يکشنبه - 2020 فوريه 23 - 29 جمادي الثاني 1441 - 4 اسفند 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 245832
تاریخ انتشار : 3 مهر 1397 2:8
تعداد بازدید : 157

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع تحقیق پایانی با موضوع رابطه اعمال با مزاج انسان از دیدگاه طب اسلامی در مجتمع کوثر

معاون پژوهش کوثر، از برگزاری جلسه دفاع تحقیق پایانی در سطح ۲ با موضوع رابطه اعمال با مزاج انسان از دیدگاه طب اسلامی در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر خبر داد.
image_2018_9_25-2_3_44_723_NPY1234.jpg

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر ،کیاهور، معاون پژوهش کوثر، از برگزاری جلسه دفاع تحقیق پایانی در سطح 2 با موضوع « رابطه اعمال با مزاج انسان از دیدگاه طب اسلامی » در روز شنبه 31 شهریور ماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر خبر داد.
وی، افزود: این تحقیق پایانی با راهنمایی دکترجلالی وبا داوری حجت الاسلام دکتر آقارفیعی موفق به کسب نمره عالی 19.50گردید و از نظر داور بعنوان پایان نامه برتراعلام شد .
کیاهور، معاون پژوهش کوثر، تصریح کرد: در این تحقیق پایانی بر شناخت مزاج انسان و رابطه آن با اعمال انسان در تعالیم اسلامی تاکید شده است؛علم بر دو نوع است: علومی که به ماده وکم وکیف آن ارتباط دارد و دسته دیگراز علوم مربوط به ماوراء ماده است. انسان دارای دو ساحت است که مرکب از جسم و روح است .از یک بعد وابسته به جسم و عالم ماده و از بعد دیگر تعلق به روح و عالم معنا دارد، از این جهت در مسیر تهذیب نفس توجه به هر دو بعد امری لازم است، چرا که بعد روحی انسان ارتباط تنگاتنگ با بعد جسمی انسان دارد و از یکدیگر تاثیر می پذیرند. پس انسان به دو علم نیاز دارد: علمی که هدایتگر انسان در علوم مربوط به بدن او است و علمی که هادی انسان در امور نفسانی است. در روایت نبوی از اولی به عنوان «علم الابدان» و از دومی به عنوان «علم الادیان» تعبیر شده است. در این تحقیق به حد مشترک میان این دو علم پرداخته شده است . ایشان، خاطر نشان کرد: در این تحقیق در ابتدا به بیان مباحث نظری پیرامون مزاج ها و انفعالات بدنی به عنوان ارکان مطلب پرداخته شده است ؛ سپس به تاثیر و تاثرات مزاج و تاثیرآن ها بر اعمال وخلقیات انسان پرداخته شده است وازتوجه به این مطلب که فعل و انفعالات بدنی بر اعمال و خلقیات ناشی از روح انسان موثر است، می توان به این نظریه رسید که با کنترل این فعل و انفعالات و ایجاد تغییر بر اساس دلخواه خود می توان بر خلقیات و اعمال انسان ها تاثیر گذارد .
کیاهور، اظهار داشت: این تحقیق مشتمل بر سه فصل است فصل اول مشتمل بر کلیات طب اسلامی و تاریخچه این طب می باشد؛ فصل دوم مشتمل بر پنج برهان است در برهان اول به اثبات جسمانیة الحدوث و روحانیة البقاء بودن نفس پرداخته شده است و در برهان دوم نیاز قوای پنج گانه به مزاج خاص را نشان از رابطه نفس و مزاج می داند. در برهان سوم به حفاظت نفس و مزاج از بدن از طریق بیان مظهریت بدن برای روح در نشئه طبیعت پرداخته شده است. در برهان چهارم و پنجم از طریق تاثرات این دو برهم پرداخته شده است.
ایشان، ادامه داد: فصل سوم به رابطه مزاج و اعمال و خلقیات انسان از طریق بیان علائم مزاج های مختلف از جمله صفرا، دم، سودا و بلغم و همچنین تاثیر این رابطه و علاقه بر اعمال و روحیات افراد پرداخته شده است. همچنین در این فصل نکات اساسی در تعیین مزاج بیان شده است؛ آن چه که از مجموع این کار به دست می آیدآن است که خلقیات و عملکرد ها تابع مزاج بدن می باشند. وازآن جا که مزاج قابل تبدیل و تغییر است به تبع آن اخلاق نیز قابلیت تغییر به وسیله تغییر مزاج را دارد. در نتیجه اعتدال مزاج اثری بسزا در تهذیب اخلاق و اعتدال عملکرد دارد و بالعکس.
در ادامه جلسه دفاعیه، حجت الاسلام دکتر رفیعی اشاره نمود: که طب اسلامی بر اساس مبانی قرآنی و روایی شکل گرفته است و در انسان نفس جازمه و حسیه و ناطقه قدسیه و کلیه الهیه وجود دارد که هرکدام دارای خاصیت مثالی و مرکز متفاوت در انسان می باشند و از ترکیب آن ها خلق متفاوت در انسان ایجاد می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :