دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237223
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1397 12:59
تعداد بازدید : 156

تحجر گرایی ،اقسام وپیامد های آن در جوامع اسلامی

با توجه به سابقه تحجرو تحجرگرایی و خطرات تفکر این افراد این تحقیق انجام گرفته است . با شناخت این افراد و افکار به عاملین تحریف دین و مذهب پی خواهیم برد

اسلام دین تکامل رشد وتعالی انسان است و هدفی جز کمک به این شاهکار هستی برای نیل به خلیفه اللهی انسان و سوق دادن او به تعالی حقیقی  وواقعی ندارد. متاسفانه وجود پدیده تحجر گرایی از دیر باز وهمزمان با ظهور اسلام توسط متحجرین مهر رکود وتوقف بر چهره این دین مترقی حک کرد وشیوه دین داری ظاهر گرایانه آنها موجب شد که دین غیر پویا نشان داده شود. کج فهمی های قشر واپسگرا از دین مبین اسلام موجب عدم تحرک وسازندگی دین شد. ضعف عقیدتی متحجرین آنها را به سمت بدعت گذاری در دین هدایت کرده وعدم بصیرت ونادانی آنها را به آنجا کشایذد که آیات قرآن راغلط تفسیر کنند نمونه آن خوارج بودند .

متحجران به خاطر جهالت عمیق خود نه تنها از هر گونه نو آوری ومتد جدید دوری می کنند بلکه حل مسائل ومتدهای نوین را از اسلام انتظار ندارند و دامنن اسلام را از هر گونه نوآوری و گسترش وجریان آن در تمام متدهای جدید ویا  وسایل نوین اتوماتکی و پیشرفته و در خاتمه از سیاست و تدبیر مبارزه وکارزار با دشمنان اسلام مبرا می دانند .

آنان با اصرار بر انحراف خود وحق جلوه دادن آن کارشان عین جدال به باطل و تمسخر واستهزای در دین است و این ضرر فاحش و بسیار بزرگی است که بر قانون و مرز شناسی وارد می شود و روز به روز بر تضعیف تعهد ها و تقلیل التزام های به اسلام می افزاید.متحجران چنان دارای تعصب های خشک و نامفهوم می شوند که هیچ گونه انعطافی در آن یافت نمی شود و تحت تاثیر هیچ عاملی قرار نمی گیرند .

لذا متحجران را باید شناخت و از سوی دیگر به پیامدهای شوم عملکرد آنها که شامل تحریف دین ومذهب ،تحزب و فرقه گرایی از جمله به وجود آمدن فرقه های وهابیت وبهاییت ،اختلاف وتفرقه در جوامع اسلامی ،و بالاخره رکود تمدن اسلامی توجه کنیم ودر صدد مقابله ومهار آن برآییم.همانگونه که حضرت امام خمینی همواره دغدغه ی آن ها را داشت وخطرات آنها را به مردم گوشزد می کرد .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :