جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 98802
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1396 6:47
تعداد بازدید : 479

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

فرصت باقیمانده ماه رجب را مغتنم شماریم

فضایل و در واقع اسرار بسیاری از زیارت امام رضا(ع) در ماه رجب المرجب وجود دارد که وقتی در مورد آن بدانی بسیار ترغیب می شوی تا در این ماه شریف خود را به حرم ملکوتی آن حضرت رسانده و روح و جسم خویش را در فضای ملکوتی صحن و سرایش صفا بخشی.

 

روزها و ساعت های سال پشت سر گذاشته شد تا به ماه رجب المرجب رسیدیم. ماهی که از حیث فضیلت ماه خدا نامیده می شود و در شرافت تمام است، ماهی که خداوند متعال به شکل خاص به بندگانش نگاه می کند.

گویی رجب که از راه می رسد، خداوند به بندگانش در میان روزها و ایام سال فرصتی دوباره می دهد، تا آنان خلوتی برای خود و نجواکردن خاص با او را بیابند تا کمی از روزمرگی ها کناره گرفته و ملکوتی شوند.

اعمال و ادعیه بسیاری برای این ماه عنوان شده است و که بخشی مرتبط با روزهای خاص و بسیاری از این ادعیه به شکل مفصل در مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی(ره) برای همه روزهای این ماه شریف بیان شده است.

بندگان خدا نیز هر کدام سعی می کنند روزها و ساعت های این ماه را قدر دانسته، از آن به بهترین شکل استفاده کنند و به طریقی اعمال این ماه را انجام داده و از برکاتش بهره مند شوند. عده ای در مراسم معنوی اعتکاف که چند سالی است بسیار باشکوه و پرشور برگزار می شود، شرکت می کنند و عده ای هم از مناسبت های ویژه این ماه از جمله لیلة الرغائب و دیگر ایام ماه رجب برای حضور در مکان های مقدسی همچون حرم اهل بیت(ع) برای خواندن ادعیه و توسل به این درهای رحمت الهی جهت بهره مندی بیشتر استفاده می کنند.

ثواب زیارت حضرت امام رضا(ع) در ماه رجب

از فضیلت هایی که برای این ماه پربرکت برشمرده اند، زیارت امام رضا(ع) است و آنچه مشهور بوده و در مفاتیح الجنان نیز آمده و میان علما و عامه مردم رواج دارد، این است که ماه ذی القعده ماه زیارتی امام رضا(ع) است و روز زیارتی ایشان نیز در این ماه شریف قرار دارد.

اما در این زمینه می توان به مطلبی از آیت الله ناصر مکارم شیرازی که در کتاب ارزشمند «مفاتیح نوین» آمده است، اشاره کرد که «زیارت امام رضا(ع) در ماه رجب مستحب است و در روایتی از امام جواد(ع) زیارت آن حضرت در ماه رجب مورد تأکید قرار گرفته است»؛ در روایات بسیاری نیز در مورد فضیلت زیارت امام رضا(ع) و ثواب و برکت زیارت ایشان نیز در این ماه بیان شده است.

به عنوان نمونه در عیون اخبار الرضا(ع) و کامل الزیارات نقل شده که محمد بن ‏سلیمان از امام جواد(ع) پرسید: «شخصى حج واجب خود را انجام داد و به مدینه رفت و رسول اکرم(ص) را زیارت کرد، بعد به نجف رفت و پدرتان امیرمومنان(‏ع) را زیارت نمود و حق آن حضرت را مى شناخت و مى ‏دانست که او حجت خدا بر خلق اوست و او باب خداست که از آن در به خدا باید رسید. آنگاه به کربلا رفت و امام حسین(ع) را زیارت نمود. سپس به بغداد رفت ‏و حضرت امام موسى کاظم(‏ع) را زیارت کرد و به شهر خود برگشت؛ در این وقت، خدا آن قدر مال به او روزى کرده است که مى تواند به حج برود. آیا براى این مرد که حج واجب خود را انجام داده بهتر است که برگردد و باز حج کند یا به خراسان برود و پدرت امام رضا(ع) را زیارت کند؟ فرمود: بلکه برود بر پدرم سلام کند افضل است و باید که در ماه رجب باشد و در این ‏زمان که بر ما و شما از طرف سلطان خوف و وحشت است، انجام ندهید».

براساس روایات و سیره از ائمه(ع) و آموزه های دینی ماه رجب ماه انجام عمره مفرده است و ثواب بسیاری برای آن بیان شده است. از همین رو مسلمانان اهتمام بسیاری برای حاضر شدن در سرزمین وحی در این ایام دارند تا از برکات خاص عمره در رجب المرجب بهره مند شوند.

زیارت امام رضا(ع) از اعمال افضل در ماه رجب است

این در حالی است که برای زیارت قبر ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) نیز ثواب و مزد بسیاری براساس همین روایات و توصیه های دینی بیان شده است به گونه ای که تعدادی از این احادیث ثواب زیارت امام رضا(ع) را معادل هفتاد هزار حج مقبول دانسته اند؛ ابن الرضا(ع) در جایی دیگر می فرمایند: «زیارت امام رضا(ع) از اعمال افضل در ماه رجب است» و امام رضا(ع) خود نیز در روایتی فرموده اند: «به شیعیان من برسانید که زیارت من در نزد خداوند معادل با هزار مرتبه حج بیت الله الحرام انجام دادن است».

به عنوان نمونه سلیمان بن حمص می گوید: «از موسی بن جعفر(ع) شنیدم که می فرمود: هر کسی قبر فرزندم علی را زیارت کند خداوند ثوابی معادل هفتاد حج مبرور به او عطا می فرماید، با تعجب گفتم هفتاد حج مبرور؟ فرمودند آری در پیشگاه خدا مقبول نمی شود، هر کس فرزندم را زیارت کند و یا شبی در کنار قبر او به سر برد مانند کسی است که خداوند را در عرش زیارت کند»، لذا سرّ و راز زیارت امام رضا(ع) در ماه رجب که برای آن فضیلت بسیار بیان کرده اند، این است که رجب به ماه عمره معروف و مشهور بوده و زیارت حضرت رضا(ع) در این زمان معادل رسیدن به ثواب عمره و بلکه بالاتر از آن بیان شده است.

فضایل و در واقع اسرار بسیاری از زیارت امام رضا(ع) در ماه رجب المرجب وجود دارد که وقتی در مورد آن بدانی بسیار ترغیب می شوی تا در این ماه شریف خود را به حرم ملکوتی آن حضرت رسانده و روح و جسم خویش را در فضای ملکوتی صحن و سرایش صفا بخشی.

حال که به ایام پایانی این ماه شریف نزدیک می شویم چه خوب است وقتی را برای زیارت امام رضا(ع) که ولی نعمت همه شیعیان و مسلمانان هستند، قرار دهیم تا با همجواری و قرارگرفتن در کنار این مأمن آرام گرفته و بلندترین و زیباترین نجواهای عاشقانه را در حریمش با خدای خویش زمزمه کنیم.

http://www.ghatreh.com/


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :