سه شنبه - 2018 ژولاي 17 - 5 ذيقعده 1439 - 26 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 241139
تاریخ انتشار : 10 تیر 1397 23:18
تعداد مشاهدات : 29

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

نشانه های حماقت (28 و 29)

نشانه های نادان از دیدگاه اهل البیت عصمت و طهارت (علیهم السلام).

بیست و هشتمین نشانه احمق:

كار‏‏هاي زشتش را براي ديگران جالب جلوه مي‏دهد.

عن الامام علي (علیه السلام)لاتَصْحَبِ المائِقَ فَإِنَّهُ يُزَيِّنُ لَكَ فِعْلَهُ ...» (نهج البلاغه؛ حکمت: 293)؛ با كسي كه به شدت احمق است همراه مشو، زيرا او كارش را برايت جلو مي‏دهد .

عقل کارش عاقبت بینی است. هر انسانی به میزان امارتی که عقلش دارد، برد عقلش بیشتر است و می تواند عاقبت دورتری از نتیجه افکار و عواطف و رفتار خود را ببیند.

انسان احمق که نسبت به توقعی که از سن و موقعیت اجتماعی و تحصیلات او می رود، از عقل کمتری برخوردار است، توفیقی در دیدن عاقبتهای دور ندارد. ولی دیگران که هنوز او را نمی شناسند تصور می کنند او دارای عقلی در حد و شأن خودش هست و متوجه نتایج کارهایش می باشد.

همین وضعیت فریبندگی که احمق دارد، عده ای را ترغیب به اعتماد به او می کند و بر اساس همین فریب است که احمق رفتارهای نابجای دوستان و آشنایان خود را و همه کسانی که به او اعتماد کرده اند، زیبا جلوه می دهد. و غالبا خود او واقعا این چنین باوری نسبت به این رفتارها و افکار و عواطف دارد. او تصور می کند آنها زیبا هستند؛ چون او ابتداء این امور را برای خود تزیین نموده است و البته اگر آن عواقب وخیم، انتظارش نمی رفت، این امور می توانست زیبا و جذاب باشد.

بیست و نهمین نشانه احمق:

دوست دارد ديگران مثل او باشند.

عن الامام علي (علیه السلام):«لاتَصْحَبِ المائِقَ فَإِنَّهُ ... وَ يَوَدُّ أَنْ تَكُونَ مِثْلَهُ» (نهج البلاغه؛ حکمت: 293)؛ با كسي كه به شدت احمق است همراه مشو، زيرا او ... دوست دارد تو هم مثل باشي.

عاقل، حق محور و احمق، نفس محور است.

کار عقل شناسایی حقیقت و یکی سازی ذهنیت با حقیقت است ولی احمق تلاش می کند تا حقیقت را طوری تفسیر کند که با ذهنیاتش جور در بیاید. احمق اگر نتوانست در این تفسیر موفق شود، کلا حقیقت را تکذیب و انکار می کند.

انسانی که از عقل، کم بهره و یا بی بهره است، خودش را مرکز عالَم می داند و لذا در مقابل حقی که برایش روشن شده است کرنش نکرده بلکه در مقابل آن سرکشی می کند و به همین خاطر است که خداوند سرکشانِ مقابل انبیاء را به بی عقلی و بی شعوری و نداشتن بصیرت و فقه و فهم و علم متهم می کند.

و باز به همین خاطر است که دوستان عاقل می توانند غیر او فکر کنند و احساس کنند و رفتار نمایند؛ ولی دوستان احمق همه باید مثل او باشند و در غیر اینصورت از گردونه دوستان و حزب او و مریدان او خارج می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :