يکشنبه - 2020 فوريه 23 - 29 جمادي الثاني 1441 - 4 اسفند 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 252475
تاریخ انتشار : 28 دی 1397 23:7
تعداد بازدید : 287

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع پایان نامه با موضوع « بررسي ديدگاه هاي تفسيري محمد عابد الجابري در كتاب المدخل الي القرآن الكريم»

جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 در رشته تفسیر با موضوع « بررسي ديدگاه هاي تفسيري محمد عابد الجابري در كتاب المدخل الي القرآن الكريم» برگزار شد.

747738686910538239280865966934399912b.jpg

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از  طلاب سطح 3 در رشته تفسیر برگزار شد.

کیاهور،معاون پژوهش کوثر گفت: پایان نامه   مریم صادقی پری  از طلاب سطح 3 با موضوع « بررسي ديدگاه هاي تفسيري محمد عابد الجابري در كتاب المدخل الي القرآن الكريم» با راهنمایی حجت الاسلام دکتر محمدطاهر اخلاقی  و با داوری حجت الاسلام دکتر محسن قمرزاده موفق به کسب نمره  18.50گردید.

کیاهور، با اشاره به چکیده این پایان نامه گفت: محمد عابد الجابري، متفكر نوپرداز مراكشي با گرايش خاص و استفاده از آراء و نظرات تفكر معتزله باهدف معاصر كردن قرائت قرآن كريم به واكاوي متن آن پرداخته است. او تحت تأثير مكاتب اومانيستي براي ارائه قراءت جديد از دين دچار التقاط فكري شده است. اين پايان-نامه به نقد ديدگاه هاي قرآني جابري از ترجمه فارسي كتاب المدخل الي القرآن كريم به نام رهيافتي به قرآن كريم پرداخته است. او در اين نگرش مي كوشد تا روش تحليلي تاريخي را به عنوان دو روش براي تفسير آيات قرآن معرفي كند و بر پايه اين نگرش، سعي در يافتن داده هاي تاريخي دارد تا بتواند شواهدي بر تأكيد آن بياورد. اين روش با ديدگاه اغلب دانشمندان علوم قرآني در تفسير آيات قرآن، متناقض است. چنانكه واكنش هاي متفاوتي را نيز دربرداشته است. وي بر اين باور است كه اساساً فهم قرآن كريم در پرتو شناخت زمان و مكان نزول آيات ميسر است كه اين اين برداشت جابري از قرآن با مسئله جاودانگي قرآن و پاسخگويي آن به نيازهاي روز بشر در تضاد است.

 در اين نوشتار با استفاده از روش توصيفي-تحليلي و بهره گيري از منابع تفسيري و قرآن پژوهي، آراء قرآني محمد عابد الجابري را در كتاب المدخل الي القرآن الكريم مورد نقد و بررسي قرارگرفته است.

وی افزود:واژه های کلیدی این تحقیق عبارتند از :محمد عابد الجابری،قرآن کریم،تفسیر،المدخل الی القران الکریم

 

گفتنی است این جلسه25 دی ماه جاری ساعت 11 در مرکز مدیریت حوزه های خواهران قم  برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :