يکشنبه - 2018 آوريل 22 - 7 شعبان 1439 - 2 ارديبهشت 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186231
تاریخ انتشار : 24 مهر 1393 1:45
تعداد مشاهدات : 242

پایان نامه - موسسه آموزش عالی حضرت عبدالعظیم ع

مثبت اندیشی، مبانی و آثار آن از دیدگاه آیات و روایات

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

مثبت اندیشی، مبانی و آثار آن از دیدگاه آیات و روایات

تفسیر و علوم قرآنی

93/07/24

زهرا زندی

طوبی شاکری گلپایگانی

طاهره سادات طباطبایی امین

علی زینتی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مهم ترين هدف نزول وحي الهي تربيت انسان است و تربيت انسان جز از راه تفکر ميسر نيست، زيرا تفکر اساس حيات انساني است و انسانيت انسان و ادراک او از عالم و آدم و پروردگار عالميان و اتصالي که با حق برقرار مي کند به نحوه تفکر اوست. تفکر مفتاح ابواب معرفت و کليد خزائن کلمات و علوم است و مقدمه لازمه حتميه سلوک انسان است.

زندگي انسان يک زندگي فکري است و هراندازه که فکر صحيح و مثبت باشد و از آن بهره گرفته شود، زندگي قوام و استقامت خواهد داشت. مثبت انديشي، استفاده کردن از تمامي ظرفيت هاي ذهني مثبت و نشاط انگيز و اميدوار کننده از زندگي براي تسليم نشدن در برابر عوامل منفي ساخته ذهن و احساس هاي يأس آور ناشي از دشواري ارتباط با انسان ها و رويارويي با طبيعت است. اين نوع تفکر داراي آثار و برکات و خير فراواني در زندگي است. تا کنون کتاب هاي مختلفي در اين زمينه نگارش يافته است اما کمتر منبعي مي توان يافت که به مثبت انديشي از نگاه متون اسلامي نگريسته باشد. اين رساله در صدد است مباني و آثار اين نوع نگرش را مورد بررسي قرار دهد چرا که مثبت نگري بدون هيچ مبناي فکري ارزش و ثباتي ندارد. مباني که در اين رساله بعنوان زمينه هاي مثبت انديشي در خور تأمل است عبارت از مباني اعتقادي که شامل خداشناسي در ابعاد و اقسام توحيد افعالي که شامل توحيد در خالقيت، توحيد در ربوبيت، توحيد در رازقيت و ... ، معاد و عدل الهي است.

همچنين نقش وراثت، محيط و تربيت بعنوان مباني غير اعتقادي در اين نوع تفکر مورد بررسي قرار مي گيرد.

مثبت نگري تجليات خود را در چهار نوع ارتباط نشان مي دهد الف)ارتباط با خدا ب)ارتباط با ديگران ج)ارتباط با خود د)ارتباط با طبيعت. در خصوص آثار نيز برخي از آثار مترتب بر ابعاد مثبت نگري از جمله آثار مترتب بر ارتباط با خدا همچون محبت به خدا، دعا و توکل و ... و در بحث ارتباط با خود آثاري مثل عزت نفس و صبر ... و ارتباط با ديگران، آثاري مثل مشورت، حسن ظن و ... در خور تأمل است. در تتميم برخي از عوامل منفي نگري مورد بررسي قرار مي گيرد. محقق در اين تحقيق مباني ديني براي مثبت انديشي ذکر نموده که تا کنون هيچ يک از محققين به آن اشاره اي نداشته اند.

اميد است که پژوهشگران با تعمق و دقت نظر هرچه بيشتر در آيات قرآن و روايات به ره توشه هاي بيشتري در اين رابطه دست يابند.

واژگان کلیدی: مباني، آثار، مثبت انديشي، آيات، روايات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :