جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 93356
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1394 9:0
تعداد بازدید : 480

آرامش معنوی در سایه تشکیل خانواده

خانواده، به عنوان کوچک ترین نهاد اجتماعی، خاستگاه مهم ترین رخدادها و ابتدایی ترین جایگاه برای شکل گیری روابط اجتماعی است. این اهمیت در خانواده ی اسلامی، خود را بیشتر جلوه گر می نماید؛ چرا که خانه و خانواده در نظام اسلام از قداست ویژه ای برخوردار است

تاجایی که خداوند در قرآن می فرماید: «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ[1] و از جمله نشانه های [قدرت] او این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید که در کنارشان آرام گیرید و در میان شما محبت و شفقتی قرار داد، بی تردید، در این [تدبیر عجیب] نشانه هایی است برای مردمی که می اندیشند

از منظر قرآن، زن و مرد برای آرامش یکدیگر خلق شده اند. در واقع، اولین و مهم ترین نقش زن و مرد در خانواده آرامش بخشی فرض شده است.اهمیت این موضوع درگذر زمان و با گسترش مدرنیته و تحولات سریع اجتماعی، تغییر پذیرفت و نقش افراد در چگونگی شکل گیری ساختار آن دستخوش تغییرات شگرفی شد. روابط افراد در خانواده به واقع نمونه ای کوچک از نمونه ی بزرگ تر آن در اجتماع محسوب می گردد و تغییر در آن در فاصله ای کوتاه فراگیر شده و از مرزهای خانواده به متن جامعه منتقل می شود.

در این اجتماع کوچک، نقش تک تک افراد، چگونگی ارتباط با یکدیگر و چگونگی تعامل با جامعه بسیار اهمیت خواهد داشت.در دنیای مدرن امروز، پذیرش و تحقق نقش های سنتی برای اعضای خانواده بعید به نظر می رسد. هر یک از طرفین به فعالیت هایی مشغول شده اند که در واقع در گذشته ای نه چندان دور از وظایف طرف مقابل بوده است. تغییرات به وجود آمده دلایل متعددی دارد که در ادامه سعی داریم به برخی از آنان اشاره نماییم.

تغییر در هدف از تشکیل زندگی مشترک

رهبر معظم انقلاب در بیان هدف از زندگی اشارات جالب دارند: «زندگی یک کاروان طولانی است که منازل و مراحلی دارد، هدف والایی نیز دارد. هدفانسان در زندگی باید این باشد که از وجود خود و موجودات پیرامونش برای تکامل معنویو نفسانی استفاده نماید... اینجا آن جایی است که لازماست انسان درست بیندیشد و درست انتخاب کند و بر اساس این انتخاب حرکت کند و به جلوبرود. اگر انسان این فرصت را مغتنم بشمرد و از این چند صباحی که در این دنیا هست، خوب استفاده کند و بتواند خودش را به کمال برساند؛ آن روزی که از دنیا خارج می شود،مثل کسی است که از زندان خارج شده و از اینجا زندگی حقیقی آغازمی شود.»[2]

متأسفانه، با فاصله گرفتن از مبانی و رویکردهای اعتقادی در جامعه، هدف از زندگی و به تبع آن هدف از تشکیل زندگی مشترک با تغییرات جدی روبه رو بوده است. دیگر هدف از زندگی مشترک رسیدن به کمال دنیوی و اخروی نیست، بلکه زن و مرد در لحظه زندگی می کنند و لذت های آنی و کوتاه مدت برای شان در لحظات مختلف زندگی ارجحیت دارد. همین امر موجبات تفاوت در نقش پذیری آنان در خانواده می شود.

زن و مرد از آنجایی که تنها و تنها به فکر کسب لذت در کوتاه مدت هستند، نقش هایی همچون گذشت، فداکاری، کظم غیظ و... از بین روابط همسران رخت بسته اند و جای خود را به رقابت و بدبینی داده اند. کمتر کسی در فضای خانواده قائل به برنامه ریزی در ارتباط گیری بهتر با دیگری است و خودخواهی جای دگر خواهی را گرفته است. زن و مرد در این نقشه ی جدید زندگی، تنها و تنها به چگونگی تحقق رضایت و اثبات حقانیت خود شده اند؛ آسیب های این نمونه های جدید از نقش پذیری در خانواده تا جایی است که به بر هم زدن کانون گرم خانواده منجر می شود.

تغییر در سبک زندگی

تغییر در سبک زندگی خانواده های ایرانی، افراد خانواده را با معضلی به نام جابه جایی نقش ها مواجه نموده است. زن خانواده به دنبال اثبات شخصیت اجتماعی خود در ساحت خانواده و جامعه و با توجه به ارزشی که جامعه به حضور زن در اجتماع در قبال خانه داری قائل می شود؛ به نوعی با تغییر در نوع حضور خود از وظایفی که اصالت نقش وی در خانواده است، باز می ماند. زن پیش تر به عنوان مهم ترین عامل انتقال ارزش های معنوی، مانند عطوفت، قناعت، همدلی، فداکاری، حیا، عفت و...، به نسل بعدی بود، اما امروزه این خطر وجود دارد که به عامل انتقال ارزش های فردگرایانه و لیبرالی مانند خودخواهی، اباحه گری و... به نسل بعد تبدیل شود؛[3] چرا که با توجه به جلوه ای که جامعه ی نوین ایرانی در امتداد صدای جهانی برابری زن و مرد در تمام عرصه ها در نظر زنِ خانواده ترسیم کرده اند، فعالیت ها و نقش اساسی زن در خانواده ی وی را به تمامی راضی نکرده و زن ایرانی به دنبال هویت گمشده ی خود، به هر شکلی خود را به جامعه می کشاند. در این بین نقش همسری و مادری زن با کیفیت و جدیت لازم پیگیری نمی شود و به ویژه وظیفه ی تربیت فرزند به سایر نهادها و افراد ارجاع داده می شود! این دیدگاه موجبات پرورش یافتن فرزند در محیط های قطعاً نامرجحی نسبت به کانون گرم خانواده خواهد شد. به همین ترتیب یکی از مهم ترین اهداف شکل گیری زندگی مشترک، که همانا تولید و پرورش نسل آینده است، مغفول از نظر خواهد ماند.

اشتغال زنان نقش ها را دگرگون می سازد

اشتغال زنان از مهم ترین علل ایجادکننده ی تفاوت نقش ها در زندگی مشترک است. این پدیده هم نقش های زن را در خانواده با تحول بنیادین مواجهه می سازد و هم تفاوت هایی شگرف در نقش مرد در ساحت خانواده ایجاد می کند. خانواده امروز به ویژه در کلان شهرها کارکرد گذشته ی خود را از دست داده است و تنها نقش مصرفی دارد که این خود هم نشئت گرفته از تغییر نقش ها و هم نوعی تغییردهنده ی نقش هاست. در واقع، رابطه ی دوسویه بین تأثیرپذیری خانواده از جامعه و بالعکس وجود دارد که مجموع این کنش و واکنش به شکل گیری ساختار جدید نقش ها در خانواده می انجامد.

سبک جدید زندگی شرایط برای اشتغال زنان را به نوعی تسهیل نموده است؛ اما سؤال اینجاست که آیا تمام زیر ساخت ها برای حضور زن با تراز ایران اسلامی در ساحت جامعه فراهم است؟ حضور فعالانه ی زن در عرصه ی کار و اشتغال موجب آن است که خواسته یا ناخواسته، درست یا نادرست، زن بخشی از بار اقتصادی و معاش زندگی را بر عهده بگیرد. جدای از فشار روحی و جسمی، که به زن به عنوان مدیر خانه وارد می آید، موجبات از دست رفتن تدبیر زنانه برای پیشبرد فضای روحی و معنوی خانواده به سمت آرامش و ثبات را به همراه خواهد داشت. اهمیت تدبیر زنانه در استحکام خانواده تا جایی است که رهبر معظم انقلاب در جمع زنان فرهیخته ی حوزوی و دانشگاهی می فرمایند:

«... من همیشه به دوستان و خویشاوندان و زنان می گویم، میگویم برخلاف آنچه که معروف است،در بین این دو جنس، آن جنس قوى تر زن است... زن ها می توانندبا تدبیر و با ظرافت، مرد را در دست خودشان بچرخانند؛ ... بله، زن هایى هستند که بى تدبیرى می کنند، لذا این کار را نم یتوانند انجامبدهند؛ امّا زنى که اهل تدبیر باشد، مرد را می کند رام خودش. این مثل این است که یکنفرى بتواند یک شیر درنده را افسار بزند، سوارش بشود؛ این معنایش این نیست که او ازلحاظ جسمى از این شیر قوى تر است، معنایش این است که توانسته این اقتدار معنوى رابه کار ببرد؛ زن ها این توانایى را دارند، ... تنها ظرافت در ترکیب جسمانى و ساختمان جسمانى نیست، بلکه ظرافت در فکر و اندیشه وتدبیر و دستگاه تصمیم گیرى است که خداى متعال در زن قرار داده...»[4]

در واقع، باید به این نکته اذعان داشت که نقش های زن و مرد در خانواده باید براساس توانایی های جسمی و روحی طرفین لحاظ شود. بعضاً اختلاط نامتوازن در نقش های زن و مرد موجبات تغییر در ارزش های خانواده خواهد شد. باید این موضوع را در نظر داشت که تغییر در ارزش های خانوادگی و نقش های زن و مرد در خانواده به نوعی عمل برخلاف فطرت آن هاست و قطعاً ذهن آن ها را به شدت با مخاطره روبه رو خواهد کرد.

کلام آخر

آنچه که از مباحث یاد شده قابل برداشت است، اهمیت چینش درست وظایف و حقوق و مسئولیت های هریک از اعضای خانواده در پازل اصلی خانواده است. پازلی که با عدم هماهنگی به زوایای مختلف زندگی، که بعد روحی و معنوی این پازل است، به شدت آسیب وارد می نماید. اگر در منظر اسلام قوامیت به مرد سپرده شده است، در مقابل تدبیر و مدیریت معنوی خانه را بر عهده ی ظرایف زنانه گذاشته است تا چرخ زندگی به نرمی و روانی بیشتری حرکت نماید. بعضاً برداشت های ناصواب و ارزش گذاری غیرمنصفانه به نقش های زن و مرد در خانواده موجبات تغییر در نقش ها در خانواده را فراهم می آورد که در کوتاه و بلندمدت آسیب های فراوانی را در پی دارد؛ درحالی که دقیقاً همین تفاوت ها با مدیریت و مسئولیت پذیری درست بهترین راه برای رسیدن به خانواده ی متعالی در سایه ی سبک زندگی ایرانی اسلامی خواهد بود.

«اسلام مرد را قوّام[5][6] و زن را ریحان[7] می داند. این نه جسارت به زن است و نه جسارت به مرد. نه نادیده گرفتن حق زن است و نه نادیده گرفتن حق مرد؛ بلکه، درست دیدن طبیعت آن هاست. ترازوی آن ها هم اتفاقاً برابراست؛ یعنی وقتی جنس لطیف و زیبا و عامل آرامش و آرایش معنوی محیط زندگی را در یک کفه می گذاریم و این جنس مدیریت و کارکرد و محلّ اعتماد و اتکا بودن و تکیه گاه بودن برای زن را هم در کفه ی دیگر ترازو می گذاریم، این دو کفه با هم برابر می شود؛ نه آن بر این ترجیح دارد و نه این بر آن

 

پی نوشت ها:

[1] سوره ی روم، آیه ی 21.

 [2] خطبه ی عقد، 18 بهمن 80.

 [3] محمدرضا زیبایی نژاد: http://aghigh.ir/fa/news/4364/

 [4] بیانات در دیدار جمعی از بانوان فرهیخته ی حوزوی و دانشگاهی، 29 اردیبهشت 1392.

 [5] اشاره به آیه ی کریمه: الرجال قوامون علی النساء...، نساء، 4.

 [6] بیانات در خطبه ی عقد، 22 اسفند 1378.

 [7] اشاره به حدیث معروف حضرت علی علیه السلام: المرأة ریحانة و لیست بقهرمانه، (نهج البلاغه، نامه31)

منبع مقاله :  برهان

نویسنده: ریحانه زاغری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :