شنبه - 2020 ژوئن 06 - 15 شوال 1441 - 17 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 248889
تاریخ انتشار : 18 مهر 1397 10:0
تعداد بازدید : 265

مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

نشست پاسخگویی به شبهات با تطبیق بر آیات و روایات در مدرسه علمیه الغدیر برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین پیردهقان: مردم در گذشته بیشتر درباره تربیت فرزندانشان دغدغه دینی داشتند..

نشست (پاسخ به شبهات با تطبیق بر آیات و روایات) با حضور دکتر خواجه پیری و حجت الاسلام و المسلمین دهقان روز چهارشنبه 97/7/18 در  سالن اجتماعات مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران) برگزار گردید.

استاد پیردهقان در این نشست با اشاره به محجوریت قرآن و مباحث دینی در بین مردم و آثار آن در تربیت دینی خانواده ها و فرزندان؛ گفت: «مردم در گذشته بیشتر درباره تربیت فرزندانشان دغدغه دینی داشتند و این مساله در خانه و بین اعضای خانواده مطرح می شد اما بعد از انقلاب فکر کردیم این دغدغه به عهده نظام است و با وجود بارسنگینی که بر عهده نظام از جهات خارجی (جنگ) و داخلی (منافقین) بر دوش نظام بود؛ طبیعتا نتوانستیم آن تربیتی که باید در حد مطلوب انجام بدیم.»

وی افزود: « اما با وجود این مسایل؛ باز کم کاری نشده است.  به محض پیروزی انقلاب زمینه تشکیل جلسات قرآنی فراهم شد اما باز هم آن طور که منویات رهبری و امام خمینی (ره) بود در این زمینه پیگیری های خوبی انجام نشد. بحث روخوانی و روانخوانی و تلاوت قران مقدمه است برای اینکه قران در زندگی ها جاری شده و به عنوان یک فرهنگ در زندگی ما جا بیوفتد. این آن هدفی بود که مقام معظم رهبری بارها در کلام خود به آن اشاره و تاکید کردند.»

وی ابراز داشت: «ایجاد سبک زندگی اسلامی، در مسجد و بواسطه قرآن اتفاق می افتد. آن کسی که باید این را عملی کند ما هستیم. یکی از محورهای مهم در تربیت دینی جامعه، قرآن و محجوریت قرآن است؛ بویژه در حوزه و بین حوزویان!»

حجت الاسلام پیردهقان با اشاره به شبهات مطرح شده در جامعه گفت: « یکی از سوالات این است که چرا وقتی ما گناه می کنیم عذاب می رسد اما غربی ها یا آن هایی که ایمان درست و حسابی ندارند، وضعشان بهتر است؟! در پاسخ باید  گفت که؛ ما دوتا فتح داریم. یکی برای مومنین و یکی برای غیر مومنین. قرآن می گوید که شما خودتان را با غیرمومنین مقایسه نکنید، چون آنها فراموش کردند آنچه را به آنها تذکر دادیم ولی ما شما را به گونه دیگری می خواهیم رشد دهیم. اگر برای کفار «فتحنا» میشود یعنی در این دنیا که باید رشد کنند مستمع آزادند تا زمان بگذرد و آخرت که رسید «فاخذناهم..» یکدفعه می گیریم و باید حساب پس بدهند. برای مومنین بوسیله تقوا، فتح ایجاد میشود. «فتحنا علیهم برکات من السماء و الارض..»؛ بنابراین شما شرایط خودتان را با آنها مقایسه نکنید. این برخورد های الهی مایه رشد شما است.»

سخنران دیگر این نشست آقای خواجه پیری با اشاره به دستاوردهای عظیمی که در انقلاب داشتیم گفت: « ما در حوزه قران فرمایشات رهبری را جمع کردیم و دیدیم که حتی به  بیست درصد آن هم عمل نکرده ایم در این چهل سال..! تمامی این دستورات؛ راهبردی، کاربردی و کلیدی است. با این اوصاف باز هم ادعا می کنیم که ما اهل قرآن و جامعه قرآنی هستیم.»

وی افزود: « ما حتی ارتباطات اجتماعی را هم خراب کرده ایم. در گذشته با هم زندگی می کردیم و  مشکلات همدیگر را می دانستیم اما حالا پدر و مادر از بچه خبر ندارد؛ هر دو هم صف اول نماز جماعت نشستند اما بچه چه می کند؟ خبر ندارند!»

وی با اشاره به نکته که نباید نا امید بشویم، در ادامه گفت: « وضع امروز فرهنگی ما به مراتب از قبل بهتر است. مقام معظم رهبری می فرمودند که مگر جنگ را چند نفر اداره کردند؟ ما به آن اندازه ای که از دین و انقلاب حفاظت کنیم، از قبل بیشتر داریم. ما امروز برای حفظ کشور مدافعان حرم را داریم که زمانش برسد از جان خود برای حفظ این انقلاب مایه می گذارند؛ اما به هر حال باید برای این مساله وقت بگذاریم و زمان صرف کنیم. باید یاد بگیریم چطور این جوانان را به دین جذب کنیم.»

آقای دکتر خواجه پیری در خاتمه سخنان خود گفت: « ما در گذشته از مساجد بیشترین استفاده را کردیم اما وقتی انقلاب پیروز شد رهایش کردیم به امان خدا..! حالا باید برگردیم به مسجد و راهی جز این نیست. مساجد را باید تبدیل کنیم به پایگاه اصلی دین.»

 گفتنی است که این جلسات به صورت کارگاهی هر چهارشنبه برگزار می گرددنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :