جمعه - 2020 ژولاي 10 - 20 ذيقعده 1441 - 20 تير 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 263336
تاریخ انتشار : 28 آبان 1398 12:30
تعداد بازدید : 136

مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری

رابطه علم نوروبیولوژی با موضوع عفاف و حجاب

خبرگزاری مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری از برگزاری جلسه سوم از سلسله مباحث «رابطه علم نوروبیولوژی با عفاف و حجاب» در تاریخ دوشنبه 27 آبان ماه از ساعت 10 الی 11 در سالن اجتماعات با حضور کلیه طلاب و خانم زارع پور خبر داد.

خبرگزاری مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری از برگزاری جلسه سوم از سلسله مباحث «رابطه علم نوروبیولوژی با عفاف و حجاب» در تاریخ دوشنبه 27 آبان ماه از ساعت 10 الی 11 در سالن اجتماعات با حضور کلیه طلاب و خانم زارع پور خبر داد.

زارع پور در ادامه مباحث از رابطه علم نوروبیولوژی با بحث عفاف و حجاب بیان کرد: در قرآن کریم درباره دوری از گناهان و مرتکب نشدن به آن دستورات متعددی آمده است ولی در یک مورد از این گناهان سفارش کرده است که علاوه بر انجام ندادن آن، حتی به آن نزدیک هم نشوید: «لا تقربوا الزنا»؛ این برای آن است که زمانی اگر انسان به روابط جنسی به ویژه روابط جنسی پر خطر نزدیک شود، باعث می شود دوپامین در مغز او بیش از اندازه ترشح شود و همین امر باعث ایجاد دگرگونی هایی در مغز شده و سیستم پاداش را به جوابگویی مکرر واداشته و تا انسان از آن پاسخ نگیرد و احساس لذت نبرد، آرام نمی گیرد.

از همین روست که قرآن کریم به زنان و مردان سفارش کرده است که چشمان خود را فرو بندند و از ارتکاب گناه دوری کنند، وی با بیان این مطلب، افزود: زیرا که چه زن و چه مرد نباید حتی به نگاه به نامحرم نیز چشمانشان را عادت دهند، زیرا این تصویرها در ذهن ماندگار می­شود و درصدد پاسخگویی به آن برمی آیند.

بحث ترشح دوپامین و سیستم پاداش و پاسخگویی در مغز و رابطه آن با احساس لذت بردن فقط مربوط به مسائل جنسی نیست، بلکه انسان در هر امری مانند هدیه دادن به دیگران، انفاق کردن و ... هم وقتی این اعمال را انجام می دهند احساس لذت می­برند، پس با هر کاری که انسان انجام می دهد وقتی مرکز لذت فعال است احساس خوشی به وجود می آید.

سپس ایشان خاطر نشان کردند: پس اگر دوپامین در بدن به اندازه ترشح شود و همچنین گیرنده ای وجود داشته باشد مشکلی پیش نمی آید، ولی اگر بیش از اندازه ترشح شود و در بدن نیز گیرنده ای وجود نداشته باشد، اینجاست که انسان دچار مشکل می شود، زیرا که بحث سیری ناپذیری و بالا رفتن توقع به خاطر این است که پرداختن به مسائل جنسی و فعالیت های زیاد مسیرهای عصبی، تغییر شکل عصبی در نواحی مختلف مغز ایجاد می شود؛ پس استفاده نا به جا از سیستم پاداش یک فرد را به دیدن صحنه های نامناسب و رفتارهای پر خطر تحریک می کند، هرچه میزان بی عفتی بیشتر باشد، حافظه تشکیل شده برای آن در یک بستر انگیزشی با وساطت هیپوتالاموس ماندگارتر بوده و همه خاطرات مرتبط با این ماجرای نامطلوب راحت تر یادآوری می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :