يکشنبه - 2018 ژوئن 24 - 11 شوال 1439 - 3 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186246
تاریخ انتشار : 17 دی 1393 1:34
تعداد مشاهدات : 165

پایان نامه - موسسه آموزش عالی حضرت عبدالعظیم ع

بصيرت سياسي واجتماعي درآيات وروايات

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

بصيرت سياسي واجتماعي درآيات وروايات

تفسیر و علوم قرآنی

93/10/17

محبوبه مشهدی رضای خباز

طاهره سادات طباطبائي امين

خديجه سادات بوترابي

فاضل حسامی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

از ديدگاه قرآن کريم و اهل بيت (ع) بصيرت نياز اساسي بشر است و خداوند براي اينکه انسان به اين مرحله نايل گردد همه شرايط و بسترهاي لازم را فراهم آورده است و او را از درون به نيروي انديشه و تفکر و از بيرون به وسيله انبياي الهي و کتب آسماني هدايت کرده است.

بصيرت در آموزه ها و فرهنگ قرآني يک امر قلبي است که با معرفت و شناخت حاصل مي شود و به انسان توانايي درک درست حقايق و تحليل واقعيت ها را مي دهد از اين رو آيات قرآني متعددي به مسأله بصيرت از ابعاد مختلف پرداخته است.

مراد از بصيرت درعرف سياسي و اجتماعي همان قدرت تشخيص مسائل پيچيده سياسي و اجتماعي و درک و فهم درست آن است. صاحب بصيرت کسي است که بتواند در هنگام بحران ها وفتنه هاي اجتماعي حق را از باطل تشخيص دهد و موضع مناسب با آن را اخذ کند و در سياهي فتنه ها و تاريکي آن بتواند با نور معرفت تقواي الهي، مسير خويش را بشناسد و در آن مسيرحرکت کند.

اين پژوهش بابيان آثارودستاوردهاي بصيرت  به مسائلي چون دشمن شناسي وشناخت فتنه ها پرداخته شده ولوازم وعوامل اساسي جهت نيل به بصيرت موردبررسي قرارگرفته است وتوحيد، ولايت پذيري، رسالت علماوخواص جامعه به عنوان مهمترين راهكارهاي دستيابي فردوجامعه به بصيرت بااستنادبه آيات وروايات تبيين شده است

امروز ما موظفيم با سلاح علم و بصيرت مجهز شويم تا بتوانيم هوشيارانه در دنياي انديشه هاي متضاد و مکاتب متقابل حق را از باطل تميز دهيم و با استفاده از آخرين دستاوردهاي تکنولوژي مدرن، ارزش هاي اسلامي خود را در قالب هنرمندانه ترين فيلم ها، نمايش نامه ها، کتاب ها، رمان ها و در قالب ساير آثار هنري با استفاده از وسايل مناسب تبليغاتي عرضه کنيم تانظام اسلامي باارائه فرهنگ اصيل اسلامي استوار گردد.

واژگان کلیدی: بصيرت، سياسي، اجتماعي، دشمن، فتنه، قرآن، روايات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :