جمعه - 2020 ژولاي 10 - 20 ذيقعده 1441 - 20 تير 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 84985
تاریخ انتشار : 18 مهر 1394 14:34
تعداد بازدید : 602

شخصیت شناسی انسان در قرآن

در تعریف «شخصیت» این گونه بیان شده است: خصوصیاتی كه در روح هر كس شكل می گیرد و او را از دیگران جدا می كند و وسیله تشخیص او از دیگران می شود

 

در تعریف «شخصیت» این گونه بیان شده است: خصوصیاتی كه در روح هر كس شكل می گیرد و او را از دیگران جدا می كند و وسیله تشخیص او از دیگران می شود.

قرآن كریم این حقیقت را چنین ترسیم می فرماید: « ای مردم ما شما را از نر و ماده ای خلق نمودیم و شما را به صورت شعبه ها و قبیله ها قرار دادیم، برای اینكه یكدیگر را بشناسید (امّا این را بدانید كه) همانا گرامی ترین شما نزد خدا پرهیزكارترین شماست. به درستی كه خداوند دانا و آگاه است. »


قرآن كریم اگر چه با عنوان خاص در رابطه با «شخصیت» انسان سخن نگفته است، امّا از مجموع آیات كه در مورد انسان نازل شده است به خوبی می توان «روان شناسی شخصیت» انسان را مورد بررسی قرار داد.

«شخصیت» از ماده «شخص» به معنای مابه الامتیاز و مابه الاختیار است و چیزی است كه یك شیئی را از اشیاء دیگر جدا می كند.

به عبارت دیگر ویژگی هایی كه در روح آدمی وحدت پیدا كرده و شكل گرفته و در رفتار فرد ظاهر می گردد را شخصیت می گویند.[1]

مناسب ترین واژه ای كه قرآن كریم برای شخصیت (منش و خوی) به كار می برد، واژه «شاكلة»است.

آنجا که می فرماید:«قُلْ كُلٌّ یَعْمَلُ عَلَى شَاكِلَتِهِ فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى سَبِیلاً »[2]

بگو: هر كس بر حال و هوا و ساختار نفسانى خود عمل مى‏كند (زیرا منشأ اعمال اقتضاى مزاج، یا ملكات است)، اما پروردگار شما به حال كسى كه (روى شاكله صالحه) رهیافته‏تر است داناتر مى‏باشد.

نكات مهمی كه در آیه یاد شده وجود دارد عبارت است از:

1. اعمال انسان معلول صفات و خصوصیات ثابت روانی است و به عبارت دیگر، رفتار آدمی حكایت از شخصیت درونی او می كند. (از كوزه همان تراود كه در اوست)

2. تلاش دیگران (هر چند در شناخت مسائل روان تخصص داشته باشند) برای شناخت شخصیت افراد كافی نیست، زیرا شخصیت انسان در زیر صدها حجاب رفتار تصنّعی و تكلّف آمیز پنهان بوده و پی بردن به كنه شخصیت افراد كار آسانی نیست و لذا فرمود: «فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى سَبِیلاً»[3]

در تعریف «شخصیت» گفته شد خصوصیاتی كه در روح هر كس شكل می گیرد و او را از دیگران جدا می كند و وسیله تشخیص او از دیگران می شود.

قرآن كریم این حقیقت را چنین ترسیم می فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ »[4]

اى مردم، بى‏تردید ما همه (افراد نوع) شما را از یك مرد و زن (آدم و حوّا) آفریدیم، و یا هر فرد شما را از یك پدر و مادر خلق كردیم، و شما را قبیله‏ هاى بزرگ و كوچك قرار دادیم تا همدیگر را بشناسید (پس در میان شما برترى نژادى نیست بلكه) مسلّما گرامى‏ترین شما در نزد خدا پرهیزكارترین شماست همانا خداوند بسیار دانا و آگاه است

در این آیه شریفه، تفاوت انسانها از لحاظ رنگ و قیافه و دیگر خصوصیات جسمانی و همچنین صفات روان (علی رغم وحدت نوعی) مورد توجه قرار گرفته است. هر كدام از این تفاوت ها، باعث تشخیص صاحب آن از دیگر افراد می شوند.

هر كس خود را بشناسد، خدا را می شناسد. آن چیزهایی كه با حساب مادی جور در نمی آید مسئله ارزش های انسانی است. به عبارت دیگر این انسان است كه ممكن است یك انسانی باشد منهای انسانیت، برای اینكه آن چیزهایی كه ما آنها را انسانیت انسان می دانیم، آن چیزهایی كه به انسان «شخصیت» می دهد، نه آن چیزهایی كه ملاك شخصی انسان است بلكه آن چیزهایی كه ملاك شخصیت انسان است

توجه به این نكته نیز لازم است كه تفاوت ها لازم نیست همیشه ظاهری باشند، بلكه ممكن است اموری همچون عناوین حقوقی نیز باشند ؛ مثلاً می گویند فلانی یك شخصیت سیاسی است، فلانی یك شخصیت علمی است و ... .

دانشمدان روح شناس قدیم و جدید، معتقدند كه در وجود انسان یك چیزهایی هست كه با حساب های مادی این دنیا جور در نمی آید. لذا پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرموده اند: «من عرف نفسه فقد عرف ربّه»[5] هر كس خود را بشناسد، خدا را می شناسد.

 

ارزش های انسانی ، حساب مادی ندارند

آن چیزهایی كه با حساب مادی جور در نمی آید مسئله ارزش های انسانی است.

به عبارت دیگر این انسان است كه ممكن است یك انسانی باشد منهای انسانیت، چرا که آن چیزهایی كه ما آنها را انسانیت انسان می دانیم، آن چیزهایی است كه به انسان «شخصیت» می دهد، نه آن چیزهایی كه ملاك شخصی انسان است .

آن چیزهایی که ملاك شخصیت انسان است، اولاً یك سلسله چیزهایی است كه با ساختمان مادی انسان درست نمی شود، غیر مادی است، به عبارت دیگر از سنخ معنویات است نه مادیات.

ثانیاً آن چیزهایی كه ملاك انسان است و به انسان شخصیت می دهد، همه به دست طبیعت و به دست هیچ كسی ساخته نمی شوند، بلكه فقط به دست خود انسان ساخته می شوند.[6]

لذا می توان همه ارزش ها را در یك ارزش خلاصه كرد و آن ارزش درد داشتن و صاحب درد بودن است و آن درد هم درد غربت و عدم تجانس و بیگانگی با این جهان است، از آن نظر كه انسان یك حقیقتی است برای انجام رسالتی كه از یك دنیای دیگر آمده است،و از اصل خودش جدا شده است.

و این طبق مكتب ما، فقط درد خدا و درد دوری از خداوند است و لذا هر كس به هر مقامی برسد احساس می كند هنوز هم به معشوق نرسیده «...أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ »[7] بدانید منحصراً با یك چیز قلب بشر آرام می گیرد و از اضطراب نجات پیدا می كند و آن یاد خداست. مكتب های دیگر تكیه شان در درد انسان است، برای خلق خدا، نه درد انسان برای خدا.

 

پی نوشت:

[1] . رك: حبیبیان، احمد، مروری بر روان آدمی، مركز چاپ و نشر سازمان تبلیغات اسلامی، چاپ اوّل، چاپ و صحافی شمشاد، 1374، ص 245، از مقدمه روان شناسی، ص 251.

[2] . اسراء/ 84.

[3] . همان

[4] . حجرات/ 13.

[5]. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، موسسه الوفاء، 1404 ق، ج2، ص 32.

[6]. مطهری، مرتضی، انسان کامل، قم، انتشارات صدرا، ص 48 ـ 50.

[7]. رعد/28.

بخش قرآن تبیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :