يکشنبه - 2020 ژولاي 12 - 22 ذيقعده 1441 - 22 تير 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 84709
تاریخ انتشار : 14 مهر 1394 15:15
تعداد بازدید : 672

کارگاه آموزشی تخصصی نگرش سیستمی به مبحث خانواده در مدرسه کوثر

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، کارگاه آموزشی تخصصی نگرش سیستمی به مبحث خانواده در مجتمع کوثر برگزار شد.

خانم دکتر بهزادپور مدرس استاد وحوزه مفهوم شناسی را باب ورود به هر مبحثی بیان کرد و گفت: در مورد خانواده تعریف های مختلفی وجود دارد اما تعریف دین از خانواده با تعریف علوم انسانی از خانواده بسیار متفاوت است.

 ایشان تعریف خانواده را از دیدگاه شهید بهشتی این اینگونه بیان کرد که: از پیوند زن و مرد و تولد فرزندان خانواده ایجاد می شود که کوچک ترین جامعه با کشش بین این افراد تشکیل می شود.

 وی در ادامه به تعریف خانواده از منظر جامعه شناسی پرداخت و گفت: خانواده یک نهاد است و 2 ویژگی مهم نهاد عبارت است از پیرو جبر تاریخ است و انسان هیج اختیاری ندارد.

 خانم دکتر بهزادپور فطری بودن خانواده را اصل اساسی دانست و در ادامه به سخن مقام معظم رهبری اشاره کرد که: خانواده یک واحد زنده است، حیات و تقدس دارد، باید منسجم و به هم پیوسته باشد و همة عضوها باید سیستم منسجم و قوی داشته باشند.

وی در ادامه نظا م های جامعه را اینگونه بیان کرد: نظام های جامعه عبارتند از سیاسی، حقوقی، اقتصادی و حقوقی ، شهید مطهری خانواده را یک نظام مستقل و اساسی جامعه می داند و طبق قوانین ایران، تمام نظام های جامعه باید در خدمت استحکام و پیشرفت خانواده باشد.

 استاد حوزه ازدواج را مقدمة تشکیل خانواده دانست و گفت: یکی از قدیمی ترین پیوندهای بشر ازدواج است ، ازدواج یک پیوند همه جانبه جسمی و روحی است تا 2 نفر بتوانند به کمال و زوجیت کامل برسند.

وی تصریح کرد: بعد از عقد یک میثاق غلیظ و محکم بین  زن و مرد بسته می شود که دو اثر را به همراه دارد اول تمامیت دارد یعنی تعهد می کنند در تمام ابعاد انسانی اعم از عاطفی، جسمی، مادی، معنوی  تا آخر عمر با هم باشند و دوم عمومیت دارد به انسان اطمینان می دهد که خانواده نسبی خود را رها کند و خانواده جدید تشکیل دهد.

 بهزادپور در اهمیت ازدواج اینگونه بیان کرد که: خداوند دستورات فراوانی به انبیاء در مورد مسائل خانواده داده است که یکی از اهداف انبیاء تشکیل خانواده های الهی بود و آیات فراوان در این خصوص به دست ما رسیده است خدا لفظ عاطفی در خصوص خانواده دارد و همه انسان ها عضو یک خانواده اند و دارای یک پدر ومادرهستند؛ خدا  واسطه ازدواج بین حضرت آدم و حوا می باشد.

ایشان در ادامه به بحث خانواده در آیات و روایات پرداختند و گفت: خدا در تمام مخلوقات حتی جمادات هم اصل زوجیترا قرار داده است اما تحقق کامل زوجیت در انسان است. 

خانم بهزادپور با اشاره به آثار و برکات معنوی ازدواج سخن خود را به پایان رساندند.

 گفتنی است این  جلسه 14 مهرماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :