جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96059
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1394 8:56
تعداد بازدید : 371

کتاب

معرفی کتاب ،مدرسه علمیه نورالزهرا (س)

معرفی کتاب ،مدرسه علمیه نورالزهرا (س)


نام کتاب: صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)

مؤلف: جمعی از نویسندگان با نظارت استاد محمدهادی یوسفی غروی

چاپ: اول 1391

«صحابه» یکی از اصطلاحات مهم در میان مسلمانان است که نظرات متفاوتی نسبت به معنای آن چه در لغت و چه در اصطلاح را به دنبال داشته است.

تهیه کننده کتاب حاضر با توجه به گوناگونی نگرش ها، ترجیحاً در پیش گفتار به بررسی معانی لغوی و اصطلاحی صحابه پرداخته و روایاتی را که از جانب اهل سنت در این خصوص وارد شده را نیز آورده است.

در ادامه نظرات به اعتقادات تشیع بسنده کرده و بیان می دارد که شیعه معتقد است لفظ صحابه اصطلاح شرعی نیست که توسط شارع وضع شده باشد بلکه نوعی از واژگانی است که در روزگار پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم کار برداشته است.

جایگاه ارزشی این اصطلاح به مرور زمان شکل گرفت و به دلیل گسترش یافتن اصطلاح صحابه در کتاب های تاریخی، حدیثی و فقهی، برخی از دانشمندان شیعه به بیان مفهوم اصطلاحی آن پرداخته است. امام علی علیه السلام، فاطمه زهرا سلام الله علیها، حسن بن علی علیه السلام و حسین بن علی علیه السلام جزء صحابی عادل نام برده شده است.

نویسنده علاوه بر آن عدالت صحابی را نیز مورد تفحص قرار داده و مستنداتی نیز بر این مدعای خود آورده است. در واقع، به نوعی از دایره المعارف صحابه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دست یافته است.

نویسنده این مباحث را در 7 جلد تدوین و تنظیم نموده است.

با مطالعه این مباحث بسیاری از شبهاتش که در مورد اصحاب رسول ا... صلی الله علیه و آله و سلم به وجود آمده دفع خواهد شد و اطلاعات قابل توجه و مفیدی را در اختیار مخاطبان خود خواهد گذاشت.

خصوصاً اینکه در موقعیت فعلی حاضر که شناخت خواص ضروری به نظر می رسد بسیار مناسب می باشد.

توصیه ما به شما مطالعه این مجموعه می باشد.

امینیان

دریافت فایل

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :