دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237273
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1397 10:49
تعداد بازدید : 143

ولایت فقیه و زمینه سازی ظهور

حاکمیت ولایت فقیه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فتح باب جدیدی درحوزه ی اندیشه ی سیاسی شیعه است.ما معتقدیم در وضعیت کنونی جامعه ی ما ولایت فقیه ، عمود خیمه ی اسلام است و حفظ آن مایه ی حیات و رونق اسلام و ارزش های اسلامی درجامعه است .


برخلاف منطق دیالکتیک در عصر حاضر، اسلام نیازمندی جامعه را به رهبری تایید می کند. رشد و کمال جامعه از نظر اسلام از طریق تحقق دین در متن زندگی فردی و اجتماعی و مکتبی که شامل برنامه های تکامل مادی و معنوی انسان باشد ، امکان پذیر است . از این رو تنها کسی که توان رهبری جامعه به سوی کمال را دارد ، که کارشناس دین باشد و حکمت " ولایت فقیه " همین است . حاکمیت ولایت فقیه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فتح باب جدیدی درحوزه ی اندیشه ی سیاسی شیعه است . توانسته است اندیشه های رقیب را کنار بزند و از فضای پژوهش و تئوری به عرسه ی عمل و اجرا پانهد . بنابراین فلسفه ی ولایت فقیه بر دو پایه استوار است . تکامل مادی و معنوی جامعه و انسان که هدف آفرینش خداوند است و از راه ارائه ی پیام آوران خداوند ، قابل دستیابی است . دیگری شایسته ترین فرد برای رهبری کسی است که برنامه ی تکامل انسان با بهتر از دیگران بداند و بیش از همه توان پیاده کردن آن را درجامعه داشته باشد . " ولایت فقیه " درعصر غیبت برای تشکیل حکومت و اجرای قوانین الهی و پیشگیری از تحریف اسلام ناب ، همان مسئولیت معصومین علیهم السلام را عهده دار است . موفقیت ولایت فقیه نیز در تحقق بخشیدن اهداف حکومتی اسلام ، مانند معصوم بستگی به شرایط زمان و مکان دارد .

 رشد و بالندگی هر اندیشه ای مقدمات خاص خویش را می طلبد . با درنظر گرفتن همه ی عوامل ، قراین و مقتضیات زمانی و مکانی می توان سخن واندیشه ای را فهمید و درباره ی آن داوری کرد. این قائده ی کلی و شامل هر اندیشه ای است . در مباحث اندیشه ی سیاسی به طور عام و ولایت فقیه به طور خاص نیز همین قائده جاری است . بنابراین با نگاه ترکیبی منظومه ای و همه جانبه دراین حوزه می توان به قضاوت صحیح و بینش درستی از آن دست پیدا کرد .

به حقیقت می توان نظریه ولایت فقیه را محوری ترین پایه و اساس نظام سیاسی اسلام درعصر غیبت امام زمان دانست . نظریه ای که در آخرین سالهای قرن 20عملا کارآیی و صلاحیت دین را اداره ی جامعه بر همگان آشکار ساخت . امام (ره) با تکیه بر این اندیشه توانستند نظام حکومت اسلامی را ایجاد کرده و به خوبی آن را اداره کنند.

امروزه همه دنیا دریافته اند که رمز استواری ، عظمت و استقلال این کشور پای بندی به دین و ولایت فقیه است و با شیوه های مختلف فرهنگی سعی در تضعیف اعتقاد و تشکیک باورها ، اصول و ارزش های دینی و اسلامی جامعه ما دارند و به عنوان یکی از اهداف راهبردی خود ، تضعیف " ولایت فقیه" را نشانه گرفته اند . ما معتقدیم در وضعیت کنونی جامعه ی ما ولایت فقیه ، عمود خیمه ی اسلام است و حفظ آن مایه ی حیات و رونق اسلام و ارزش های اسلامی درجامعه است ؛ از این رو بنا بر آن شدیم تا با تبیین این نظریه و دفاع علمی و منطقی از آن و تنویر احکام عمومی ، بخشی از وظیفه دینی و الهی خود را ادا کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :