دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 78202
تاریخ انتشار : 16 تیر 1394 12:56
تعداد بازدید : 963

سخنرانی مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران در مراسم افتتاحیه مدرسه علمیه صالحیه

نگرش سازمان ها نسبت به حوزه علمیه خواهران متفاوت است، نگاه برخی طلبه محور و برخی دیگر دین محور است.
حجت الاسلام محمدرضا آقامیری مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران در مراسم افتتاحیه حوزه علمیه صالحیه خواهران که در آستان مقدس امامزاده صالح(ع) برگزار شد، با اشاره به این مساله که باب اول علم معرفت الهی است، گفت: نگرش سازمان ها نسبت به حوزه علمیه خواهران متفاوت است، نگاه برخی طلبه محور و برخی دیگر دین محور است.

 

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران افزود: به طور طبیعی زمانی که نگاه صرفا طلبه محور شد دین مغفول واقع می شود اگر چه خوب است اما تابع غیر مطلوب با خود دارد، نگاه ما به حوزه های علمیه خواهران باید دین محور باشد زیرا این جمعیت با هدف توسعه و گسترش دین وارد حوزه علمیه شدند.

 

حجت الاسلام آقامیری عنوان کرد: برخی از علما اعتقاد دارند که شاید در بین خانم ها لازم نباشد اجتهاد، فقاهت، فلسفه مانند برادران تدریس شود، اما برخی دیگر عنوان می کنند که باید خواهران نیز مانند برادران همین مراتب را طی کنند.

 

وی افزود: قبل از انقلاب چند حوزه علمیه محدود در قم، مشهد و تهران برای خواهران وجود داشت، اما به همت آیت الله شرعی حوزه علمیه خواهران راه اندازی شد و امروز فقط در حوزه علمیه تهران 62 مدرسه علمیه به شکل مصوب داریم که شاید از حوزه علمیه برادران ما بیشتر باشد.

 

در تهران 480 مدرسه علمیه خواهر در کمتر از 20 سال تاسیس شد

 

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران در ادامه گفت: در کل کشور غیر از استان خراسان که به صورت مستقل است نزدیک به 480 مدرسه علمیه خواهران در کمتر از 20 سال تاسیس کردیم.

 

حجت الاسلام آقامیری با اشاره به علت تاسیس حوزه علمیه خواهران اظهار داشت: تاسیس حوزه علمیه خواهران به دلیل سبک زندگی موجود در تهران و احساس خلأ معنویت خانم ها بود تا آنها گم شده خود را در مراکز تولید معنویت پیدا کنند.

 

 وی با اشاره به این که برخی در راستای تاسیس حوزه خواهران مجوز را به سختی می دهند، افزود: مراجع بزرگی چون حضرات آیات وحید خراسانی، مکارم شیرازی و شبیری زنجانی ضرورت تاسیس حوزه عملیه خواهران را تایید کرده و حمایت می کنند.

 

درباره وحدت شکنی باید تدبیر درستی صورت گیرد

 

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این که اگر علما برای 20 سال آینده تدبیر نکنند معلوم نمی شود برای حوزه چه اتفاقی بیفتد، گفت: وحدت شکنی بین شیعه می تواند در محافل دینی اتفاق افتد اگر در این زمینه تدبیر درستی صورت نگیرد و هر کسی از هر سو برای حوزه تدبیر کند اتفاق بدی رخ خواهد داد.

 

حجت الاسلام آقامیری در ادامه بیان داشت: با توجه به جمعیت 20 میلیونی تهران پذیرش 800 طلبه بسیار کم است، اقامه نشدن نماز از سوی روحانی در برخی از مساجد نشان از کم بودن روحانی است، امروز ما در تهران بالغ بر 150 مدرسه علمیه لازم داریم برخی مناطق تهران مکان داریم اما نیاز به موسس دارد.

 

وی با اشاره به مساله پژوهش در حوزه علمیه عنوان کرد: ما در حوزه علیمه خواهران پژوهش را محور کار قرار دادیم پژوهش در بین مدارس علمیه ما همراه با درس است اگر چه ممکن است عمق آن مانند پژوهش برادران نباشد.

 

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران ابراز کرد: در میان 7 هزار فارغ التحصیل خواهر، فضلای بسیار باسوادی وجود دارند که پایان نامه های برخی از آنها قابل چاپ کردن است اما امکانات حمایت از آنها را نداریم.

 

حجت الاسلام آقامیری در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت بالای طلاب ما در مدراس و تاثیرگذاری مثبت آنها در توسعه و گسترش دین در میان خانواده، محله و اقوام لازم است که حمایت های لازم از حوزه های علمیه خواهران صورت گیرد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :