دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237224
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1397 13:4
تعداد بازدید : 98

تبیین نقش خواص در جنگ جمل

بررسی نقش خواص در بصیرت افراد جامعه نقش بسزایی دارد. نقش خواص درحکومت امیرالمومنین (ع) موضوعی است که دراین تحقیق به آن پرداخته شده است .

اصلاح توده ی مردم به اصلاح خواص ونخبگان هر کشور وجامعه بستگی دارد .بدین جهت بصیرت زایی در میان جریان خواص امری ضروری است که عبرت آموزی تاریخ حکومت امیر المومنین (علیه السلام)به جهت وجه جامع با حکومت عصر حاضر موجبات این امر را فراهم می کند. ببه همین مناسبت پژوهش حاضر که پژوهشی تاریخی ،تحلیلی است و ازمنابع دست اول تاریخی گردآوری شده بدین مهم می پردازد .

نخستین ومهمترین جنگ حضرت امیر جنگ جمل بوده که توسط خواص اهل حقی که مال ومنصب دنیوی ایشان را فریفته بود، چند صباحی پس از بیعت عمومی با امیر المونین (علیه السلام) پی ریزی شد طلحه وزبیر که در راس این گروه بودند و با اتکا به نفوذ فوق العاده ی عایشه در میان مردم مکه را پایگاه مخافت با علی (علیه السلام)به راه انداختند و با سخنرانی ها ومغالطه کاری های فراوان ،بسیاری از عوام بی بصیرت جامعه را به راه ضلالت کشاندند .امیر المونین که از این موضوع آگاهی یافتند از کوفه ،همان محل نزاع گروه های خواص ثابت قدم ودنیا طلب بود به جمع آوری سپاه پرداخت .

سرانجام جنگ جمل به فروپاشی سپاه عایشه وپیروزی حق بر باطل منجر شد .

در جریان جنگ جمل هم خواص اهل حق با بصیرت وثابت قدم وهم خواص اهل حق دنیا طلب نقش بسزا وموثری در تحریک عوام الناس به عهده داشتند که به موجب اعمال وتصمیم گیری های ایشان عده ای از مسلمین سعادتمند وعده ای دیگر اهل شقاوت گشتند.از این رو افزایش بصیرت در جریان خواص و عوام زدایی مردم جامعه امری ضروری برای حفظ حکومت اسلامی می باشد .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :