يکشنبه - 2020 فوريه 23 - 29 جمادي الثاني 1441 - 4 اسفند 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 252823
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1397 9:40
تعداد بازدید : 354

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع پایان نامه با موضوع « استنباط­های فقهی از آیات الاحکام غیرمشهور » در مجتمع کوثر

پایان نامه ربابه علی محمدزاده از طلاب سطح 3 با موضوع « استنباط­های فقهی از آیات الاحکام غیرمشهور » با راهنمایی حجت الاسلام دکتر روحی و با داوری دکتر شاکری موفق به کسب نمره 18/5 شد.
undefined

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از  طلاب سطح 3 در رشته فقه و اصول  شنبه 29 دی ماه برگزار شد.

کیاهورمعاون پژوهش کوثر گفت: پایان نامه ربابه علی محمدزاده از طلاب سطح 3 با موضوع « استنباط­های فقهی از آیات الاحکام غیرمشهور » با راهنمایی حجت الاسلام دکتر روحی  و با داوری دکتر شاکری موفق به کسب نمره 18/5 گردید.

کیاهور با اشاره به چکیده این پایان نامه گفت: بخش عمده­اي از آيات قرآن­كريم به احكام و قوانين شرعي مورد نياز بشر در موضوعات مختلف، اعم از موضوعات عبادي، سياسي، اقتصادي، قضايي و كيفري اختصاص دارد كه در اصطلاح مفسران و فقيهان اسلامي به «آيات­الاحكام» شهرت يافته است. اما در اين كه اين آيات چه تعداد است از ديرباز در ميان عالمان اسلامي اختلاف است و هر يك آراي متفاوتي را در اين­باره ارايه داده­اند كه مجموع اين ديدگاه­ها به پنج نظريه عمده باز مي­گردد. مشهور عالمان شيعه و اهل­سنت شمار اين آيات را 500 دانسته و برخي تعداد اين آيات را كم­تر و عده­اي بيش­تر از اين تعداد عنوان كرده­اند. برخي تعداد آيات فقهي قرآن را با توجه به ذوق و قريحه افراد متغير دانسته و عده­اي نيز برآنند كه همه آيات قرآن­كريم جزء آيات­الاحكام است. به نظر مي­رسد هيچ يك از اين نظريات پنج­گانه بر اساس تحقيق دقيق و تفحص كامل آيات قرآن ارايه نگرديده و نظريه صحيح در اين باره، ديدگاهي به جز ديدگاه­هاي پنج گانه مذكور است.

 معاون پژوهش کوثر، خاطر نشان کرد:  در اين تحقيق، ضمن اشاره به ديدگاه­هاي متعدد مطرح در اين­باره و نقد آن­ها، ديدگاه صحيح همراه با دلايل اثبات آن ارايه گرديده است. اين تحقيق بر آن است تا به بررسي آياتي بپردازد كه امامان معصوم(عليهم السلام) از آن آيات، استنباط فقهي داشته اند اما جزء آيات الاحكام مشهور شمرده نشده است. يافته هاي اين تحقيق نشان مي دهد كه با توجه به وسعت دلالت آيات قرآن و نيز استشهادهاي امامان معصوم(عليهم السلام) به آياتي كه در ظاهر و دلالت اوليه خود ارتباطي به احكام و مسائل فقهي ندارند، مي توان دايره آيات الاحكام را وسيع تر از آنچه تاكنون پذيرفته شده، دانست. همچنين اين گونه استنادهاي امامان معصوم(عليهم السلام) و برداشت هاي ظريف فقهي آنان از برخي آيات قرآن، حاكي از بينش الهي ويژه آنان در پرتو امامت است.

وی، در پایان کلیدواژگان این پژوهش را فقه، احكام، آيات الاحكام، فقه القرآن، استنباط فقهي، روش تفسيري بیان کرد.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :