دوشنبه - 2020 سپتامبر 21 - 4 صفر 1442 - 31 شهريور 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269366
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1399 15:17
تعداد بازدید : 84

تفسیر جزء بیست و هفتم و بیست و هشتم قران کریم

مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها تفسیر جزء بیست و هفتم و بیست و هشتم قرآن را به صورت مجازی برگزار کرد
undefined

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، در بیست هفتمین روز از ماه مبارک رمضان تفسیر جزء بیست و هفتم و بیست و هشتم توسط استاد گرانقدر سرکار خانم جواهری در ۱ خرداد به صورت مجازی برگزار شد.
خانم جواهری در تفسیر سوره واقعه آیات۲۷تا ۳۷بیان کرد: این آیات در مورد قیامت است. «سِدْرٍ» درختى است كه سايه گسترده اى دارد. «مَخْضُودٍ» گياهى كه تيغ آن شكسته و بى خار باشد. «مَنْضُودٍ» به معناى متراكم است، «مَسْكُوبٍ» يعنى ريزان همچون آبشار و «أَتْرابٌ» يعنى همانند و هم سن و سال، مانند «ترائب» به معنى دنده هاى سينه كه مشابه يكديگرند. «طَلْحٍ» جمع «طلحه»، به معناى درخت موز است. گرچه «فُرُشٍ» جمع «فراش» به زمين و مركب و تشك و فرش و تخت گفته شده و «مَرْفُوعَةٍ» به معناى نفيس و گرانبها مى باشد، ولى ظاهراً مراد از «فُرُشٍ» در اينجا، همسران و هم خوابگان و مراد از «مَرْفُوعَةٍ»، ارزشمند بودن آنان به خاطر عقل و كمال و جمال است. «عرب» جمع «عروب» به زنى گفته مى شود كه خندان و طنّاز و عاشق همسر و نسبت به او فروتن باشد. اصحاب يمين در قيامت، جايگاه بس والا و اعجاب برانگيزى دارند. آقای جوادی عاملی در مورد اصحاب یمین گفته اند: کسانی هستند که دائما دارند جهاد اکبر می کنند. اگر کسی با خودش وارد جنگ شود و با نفس خود بجنگد جهاد اکبر کرده است و کسی که هنگام جنگ با خود و در حال تزکیه از دنیا برود خداوند مقام شهید به او عطاء می کند. کسی که این مرحله را نیز پشت سر گذاشت به مرحله وسابقون خواهد رسید.
استاد جواهری در ادامه و تفسیر سوره حدید تا آیه ۱۲ گفت: در اینجا مومنین و مومناتی که گفته شده است یعنی میان زن و مرد تفاوتی نیست. كسانى كه در دنيا از ظلمات جهل به نور علم، از شرك به توحيد و از تفرقه به وحدت راه يافتند، در آخرت مشمول این آیه می شوند. در قيامت، مؤمنان داراى نورى هستند. خود بشارت به نعمت، خود نعمتى معنوى و روانى است و رستگارى واقعى در قيامت جلوه مى كند.

در ادامه و آیه ۱۳ :«انْظُرُونا» از ريشه «نظر» است. اين واژه اگر بدون «الى» بيايد به معناى انتظار و مهلت دادن است. در اینجا منافقون و منافقان از مومنان طلب کمک می کنند. در قيامت، مجرمان از چهار گروه استمداد مى كنند: ۱. از رهبران خود. ۲. از مؤمنان ۳. از فرشتگانِ مأمور دوزخ ۴. شيطان را ملامت مى كنند كه تو ما را گمراه كردى و گناه ما به دوش توست.
پس كسانى كه در دنيا حاضر نشدند از ظلمات جهل و شرك و تفرقه خارج شوند، در قيامت در ظلمات هستند و براى كسب نور به ديگران التماس مى كنند. منافق در دنيا، در ظاهر با مؤمنان است و در باطن با كافران. در قيامت نيز، تا پاى بهشت با مؤمنان مى آيد، امّا همراه كافران به دوزخ وارد مى شود.
خانم جواهری در ادامه و آیه ۱۴ گفت:فَتَنْتُمْ أَنْفُسَكُمْ» يعنى خود را گرفتار فتنه نفاق ساختيد. در قيامت، ميان منافقان و مؤمنان گفتگوهاست و گفتگوى منافقان از پشت ديوار و همراه با ناله و استمداد است. چه بسا شيطان با وعده آمرزش و بخشش الهى، انسان را فريب داده و او را به رحمت خدا مغرور مى سازد.
استاد تفسیر در ادامه و آیه ۱۵ گفت : يكى از تفاوت هاى دنيا با آخرت، پذيرفته شدن فديه در دنيا و نپذيرفتن آن در آخرت است. در قيامت، مجرم دوست دارد تمام نزديكانش از فرزند و دوست و برادر گرفته تا تمام مردم اهل زمين را به جاى خود فديه دهد، ولى پذيرفته نمى شود. منافق وكافر در جهنم، همنشين يكديگرند. قيامت، براى مؤمن بشارت است.ولى براى منافق و كافر، يأس و نااميدى. مولاى مؤمنان خداوند است، ولى منافقان و كافران مولايى جز آتش ندارند.
استاد جواهری در ادامه و تفسیر سوره مجادله آیه ۱۹ اشاره کرد: روش شيطان اين گونه است كه: گام به گام انسان را به سوى خود مى كشاند. گاهى مطلبى را القا مى كند، نظير كسى كه از دور سنگى پرتاب مى كند. گاهى تماس مى گيرد ولى نفوذى ندارد وگاهى در دل نفوذ مى كند. گاهى در دل نفوذ نمى كند و همان جا مى ماند و گاهى انسان برادر شيطان مى شود وگاهى مريد شيطان مى شود و شيطان بر او تسلّط كامل مى يابد. بنابراین هر چه از ياد خدا غافل شويم، به مدار حزب شيطان نزديك مى شويم، پس خود را در اختيار هر حزب و گروهى قرار ندهيم كه بعضى گروه ها، حزب شيطان اند و خسران واقعى، پيروى از شيطان است، نه زيان هاى مالى. همان گونه كه دستورات پيامبر دستورات خداست، جنگ با رسول خدا جنگ با خداست. هر كس در مقابل حق بايستد، به بدترين ذلّت ها دچار خواهد شد. سرانجام مخالفت با دستورات خدا و پيامبر، خوارى و ذلّت در دنيا و آخرت است.
خانم جواهری در آیه ۲۱ افزود : سنّت خداوند پيروزى حق بر باطل است. اگر حق پيروز است، پس چرا در مواردى طرفداران آن شكست مى خورند؟ اگر گفته شود فرزند نعمت است، به اين معنا نيست كه مشكلات دوران باردارى و زايمان، در كار نيست، بلكه مراد آن است كه با تمام اين مشكلات نعمت است. پيروزى حق بر باطل نيز در سايه اي ایمان، استقامت و اتحاد است. بنابراین بر اساس روايات، وعده خداوند در مورد غلبه كامل حق بر باطل، در زمان ظهور امام زمان عليه السلام محقق خواهد شد.
در پایان سوره ؛ ايمان با كفر سازگار نيست. به نوح درباره ى فرزندش گفته مى شود: «إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ» هنگامى كه براى ابراهيم ثابت شد عموى او منحرف است، از او برائت جست. در اینجا نشان می دهد کسی که ایمان دارد تولی و تبری هم باید داشته باشد. خداوند متعال به پيامبرى از پيامبرانش وحى فرمود كه به مؤمنان بگو: مانند دشمنان من لباس نپوشند و مانند دشمنان من غذا نخورند و در چگونگى زندگى و رفتار، مانند دشمنان من نباشند، چرا كه در اين صورت دشمنان من محسوب مى شوند. هم چنانكه آنان دشمنان من هستند. خداوند به خاطر قطع رابطه با چهار گروه از خويشان اگر معاند باشند، (پدر، پسر، برادر و فاميل)، چهار نمونه از لطف خود را بيان كرده است: ايمان، امداد، بهشت و رضوان.
انواع تأييدهاى الهى در قرآن:۱. تأييد با فرشته خود جبرئيل. ۲. تأييد ويژه الهى. ۳. تأييد با يارى مؤمنان. ۴. تأييد با لشكريان ناپيداى الهى.
پس يك دل، دو دوستى بر نمى دارد. دوستى خداوند با دوستى دشمنان دين خدا قابل جمع نيست. بنابراین کسانی که به درجه رضایت از خدا برسند حزب الله هستند. حزب اللّه، نژاد و زبان و منطقه خاص ندارد، بلكه هر مؤمن مقاوم و استوار، جزو حزب اللّه است و آگاه باشید حزب خدا غالب می شود.
خانم جواهری در ادامه و تفسیر آیه ۲۱ سوره حشر بیان کرد: چگونه است كه كوه با آن صلابت، در برابر عظمت قرآن خاشع است، امّا قلب برخى انسان ها، از سنگ سخت تر؟ هستى، شعور دارد. اگر قرآن بر كوه نازل مى شد، خشوع و خشيت از آن ظاهر مى گشت. بنابراین امثال و تمثيلات قرآنى، نياز به تدبّر و تفكّر دارد و گرنه به درستى درك نمى شود.
در ادامه و تفسیر ایه ۲۲ : در روايات، براى تلاوت آيات آخر سوره حشر، سفارش بسيار شده و بركات گوناگونى براى آن بيان گرديده كه از جمله آن، بخشيده شدن گناهان و رسيدن به مرز مقام شهيد است. احتمال مى رود كه انسان در ميان اسمايى كه در اين آيات (۲۲_۲۴) آمده است، به اسم اعظم دست پيدا كند، زيرا در اين آيات، حدود پانزده و يا با عنايتى، هجده صفت از صفات الهى آمده است كه هر كدام نشانگر كمالات بى انتهاى اوست. در ادامه و آیه ۲۳: «ملك» به معناى مالك امور مردم و اختياردار حكومت آنان است. «قدوس» به معناى پاك و منزّه از هر عيب و نقص، «مهيمن» به معناى صاحب سلطه و سيطره و مراقبت است. «جبار» به دو معناى قادر بر جبر و جبران كننده آمده است. «سلام» يعنى كسى كه با سلام و عافيت برخورد مى كند، نه با جنگ و ستيز و يا شرّ و ضرر. «مؤمن» نيز يعنى كسى كه به تو امنيّت مى دهد و تو را در امان خود حفظ مى كند. يكتا معبود هستى، كسى است كه فرمانروايى مطلق دارد و همچین خدایی که ما داریم چطور مشرکان درباره خدا نظر نادرست دارند. درپایان سوره خداوند، آفريننده اى است كه در آفرينش مخلوقاتش، از كسى يا جايى الگوبردارى نكرده است، بلكه خود، صورت بخش پديده هاست. كسى كه تمام كمالات را داراست، سزاوار تسبيح همه هستى است. قدرت خداوند همراه با حكمت است نه ستم و تجاوز. اين تنها سوره اى است كه آغاز و پايانش با تسبيح الهى است. سَبَّحَ لِلَّهِ ... يُسَبِّحُ لَهُ ... آيه اول آن سخن از عزّت و حكمت است و آيه آخر آن با عزيز حكيم پايان يافت.
خانم جواهری در ادامه و تفسیر سوره صف آیه ۶ گفت: در كتاب هاى موجود، تعبيرات گوناگونى كه بشارتِ ظهور پيامبر بزرگى در آينده كه نشانه هاى او جز بر پيامبر اسلام تطبيق نمى كند، ديده مى شود. جالب آنكه غير از پيشگويى هايى كه در اين كتاب ها ديده مى شود و بر شخص پيامبراسلام صلى الله عليه و آله تطبيق مى كند، در سه مورد از انجيلِ «يوحنّا»، روى كلمه «فارقليط» تكيه شده كه در ترجمه هاى فارسى، به «تسلّى دهنده» ترجمه شده است. در انجیل یوحنا امده است: «و من از پدر خواهم خواست و او «تسلّى دهنده ى» ديگر به شما خواهد داد كه تا ابد با شما خواهد ماند.» و در باب ۱۵ آمده است: «و چون آن «تسلّى دهنده» بيايد ... در باره ى من شهادت خواهد داد.» و در باب ۱۶ نيز مى خوانيم: «ليكن به شما راست مى گويم كه شما را مفيد است كه من بروم كه اگر من نروم، آن «تسلّى دهنده» به نزد شما نخواهد آمد، امّا اگر بروم او را به نزد شما خواهم فرستاد.» مهمّ اين است كه در متن سريانى انجيل كه از اصل يونانى گرفته شده است، به جاى تسلّى دهنده، «پارقليطا» آمده و در متن يونانى «پيركلتوس» كه از نظر فرهنگ يونانى به معنى «شخص مورد ستايش» و معادل واژه هاى «محمّد و احمد» در زبان عربى است. ولى هنگامى كه ارباب كليسا متوجّه شدند انتشار چنين ترجمه اى ضربه ى شديدى به تشكيلات آنها وارد مى كند، به جاى «پيركلتوس»، كلمه ى «پاراكلتوس» را نوشتند كه به معناى «تسلّى دهنده» است و با اين تحريف آشكار داشتند. بنابراین در انجیل خبر از آمدن رسول خدا (صلی الله علیه و اله ) داده است. در كتاب هاى تاريخى آمده است كه پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله از كودكى داراى دو نام بوده و مردم او را با هر دو نام خطاب مى كردند كه يكى «محمّد» و ديگرى «احمد» بوده است جدّ پيامبر عبدالمطلب، و نام احمد را مادرش آمنه براى او انتخاب كردند. يكى از كسانى كه به دفعات، پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله را با نام «احمد» ياد كرده، عموى آن حضرت، «ابوطالب» است. بنابراین تاريخ زندگانى حضرت عيسى عليه السلام قابل توجّه و به ياد ماندنى است و حضرت عیسی از بنی اسرائیل نبوده است. عيسى، رسول خدا است، او را خدا ندانيد. در تربيت الهى، كلاس هاى متعدّدى وجود دارد كه هر كلاس، مقدّمه ى كلاس بعدى و هر استاد تصديق كننده استاد قبلى است. عيسى هم مبشَّر است، هم مبشّر. او به آمدن پيامبر اسلام بشارت مى دهد.
در ادامه و آیه ۷ ؛ كسى كه نه بشارت عيسى و نه معجزات پيامبر اسلام را مى پذيرد و همه را يكسره سحر مى داند، مرتكب بزرگ ترين افترا گرديده و ظالم ترين فرد است. افترا به انبياى الهى، افترا بر خداست. آنان به پيامبر صلى الله عليه و آله گفتند: «سِحْرٌ مُبِينٌ»، خداوند عمل آنان را افترا بر خدا معرفى مى كند. بزرگ ترين ظلم، جلوگيرى از رشد و معرفت و حق گرايى و عبادت مردم است. نتيجه افترا بر خداوند، محروميّت از هدايت الهى است.
خانم جواهری در پایان و تفسیر سوره صف آیه ۸ گفت: مشابه آيات هشتم و نهم اين سوره، در آيات ۳۲ و ۳۳سوره توبه آمده است. دشمن براى خاموش كردن نور خداوند از راه هاى مختلفى استفاده مى كند، از جمله: تهمت ارتجاع و كهنه گرايى مى زنند. مى گويند اين سخنان خيال و پندار است. خداوند هم بشارت پیروزی در چندجا داده است: (سوره توبه ۳۳ و فتح ۲۸) و خداوند خلف وعده نمی کند. دشمن دائماً در فكر خاموش كردن چراغ هدايت و نور خداست. طبق این آیه مکتب اسلام یک مکتب امید آفرین است و آینده از آن اسلام است و تمام ادیان تاریخ مصرف داشتند و تنها دینی که جاودان است دین اسلام است و ان شاالله با ظهور امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) و بر افراشته شدن پرچم پیامبر اسلام بر کل جهان به احتزاز در خواهد آمد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :