سه شنبه - 2020 سپتامبر 29 - 12 صفر 1442 - 8 مهر 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 78767
تاریخ انتشار : 24 تیر 1394 10:13
تعداد بازدید : 1114

رونمایی از ۲۲ اثر قرآنی حوزه های علمیه خواهران

بخش اول آثار قرآنی حوزه های علمیه با عنوان سرمه سعادت شامل ۲۲ جلد طی مراسمی در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شد.


به گزارش خبرگزاری مهر، در این مراسم حجت الاسلام اکبر حصاری معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران گفت: طرح نگارش آثار قرآنی یکی از پروژه های علمی ۲ سال اخیر معاونت پژوهش بوده که با کوشش قرآن پژوهان خواهر به ثمر نشسته است.

وی افزود: تلاش طلاب خواهر بر این بوده است که موضوع های کاربردی و نوپدید را در عرصه قرآنی واکاوی و بازخوانی و حاصل کار خود را به منظور عطف توجه به قرآن، تقدیم ره پویان قرآن کنند.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران اظهار کرد: در راستای به منصه ظهور رساندن این آثار  و حمایت و تشویق طلاب پژوهشگر خواهر، «معاونت پژوهش» و «مرکز نشر هاجر» حوزه های علمیه خواهران تفاهم نامه ای منعقد کردند تا برای نخستین بار آثار برگزیده از این مجموعه را پس از طی مراحل آماده سازی، با عنوان «سرمه سعادت» به چاپ برسانند.

وی تعداد این آثار را ۲۲ عنوان ذکر و اظهار امیدواری کرد این تعداد در آینده ای نزدیک به بیش از ۱۱۴ عنوان برسد.

حجت الاسلام حصاری موضوعات کلی این آثار را «زن و خانواده»، «اخلاق و تربیت»، «علوم قرآنی و تفسیر»، «حکمت و سیاست» و «ادبیات، فرهنگی و اجتماعی» دانست.

وی گفت: این مجموعه آثار با حمایت فکری و مادی معاونت پژوهش حوزه هاي علميه خواهران، مشارکت مالي «شورای توسعه فرهنگ قرآنی» و اهتمام نشر هاجر به ثمر نشسته است.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: خیزش انقلاب اسلامی و بازگشت دین به عرصه جامعه، سیل مطالبات دینی را فزونی بخشیده و مسائل جدیدی را پیش روی ما قرار داده است، از طرفی با وجود آنکه در دهه های گذشته علما و پژوهشگران ما پاسخ بسیاری از مسائل زندگی بشر را داده اند، سرعت دگرگونی اجتماع به حدی بالا است که آن پاسخ ها، جوابگوی نیاز معرفتی بشر امروز نیست و این اقضایش نیاز به بازتولید معارف دینی دارد.

وی ادامه داد: ممکن است برخی از آثاری که اکنون رونمایی می شوند، دارای نمونه های مشابهی در دهه های گذشته باشند ولی لازم است این مباحث با ادبیات و زاویه بشر امروز مورد بازنگری، بازتعریف و بازتولید قرار گیرد.

حجت الاسلام حصاری اظهار کرد: اگر به ساختارهای امروز بشری نگاه کنیم به یک باره با یک فهرست مفصل از سرفصل های معرفتی مواجه می شویم که همه آنها نیاز به تولید یا باز تولید علمی دارند. ما باید در حوزه های علمیه که بالاترین، مهم ترین و اصیل ترین مرجع پاسخ گویی به نیازهای معرفتی در جهان امروز است با نگاه از دریچه قرآن و اهل بیت(ع)، تمام ظرفیت موجود را در یک نهضت فراگیر بسیج کنیم تا این هدف متعالی محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر این اتفاق بیفتد موفقیت و ظفر اندیشة ناب محمدی در تسخیر سنگرهای ایدئولوژیک جهان که مورد نظر امام راحل بود، محقق شدنی است.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران یادآورد شد: ما از چند سال پیش در این فکر بودیم تا خودباوری را در میان خواهران فرهیخته طلبه نهادینه کنیم تا آنان این ظرفیت را به جامعه علمی انتقال دهند. در قدم اول این راه گردهمایی پژوهشگران قرآن و تفسیر بود که جمع قابل توجهی از خواهران را وارد عرصه تولید و نشر آثار قرآنی کرد.

وی اظهار کرد: اینک ۲۲ اثر از این مجموعه رونمایی و وارد بازار کتاب و عرصه علمی کشور شده است. ما همه ظرفیت خواهران پژوهشگر را در این راه بسیج خواهیم کرد تا خواهران طلبه سهم خویش را از چرخه تولید علم به دست گیرند.

در این مراسم همچنین یکی از طلاب خواهر نویسنده آثار به ارائه دیدگاه های خود در زمینه پژوهش در حوزه های علمیه خواهران پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :