دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 240856
تاریخ انتشار : 5 تیر 1397 9:28
تعداد بازدید : 209

مدرسه ی علمیه ی قاسم بن الحسن علیهماالسلام

یک نفر جلوی این روند را بگیرد

برای هدایت فعالیت های هنری در تلویزیون و سینما و... کم کاری کرده ایم.
بگذارید همین اول کار ابراز تاسف بکنم برای خودم و امثال خودم که برای هدایت فعالیت های هنری در تلویزیون و سینما و... کم کاری کرده ایم. بعضی از ما فقط دنبال این بودیم و هستیم که یک جای کار لنگ بزند و داد و فریاد کنیم، ولی وقتی کار خوبی انجام می شود نه دادی هست، نه دست زدنی و نه صلواتی.

بهانه این یادداشت برنامه پنج شنبه شب خندوانه است. برای خودم به ویژه متاسفم که بارها و بارها از خندوانه لذت بردم و اگر جایی می شد چیزی بنویسم و کسی بخواند، ننوشتم و کم کاری کردم. خلاصه این که من تا همین پنج شنبه طرفدار خندوانه بوده ام و از این جا به بعد نمی دانم هوادارش خواهم بود یا مخالف. شمای خواننده بدان که من نه رامبد جوان و نه هیچ یک از همکارانش را نفوذی و خائن و لاقید و... نمی دانم. از دید من رامبد جوان یک نخبه فرهنگی و خندوانه یک ظرفیت بسیار قابل توجه برای پیشبرد اهداف انقلاب است که همین ظرفیت، نگرانی را بیشتر می کند.

خندوانه در فصل چهارم مسابقه ای را ترتیب داده بود با عنوان «خنداننده شو» که علاقه مندان به اجرای استندآپ کمدی پس از گذشتن از فیلتر سه داور، در چهار گروه پنج نفره وارد رقابت می شدند تا بهترین خنداننده در قالب استندآپ تعیین شود. هریک از این چهار گروه یک مربی داشت که افراد منتخب را تمرین می داد و در طول مسابقه هدایت می کرد. یکی از این چهار گروه سهمیه بانوان بود و مربی گروه بانوان هم یکی از بازیگران معروف زن. پنج شنبه شب دور دوم مسابقه خنداننده با شرکت کنندگان جدید آغاز شد. چهار گروه با سه مربی مرد و یک مربی زن، اما با این تفاوت که هیچ تفکیک جنسیتی در کار نبود و شرکت کنندگان منتخب زن در همه چهار گروه به قید قرعه تقسیم شدند. سهم گروه خانم مربی هم یک خنداننده خانم بود که همان هم می توانست به حکم قرعه از آقایان باشد.

شاید بگویید مگر خندوانه مسجد است که زن و مرد از هم جدا باشند؟ مگر خلاف شرع است که یک یا دو زن با چند مرد هم گروه باشند؟ مگر در دانشگاه ها استاد زن نداریم که دانشجوی مرد دارد و برعکس؟ پاسخ این است که دنبال کنندگان خندوانه می دانند فضای این گروه ها کاری نیست؛ دوستانه است. اعضای یک گروه تا زمانی که برای مسابقه آماده بشوند ساعت ها و روزها برنامه کاری مشترک دارند؛ چیزی شبیه به اردوی تفریحی. نیازی به یادآوری نیست که هدف از این هم نشینی ها هرچه بهتر خنداندن است.

کاش این تحلیل درست نباشد و این احساس نگرانی بیجا باشد، ولی مدتی هست که صدا و سیما در مسائل مربوط به عفاف و حجاب رو به تساهل و تسامح آورده و به نظر می رسد آنچه در برنامه پنج شنبه شب خندوانه رخ داد، نشانه ای از یک روند آسیب زاست و از این پس باید منتظر رخدادهای دیگری از این دست باشیم. این رویه تساهل و تسامح در بعضی مجموعه های نمایشی هم به وضوح دیده می شود که آخرین نمونه اش مجموعه «رهایم نکن» بود که در آن مثبت ترین چهره داستان به دنبال حادثه تجاوز که برای خانم همکارش پیش آمده چند روزی همراه اوست و جای نامزدش را برایش پر می کند.

یک نفر باید جلوی این روند را بگیرد. دقیقا نمی دانم آن یک نفر چه کسی است، ولی کاش مثلا وقتی آقای رئیس در دیدار با اعضای شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: «مرز حیا در رسانه ملی بسیار حساس است و برنامه سازان نیز به این موضوع توجه دارند»، یکی پرسیده باشد: «پس این چیزهای تازه که می بینیم چیست؟ این حساسیت کو؟» و کاش در دیدار با اعضای شورای عالی حوزه، آقایان بزرگوار به اشاره کلی به رعایت مسائل شرعی و اسلامی بسنده نکرده باشند!
 
به قلم : علی تجرد.سایت راسخون


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :