چهارشنبه - 2020 سپتامبر 30 - 13 صفر 1442 - 9 مهر 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269820
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1398 1:0
تعداد بازدید : 24

پایان نامه-مرکز آموزش عالی حوزوی حضرت قاسم بن الحسن علیهماالسلام

شیوۀ مدیریتی حضرت رسول(صلی الله علیه وآله وسلّم) در تنگناهای اقتصادی با محوریت اقتصاد مقاومتی از منظر قرآن کریم و روایات

یکی از ارکان اساسی هر جامعه بُعد اقتصادی آن است و ابعاد دیگر تأثیر بسیار زیادی از ...

 

مرکز آموزش عالی حوزوی حضرت قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

شیوۀ مدیریتی حضرت رسول(صلی الله علیه وآله وسلّم) در تنگناهای اقتصادی با محوریت اقتصاد مقاومتی از منظر قرآن کریم و روایات

27/6/98

 

ربابه حکیم آبادیان

رحمان عشریه

 

محمدطاهر اخلاقی

 

اقتصاد، اقتصاد مقاومتی، تهدید اقتصادی، سیره پیامبر اکرم ص، جامعه اسلامی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

یکی از ارکان اساسی هر جامعه بُعد اقتصادی آن است و ابعاد دیگر تأثیر بسیار زیادی از این امر مهم می‏گیرند، پس لازم است که به این بُعد، توجه ویژه‏ای شود تا جامعه مورد تأیید دین مبین اسلام باشد. جهت دستیابی به این تأیید لازم است که همۀ جوانب بر مبنای الگوی عملی قرآن و سنت نبی گرامی اسلام و ائمه طاهرین باشد.

در نظام اقتصادی هر حکومت، گاه موفقیت اقتصادی در گرو شرایط اجتماعی است که در مواردی با بحران مواجه می شود. اقتصاد مقاومتی یکی از مواردی است که در شرایط بحرانی رقم می خورد و این مهم، برنامه‏ای است که در سایۀ آن در شرایطی خاص و به منظور عبور از منابع و چالش‏های اقتصادی پیش رو یک حکومت معرفی می‏شود.

اجرای صحیح اقتصاد اسلامی ایجاب می‏کند که راهکارهای اقتصادی و به خصوص اقتصاد مقاومتی از دیدگاه آیات و روایات ارائه شود تا بنیان‏های دینی جوامع در این امر تحکیم یابد. موضوع اقتصاد مقاومتی یک راهکار و نقشۀ راه سازنده است و با تحقیق در سیاست های اقتصادی کلید حل مشکلات و راه مقابله با شرایط تحریم را می‏توان به دست آورد و با این روش راهکارهایی جهت پیشرفت اقتصادی حکومت اسلامی به دست می آید.

 در این پژوهش که به روش تحلیلی ـ توصیفی و تاریخی صورت گرفته، به تبیین مبانی اقتصاد مقاومتی و استخراج الگوی عملی از قرآن کریم و سیرۀ پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مورد بررسی قرار گرفته است. بنابراین با توجه به آیات قرآن و نیز میراث نبوی می توان مدیریت و راهکارهای اقتصادی در شرایط بحران را پایه‏ریزی کرد که الگویی عملی برای همۀ حکومت‏های دینی و خصوصاً تأمین‏کنندۀ نیاز امروز جامعۀ اسلامی است.

از آنجا که جامعۀ اسلامی زمان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از همۀ جوانب مورد تهدید بوده و از طرفی حضرت رسول به عنوان اسوۀ کامل مردم معرفی شده‏اند، لذا استفاده از آموزه‏های مدیریتی آن بزرگوار سبب بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی مسلمانان در آن زمان بوده و به‏کارگیری سیرۀ ایشان در همۀ زمان‏ها الگوی مناسبی است تا از انحطاط جوامع اسلامی جلوگیری کند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :