يکشنبه - 2020 فوريه 23 - 29 جمادي الثاني 1441 - 4 اسفند 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 243224
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1397 4:20
تعداد بازدید : 253

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع پایان نامه

عباسی ، مدیر سطح سه، جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 در گرایش فقه واصول برگزار شد.

9aa604fee379493bb55febee202a6837.jpg

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، عباسی ، مدیر سطح سه مجتمع کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 در گرایش فقه واصول در روز سه شنبه 6 شهریور ماه جاری  خبر داد.
عباسی ، مدیر سطح سه مجتمع کوثر گفت: پایان نامه سیده فاطمه سیدپارسایی از طلاب سطح 3 با موضوع "فضای مجازی و احکام مرتبط با آن از منظر فقه شیعه " با راهنمایی حجت الاسلام دکتر محمد مبشری عارف و داوری دکتر کبری پورعبدالله موفق به کسب نمره 18.30 شد.

عباسی، درادامه با اشاره به چکیده این پایان نامه افزود : فضای مجازی یکی از دستاوردهای نوظهور در دهه های اخیر است که منابع فقهی قابل ملاحظه و جامعی در رابطه با این مفهوم کلی وجود ندارد و صرفاً در رابطه با برخی از ساختارها، افعال صورت گرفته در این فضا، به صورت مقاله یا پایان نامه تحقیقاتی انجام شده است.
وی، خاطر نشان کرد: فضای مجازی، فضا یا محیطی الکترونیکی غیر فیزیکی واقعی است که از نظام اجتماعی ای با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق یارانه های به هم متصل بر بستر دیجیتال شکل می گیرد؛ که این فضا در راستای فضای فیزیکی یا حقیقی دارای تأثیر و تعاملات دو سویه می باشند. فضای مجازی و بسیاری از ساختارهایش از مسائل مستحدثه محسوب می شوند زیرا حکم شرعی آن منصوص نیست؛ أعم از این که آن موضوع در گذشته وجود نداشته یا داشته است. بنابراین برای دستیابی به احکام فعالیت هایی که در این فضا، صورت می گیرد. نیازمند بهره گیردی از راه حل های مسائل مستحدثه مانند: تنقیح مناط، تمسک به اطلاقات و عمومات أدله، اعانت بر اثم، ... هستند.
مدیر سطح 3 مجتمع کوثر، یاد آور شد: بسیاری از فعالیت های صورت گرفته در فضای مجازی تحت دو حکم مهم وجوب و حرمت بر اساس مصالح و مفاسد مترتب بر این امور و رد فروع آنها بر اصول با تمسک به اهداف کلی شریعت، صورت می گیرد، وجه تمایز این تحقیق با موارد یاد شده در ارائه موضع شناسی جامع و کامل از فضای مجازی و رابطه آن با مخاطبین احکام الهی و فضای فیزیکی و فقه خرد و کلان است.
وی، در پایان واژه های کلیدی این تحقیق را فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، مسائل مستحدثه، تنقیح مناط بیان کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :