پنج شنبه - 2020 ژوئن 04 - 13 شوال 1441 - 15 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 94486
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1394 14:47
تعداد بازدید : 419

بیت المعمور

بیت المعمور تركيبي قرآني است به معناي «سراي آباد» است كه در ديدگاه بيشتر مفسران، قابليت هم­سنگي با بيت الحرام را داراست. اين تركيب تنها يك بار در قرآن كريم آمده است: «وَالْبَيْتِ الْمَعْمُورِ». (سوره طور/4) و خداوند برای بیان این مطلب که بي گمان عذاب الهي (بر كافران) رخ خواهد نمود و هيچ كس را دفع آن مقدور نخواهد بدان سوگند ياد كرده است.

بیت المعمور در تفاسیر و روایات

گذار شتابان از اين تركيب در قرآن كريم، بدون هيچ توضيح و بياني توجه بسياري از مفسران را به خود جلب كرده است. پرداختن به تفسير و نيز بيان توضيحاتی درباره بيت المعمور، از همان زمان پيامبر صلی الله علیه و آله وسلم و از زبان آن حضرت آغاز شد و توسط صحابه و تابعان ادامه يافت.

افزون بر منزلت اين «سرا»، از آن رو كه مقام سوگند الاهي در قرآن را يافته در روايات نيز بسيار بدان پرداخته شده است و توسط مفسران مورد بررسي قرار گرفته است. در برابر غالب روايات، تنها حسن بصري بيت المعمور را همان بيت الحرام دانسته است(2/305)، اما بيشتر روايات بيان كننده آنند كه اين خانه در آسمان جاي دارد؛ چنان كه در حديثي از مالك بن صعصعه از رسول گرامي صلی الله علیه و آله آمده است كه آن حضرت در معراج، هنگامي كه به همراه جبرئيل از آسمان هفتم گذشتند به بيت المعمور رسيدند، جايي كه هر روز 70 هزار فرشته در آن به نماز مي ايستند، فرشتگاني كه ديگر هرگز به آنجا بازنمي گردند. در ادامه حديث آمده است كه پيامبر صلی الله علیه و آله پس از آن به سدرة المنتهي رسيدند.

در دسته اي از روايات معراج، بر اين موضوع تكيه شده است كه پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم و در پس ايشان ديگر انبياء و رسولان و نيز فرشتگان در بيت المعمور با اذان جبرئيل به نماز ايستادند.

قابل توجه آن است كه در روايتي كه مجلسي در اين باره نقل مي كند، اين خانه در آسمان چهارم بوده و از ياقوت سرخ ساخته شده است. در روايات گوناگون، جايگاه بيت المعمور در طبقات مختلف آسمان دانسته شده است. آسمان هفتم، ششم، چهارم و آسمان فروردين (السماء الدنيا)؛ و در روايتي بيت المعمور متصل به عرش است و حتي در برخي روايات براي فراهم آوردن اشتراكي در بيان مطلب، به وجود «بيتي معمور» در هر كدام از طبقات آسمان و زمين اشاره شده است.

اما واقعيت اين است كه وجه اشتراك غالب روايات، در اصل بيان همسنگي و تقابل بيت المعمور و خانه كعبه است. چنين آمده است كه همان گونه كه براي آدميان در زمين خانه اي براي پرستش پروردگار وجود دارد و آن بيت الحرام است، در آسمان نيز براي فرشتگان، خانه اي بنا شده است كه در آن به پرستش الهي بپردازند، خانه اي با همان حرمتي كه كعبه در زمين دارد. از این رو بعضی از مفسرین گفته اند بیت المعمور حقیقت مثالی کعبه است در عوالم غیبی آسمان چهارم یا هفتم[۱]

پانویس

1-    نثر طوبی، علامه شعرانی، ج1، ص102

منابع

بیت المعمور، پژوهشکده باقرالعلوم (بخش فرهنگ علوم انسانی و اسلامی، تاریخ بازیابی: 26 شهریور 1392.

نثر طوبی، علامه شعرانی و محمد قریب، تهران، انتشارات اسلامیه، بی تا

wiki.ahlolbait.com


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :