جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 98382
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1395 12:7
تعداد بازدید : 1692

طلبه نمونه و آداب طلبگی

قال رسول الله صلی الله علیه و آله: العلماُ ورثة الأنبیاءاین آیه و حدیث هم در اینجا لزوم طرح این صحبت را کاملا می رساند.طلبه نمونه و الگو، طلبه ای است که از تمام جهات الگو باشد. طلبه باید خود را طوری تربیت کند که وقتی به شهر یا روستایی رفت، بتواند مردمان آن دیار را تربیت کند و مهذّب نماید. خب! طبیعتاً باید خودش خود ساخته باشد تا بتواند دیگران را هم بسازد. طلبه، نباید مردم را به دین بد بین سازد. طلبه چون می داند، توبه اش به راحتی پذیرفته نیست.حفص بن قیاس از امام صادق علیه السلام روایت می کند که فرمود: «برای جاهل، هفتاد گناه آمرزیده می شود، پیش از آن که یک گناه عالم آمرزیده شود.»پس طلبه باید در رفتارش دقّت کند.

 

 

طلبه نمونه و آداب طلبگی

لَّقَدْ كاَنَ لَكُمْ فىِ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كاَنَ يَرْجُواْ اللَّهَ وَ الْيَوْمَ الآخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا(احزاب/21)

: قطعاً برای شما در رفتار رسول خدا مایه اقتدا و سرمشق زندگی است، برای کسی که به خدا و روز واپسین امید دارد و خدا را بسیار یاد می کند.

قال رسول الله صلی الله علیه و آله: العلماُ ورثة الأنبیاءاین آیه و حدیث هم در اینجا لزوم طرح این صحبت را کاملا می رساند.طلبه نمونه و الگو، طلبه ای است که از تمام جهات الگو باشد. طلبه باید خود را طوری تربیت کند که وقتی به شهر یا روستایی رفت، بتواند مردمان آن دیار را تربیت کند و مهذّب نماید. خب! طبیعتاً باید خودش خود ساخته باشد تا بتواند دیگران را هم بسازد. طلبه، نباید مردم را به دین بد بین سازد. طلبه چون می داند، توبه اش به راحتی پذیرفته نیست.حفص بن قیاس از امام صادق علیه السلام روایت می کند که فرمود: «برای جاهل، هفتاد گناه آمرزیده می شود، پیش از آن که یک گناه عالم آمرزیده شود.»پس طلبه باید در رفتارش دقّت کند. طلبه باید در کنار درس خواندن، خود سازی هم داشته باشد. چند مورد دیگر از این آداب را ابتدا اجمالاٌ و سپس تفصیلاٌ در زیر بیان می کنیم:

داشتن انگیزه الهی، دوری از گناه، خوب درس خواندن، داشتن دوست و هم مباحث قوی، نداشتن اشتغالات غیر طلبگی، نداشتن غرور و تکبر، خوش اخلاقی، عالم به علم، ازدواج به موقع، احترام به پدر و مادر، عدم عزلت گزینی و تفکرات متحجّرانه، تحمل کردن سختی ها، داشتن مربّی اخلاق، رعایت مقام استاد، و داشتن برنامه ریزی و ...

 و حالا تفصیل این موارد:

داشتن انگیزه الهی:

یعنی کسی که جزو طلّاب علوم دینی می شود، باید کسسب علوم دین را در راه خدا و برای خدمت به قرآن و اهل بیت علیهم السلام یا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله قرار دهد. اگر کسی غیر از انگیزه الهی، انگیزه ی دیگری داشته باشد، طبق فرمایش امام باقر علیه السلام این شخص در آتش دوزخ جا دارد.

دوری از گناه:

کسی که مبلغ امور دینی است، در معرض دید مردم است. علاوه بر این خود باید پاک باشد تا بتواند به اصلاح مردم بپردازد، در این باب به همین سخن از مقام معظم رهبری بسنده می کنیم: «مبلغ، اگر خودش مهذّب و پاک نباشد، نمی تواند دیگران را پاک کند، اگر به معنای واقعی کلمه، به آن چه انسان می گوید، معتقد و عامل نباشد، حرفش اثری ندارد.

خوب درس خواندن:

درس خواندن جزء ارکان اصلی طلبگی است. کسی که خوب درس بخواند، بعد ها می تواند از تألیفات خود برای تدریس هم استفاده کند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: قسم به کسی که جان محمد در دست اوست وجود یک عالم، برای شیطان، سخت تر از هزار عابد است، زیرا عابد در فکر(اصلاح) خودش است و عالم در اندیشه اصلاح دیگران.

عالم شدن جز از درس خواند حاصل نمی شود.

.     طلبه نمونه باید به دنبال هم مباحث و دوست باشد.

دوست بد انسان را دلسرد می کند و هم مباحث بد، که علاقه به بحث ندارد، مانع پیشرفت می شود. طلبه نمونه به بحث اهتمام جدی می ورزد و نمی گذارد جنبه علمی بحث تضعیف شود.

    اشتغالات غیر طلبگی:

طلبه نمونه کسی است که تمام فکر و ذهنش درسش است. کسی که اشتغالات غیر طلبگی دارد متخصص دین از او در نمی آید. رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند: هر کس دین خدا را فرا گیرد، خداوند اندوهش را برطرف می کند و از جایی که گمان نمی برد، روزی او را می رساند.

     خوش اخلاقی:

طلبه نمونه باید رفتاری زیبا و اخلاقی نیکو داشته باشد تا آرام آرام دیگران جذب او شوند.

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله: می فرمایند: «هیچ چیز در میزان(عمل) سنگین تر از خوش اخلاقی نیست.»

ازدواج به موقع:

به عقیده اکثر کارشناسان حوزه و بزرگان یکی از عواملی که طلبه را از فضای علمی و حوزه دور می سازد، زود ازدواج کردن است طلبه نمونه ازدواجش به موقع است. طلبه نمونه کسی است که تحت تأثیر روایاتی قرار نمی گیرد که او را به ازدواج تشویق می نماید زیرا مصلحت او فعلاً در آن نیست.

حضرت امام خمینی(ره) در حالی که در قم مدرّس فلسفه و اخلاق بودند، در سن 28 سلگی ازدواج کردند.

احترام به پدر و مادر:

احترام به پدر و مادر از خصیصه های طلبه نمونه و الگو است. مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب منازل الآخرة روایتی را نقل می کند که روزی رسول اکرم صلی الله علیه و آله در نزد جوانی که در حال وفات بود حاضر شدند، حضرت فرمودند: بگو لا إله إلا الله. جوان هرچه سعی کرد نتوانست و زبانش بسته شد و حضرت هرچه مکرر می فرمودند او اصلاً قادر به گفتن نبود، پس حضرت زنی را دید که نزد سرِ آن جوان بود، از آن زن پرسید، آیا این جوان مادر دارد؟ آن زن عرض کرد: بلی، من مادر او هستم، حضرت فرمودند: آیا تو از دست او خشمناکی؟ عرض کرد: آری یا رسول الله، شش سال است با او قهر هستم و با او صحبت نمی کنم.

تحمل کردن سختی ها:

رمز موفقیت طلّاب علوم دینیه، تحمل سختی ها و صبر و استقامت است اگر طلبه می خواهد بداند که جزو گروه صابران است یا خیر، آنان در کلام پیامبر سه ویژگی دارند: 1. بی حوصلگی را از خود دور کند 2. بی قراری و دلتنگی نکند 3. از خداوند گله نکند

داشتن برنامه:

طلبه نمونه کسی است که فرایند آموزشی را تکمیل کند یعنی پیش مطالعه، حضور در کلاس، مطالعه، مباحثه، تقریر.

این فرایند مانند حلقه های به هم پیوسته ای است که هر کدام گم شود مانع رسیدن حلقه ها به یکدیگر می شود.

همه این ها از واجبات آموزش است و این موارد یک برنامه کمل در جهت رسیدن به هدف آموزش است.

 

 

منابع:

آفات الطلاب، آیت الله مجتهدی(ره)

احادیث الطلاب، آیت الله مجتهدی(ره)

منیة المرید، شهید ثانی(ره)

جهاد اکبر، امام خمینی(ره)

راه و رسم طلبگی، حجة الاسلام عالم زاده نوری.

فریاد گر توحید

گزیده ای از سخنان بزرگان (با منبع اینترنت.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :