دوشنبه - 2020 سپتامبر 28 - 11 صفر 1442 - 7 مهر 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265134
تاریخ انتشار : 23 دی 1398 9:31
تعداد بازدید : 81

کرسی آزاد اندیشی- مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

کرسی آزاد اندیشی با موضوع « ازدواج به سبک زندگی ایرانی اسلامی »

برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع « ازدواج به سبک زندگی ایرانی اسلامی » توسط 3استاد: استاد ­ارائه ­کننده : شیرین حسین آباد ی استاد ­منتقد : زهرا سادات حسینی استاد داور : فاطمه امینیان مورخ :98/10/2

کرسی آزاد اندیشی با موضوع (ازدواج به سبک زندگی ایرانی اسلامی  )
توسط  3استاد:
استاد ­ارائه ­کننده : شیرین حسین آباد ی                                                   استاد ­منتقد : زهرا سادات حسینی

به شرح ذیل برگزار گردید . استاد داور :   فاطمه امینیان                                                   مورخ :98/10/2          

چکیده نظرات استاد ارائه کننده بحث :

ازدواج سفید و عقد آریایی که متاسفانه اخیرا(3-5 سال) در بین قشر تحصیکرده ها ، دانشجویان و مهاجرین (25-30) در 3 کلان شهر( تهران، اصفهان، مشهد) رواج پیدا کرده ، نه تنها هیچ گونه اصالت و ریشه تاریخی ایرانی اسلامی علارغم ادعای آنان وجود ندارد بلکه  به سبک ازدواج غربی است .با بررسی معضلات و بیان آسیب های این نوع سبک ازدواج ها بدرستی ادعای خود در این زمینه تصریح می شود .  

نتایج دیدگاه مخالف :

در مقابل دلایل کارشناسان مبنی بر رد تایید این نوع ازدواج ها به سبک غلط ایرانی اسلامی چنین بیان می شود:

1-ادامه خوشگذرانی های دوران مجردی ،و عدم پایبندی به قیودات خانواده ، عدم اعتقاد و تصمیم بر ازدواج سنتی ، پرداخت  هزینه های گزاف و ریخت و پاش های زیادی در عقد آریایی و ...همگی نوعی توجیه غلط در این زمینه است .

2-تفاوت بارز ازدواج سفید و عقد آریایی با ازدواج موقت در ( محدویت فردی، زمان و مدت آن ، نوع ثبت و به رسمیت شناختن این ازدواج در محضر ها و ....) ؛.فرار از مسئولیت پذیری مردان در قبال زن و فرزند و عدم تعلق ارث به فرزند و گسترش سقط جنین و .....است .

3-مبارزه با اعراب ( عرب ستیزی) و شکوفایی ارق ملی وطن پرستی ، وجود چشم و هم چشمی در بین جوانان مبنی بر برگزاری مراسم عقد با شیوه های نوین و عجیب غریب، نداشتن تاریخچه اصیل  در فرهنگ ایرانی و ...از جمله دلایل اشتباه این افراد است .

4-عدم لزوم اجرای احکام ثانویه از طرف فقهای امامیه مبنی بر عدم صحت این نوع ازدواج ها به دلیل مغایرت با عرف، شرع، عقلا .

  

نتایج دیدگاه موافق:

با تحقیق و پژوهش در بین افرادی که  دوستدار وبرگزارکننده این نوع ازدواج ها بودنند ،ادعای و عقیده آنان  این گونه بیان  می شود:

1-ازدواج سفید در واقع مشکل اقتصادی ما را بخاطر عدم داشتن جهزیه ، مهریه و ...مرتفع کرده است .

2-ازدواج سفید مانند ازدواج موقت است پس اشکالی در اجرای این نوع ازدواج وجود ندارد .

3-عدم الزام به جاری شدن عقد به الفاظ عربی ، نشانه ی اصالت و فرهنگ غنی ایرانی در این  نوع سبک ازدواج ها ست.

4-لزوم اجرای احکام ثانویه توسط فقهای امامیه در این زمینه در راستای تسهیل در امر ازدواج جوانان

       

چکیده نظرات استاد منتقد :

جوانان امروزی بخاطر همسو شدن با جامعه مدرن و عصر تکنولوژی نیازمند تغییر و تحول در سبک زندگی خود بویژه در زمینه ازدواج هستند . حال اگر این تغییر سبک همسو و در راستای سبک گذشتگان و میراث دارادن فرهنگ و تمدن اسلامی باشد نه تنها منافات و مغایرت نداشته بلکه از جهاتی زمینه ازدواج آنان را فراهم کرده و معضل تجرد و ...از بین نیز خواخد رفت .

 

 جمع­ بندی داور :

کسانیکه پیرو و مروج این نوع سبک ازدواج ها هستند بیشتر به دنبال توجیه رفتارهای خود مبنی بر مشکلات اقتصادی ، عدم تعهد پذیریی و مسئولیت در قبال یکدیگر به ویژه فرزندان ؛بدون در نظر گرفتن  ضربه  روحی و عاطفی به زنان و گسترش افسردگی در بین آنان، تشکیل خانواد های حبابی و تولد کودکان بی هویت و گسترش فساد و بی بند و باری و افراد بزهکار در جامعه هستند .

از سوی دیگر ، نداشتن اعتقاد و ریشه مذهبی و هویت اصیل ، ایجاد تناقض در رفتار و گفتار این افراد به خاطر اصرار در برگزاری مراسم عقد آریایی و مطابقت آن با اعیاد مذهبی و برگزاری مجالس با تشریفات و هزینه های بالا ی اقتصادی،  در بین این افراد ،عدم فرهنگ سازی از سوی خانواده ها و عدم تلاش دولت در بستر سازی  امر ازدواج ،  منجر به ایجاد  شکاف عمیق در بین افراد، رواج این نوع سبک های ازدواج از طرف افراد سود جو و مال اندوز بخاطر بهره مالی و .....شده است .که نتیجه آن استقبال بدون هدف و انگیزه از این نوع سبک ازدواج ها ( سفید، عقد آریایی )در بین جوانان شده است .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :