شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237270
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1397 23:5
تعداد بازدید : 75

هدف از خلقت از دیدگاه عقل ونقل

خداوند تمام هستی را برای او خلق کرده است. پس هدف مهمی بدنبال خلقت انسان وجود دارد ؛اهدافی که برای خلقت انسان وجود دارد حب ذات ،عبودیت،آزمایش و انتباه ،لطف الهی وخلق انسان کامل است


جهان هستی مخلوق خالقی حکیم است. از حکیم کار عبث سر نمی زند .در نتیجه خلقت این جهان هدف مند است و تمامی موجودات به صورت تکوینی رو به سوی غایت وکمال معینی دارند .خداوند بی نیاز مطلق است .غایتی که برای فعل خود (مخلوقات )در نظر گرفته سودی برای او ندارد و موجب کمال او نیست .بلکه همه به سود مخلوق است و در جهت استکمال موجودات است.

انسان به عنوان خلیفه الله  و جانشین خداوند در زمین مجموعه ای از این هستی است. خداوند تمام هستی را برای او خلق کرده است. پس هدف مهمی بدنبال خلقت انسان وجود دارد ؛اهدافی که برای خلقت انسان وجود دارد حب ذات ،عبودیت،آزمایش و انتباه ،لطف الهی وخلق انسان کامل است .انسان کامل آیینه تمام نمای حق است. زمین در هیچ زمانی ومکانی بدون وجود انسان کامل نبوده است .مصداق عینی وخارجی انسان کامل ایمه علیهم السلام هستند .در عصر حاضر حضرت ولی عصر انسان کاملند که با تبعیت از ایشان میتوان مراحلی از کمال را طی نمود . ضرورت بحث در همین جاست که انسان با شناخت هدف از خلقتش بهتر و راحت تر منازل کمال را طی می کند و با در دست داشتن الگو در این راه تا انتها مسیر مستقیم را طی خواهد کرد.

کلید واژه ها: حکمت، خلقت، هدف، انسان، خلیفت الله.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :