شده تا از منابع معتبر و دست اول استفاده شود و برای اعتبار بخشی به احکام آن به تعداد مستندات آن افزوده ایم.

واژگان کلیدی: قانون گذاری ، زن و مرد ، فقه عبادی ، تفاوتها در تکلیف ، فقه امامیه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :