چهارشنبه - 2019 مارس 27 - 21 رجب 1440 - 7 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 234119
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1396 10:37
تعداد بازدید : 200

مدرسه ی علمیه ی قاسم بن الحسن علیهماالسلام

دست استعمار در آستین دراویش گنابادی

افشای نقش دراویش گنابادی در فتنه
از روزگاری که با شنیدن نام درویش، انسانی منقطع از دنیا، با آرامش و وقاری دلنشین در ذهنمان تداعی می شد، زمان زیادی نمی گذرد. اما دیری نپایید که دنیای شیشه ای مجازی، حقایقی را برای مردم آشکار کرد و فیلمی از تعرض یکی از اقطاب دراویش به مریدان، دست به دست چرخید و نقاب از چهره آنان زدود. با این حال هنوز هم افرادی هسنتد که به دنبال اینچنین فرقه های منحرف که در لوای معنویت ودین، شرافت و انسانیت را به تاراج می برند، حرکت می کنند.

دراویش چه کسانی هستند؟
مراد از دراویش، فرقه اهل حق بمعنی مردان حق است که گروهی را علی الله گویند که از غلاهٔ شیعه هستند. مذهب ایشان مجموعه‏ای است از آراء و عقاید که تحت تاثیر افکار اسلامی، زردشتی و یهودی و مسیحی و مهرپرستی و مانوی و هندی و افکار فلاسفه قرار گرفته است. در دستورهای دینی اهل حق، اجرای سه بوخت‏یا سه اصل اخلاقی زردشتی، که «پندار نیک‏» و «گفتار نیک‏» و «کردار نیک‏» باشد از واجبات است.
انتظار می رود فرهیختگان با روشنگری، راه انحراف جوانان را بوسیله عقاید پوچ و شیطان محور فرقه ها ببندند و همچنین رسانه های جمعی خصوصا صدا و سیما در تبیین چهره حقیقی فرق منحرف، نقش فعال تری ایفا کنند.


دراویش گنابادیه
از معروفترین فرقه های دراویش در ایران، سلسله نعمت_اللهی، منسوب به شاه نعمت الله ولی، از عرفای قرن هشتم است. سلسله نعمت اللهی گنابادی خود را فرقه ناجیه می دانند و داعیه این را دارند که تنها راهی که از اسلام واقعی مانده آنها هستند. سیر سلوک حقیقی را مختص خود دانسته و بقیه مسلمانان همه راه را به خطا رفته اند. اگر قرار است فردی به مرحله از مراحل معنوی برسد فقط از راه و مسیر آنها باید برسد. آنها خود را جانشین و نائب حضرات معصومین دانسته و به صورت کنایه وار در برخی از کتب و سخنانشان حتی خود را تا حد ائمه معصومین رسانده اند.
سلسله گنابادیه از زمان تأسیس تاکنون هفت قطب داشته که قطب فعلی آن، نورعلی تابنده (مجذوب علیشاه) از اعضای جبهه ملی است و پس از انقلاب، مسئولیتهایی چون معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر سازمان حج و زیارت و معاون وزارت دادگستری داشته است.
در بی هویتی وسر سپردگی این فرق گمراه همین بس که “نورعلی تابنده” قطب فعلی فرقه صوفیه گنابادیه در سخنرانی اخیر خود، بعد از آنکه حیات امام زمان(عج)، عصمت امامام معصوم(ع) و اصول دین را زیر سوال برد؛ به مقام حضرت زهرا(س) توهین کرد و مدعی شد که شهادت مقام بالایی است و شامل حضرت زهرا نمی شود و با گفتن شهادت حضرت زهرا مقام شهید را بی ارزش می کنید زیرا حضرت زهرا(س) رحلت کرده است.
این اظهارات تابنده در حالی صورت می گیرد که در تقویم دراویش گنابادی، فوت دو تن از قطب های این فرقه (مشتاق علیشاه و سلطان علیشاه) با عنوان شهادت درج شده است.(1)

اعتقادات فرقه گنابادیه:
اجتماع در خانقاه و دشمنی با مسجد! (مسجد را خانه ضرار میدانند!)؛
اعتقاد به قطب در حد خدا و سجده کردن به او!
وحدت وجود و ادعای الوهیت و ربوبیت: آنها بر این باورند حتی کسانیکه بت و جن و گاو و آلات تناسلی را میپرستند، در واقع پرستش خدا میکنند!
لیدر گروهک تروریستی ریستارت (محمد حسینی که خود و ظاهرا خانواده اش از اعضای این فرقه هستند) با تلفیقی از عقاید درویش مسلکی و باستانگرایی لائیک و با شبکه سازی از اعضای این فرقه خصوصا گروهک مجذوبان نور، تاکنون به شکل وحشیانه ای اقدام به آتش زدن چندین مسجد و حسینیه در کشور کرده است.

جدایی طریقت و شریعت: بی مبالاتی به نماز و خمس و زکات و غسل و حجاب و..؛
نفی مذهب و یکسان دانستن همه ادیان (اعم از الهی و غیرالهی)؛
نفی انتظار فرج و قبول نداشتن حضرت مهدی(عج)؛ ادعای جانشینی امام زمان (نیابت خاصه)! اعتقاد به جدایی دین از سیاست؛ شارب ( سبیل بلند) گذاشتن؛
طلسم بازی، مریدپروری، ثروت اندوزی (درست برعکس نام درویش!). تعرض اقطاب و افراد صوفیه به زنان.

افشای نقش دراویش گنابادی در فتنه 88
چندی پیش سایت بی بی سی فارسی مستندی را بنام “بیست و چندم خرداد” پخش کرد که در بخشی از فیلم مهدی کروبی با تیم مشاوران و عناصر فتنه گرش در حال برنامه ریزی برای بر هم زدن وضع انتخابات و نتایج آرا بودند که اعضای تیم اغتشاش فرقه گنابادی مانند حمید رضا مرادی ، صالح مرادی و ..چند نفر دیگر از این عناصر در صحنه ای این فتنه انگیزی همراه کروبی حاضر بودند.
“نورعلی تابنده” قطب فعلی فرقه صوفیه گنابادیه در سخنرانی اخیر خود، بعد از آنکه حیات امام زمان(عج)، عصمت امامام معصوم(ع) و اصول دین را زیر سوال برد؛ به مقام حضرت زهرا(س) توهین کرد و مدعی شد که شهادت مقام بالایی است و شامل حضرت زهرا نمی شود.

گفتنی است سایت “مجذوبان نور” فرقه، توسط سرویس اطلاعات فرانسه حمایت و رابط این سرویس یعنی مصطفی آزمایش نماینده برکنار شده نورعلی تابنده، خطوط اصلی این سایت ضد انقلاب را ترسیم می کند. مصطفی آزمایش از چند سال گذشته تلاش وسیعی را برای پیوند دادن این فرقه با گروه های سیاسی ضد انقلاب داشته که از آن جمله میتوان به همکاری های تنگاتنگ و مشکوک وی با دایان علایی نماینده فرقه ضاله بهائیت و حتی دیدار مخفیانه ی وی با رضا پهلوی فرزند شاه مخلوع اشاره کرد. (2)

دیگر فعالیت های سیاسی فرقه گنابادیه
فرقه دراویش گنابادی علیرغم ادعای عدم دخالت در سیاست، همواره بعنوان ابزار سیاسی بیگانگان بکار گرفته شده اند. استراتژیست های غربی برای مبارزه با اسلام شیعی و شیعه انقلابی، حساب ویژه ای بر روی دراویش همچون دیگر فرقه های غیرانقلابی باز کرده اند. نمونه بارز دخالتهای سیاسی دراویش:
حمایت کامل آنها از حکومت پهلوی و حتی برقراری پیوندهای خویشاوندی با مقامات طاغوت (اقبال، نصیری و..) است. طبق آمار سال 1337، از شانزده نفر فرماندار استان خراسان، هشت نفرشان صوفی بودند.
حضور میدانی بسیاری از دراویش در اغتشاشات سال 88 و حتی نقش مدیریتی آشوبها
اعلام حمایت از برخی کاندیداها
پرونده سازی های حقوق بشری با رویکرد گسترش تحریم ها
جدیدترین اقدام این فرقه، آتش زدن مساجد در اغتشاشات دی ماه 96 است.

نورعلی تابنده به حمایت تلویحی از آتش زدن حسینیه ها توسط جنبش ری استارت پرداخته و آنرا انتقام گیری از تخریب حسینیه (خانقاه) دراویش در سال های قبل دانسته است. لیدر گروهک تروریستی ریستارت (محمد حسینی که خود و ظاهرا خانواده اش از اعضای این فرقه هستند) با تلفیقی از عقاید درویش مسلکی و باستانگرایی لائیک و با شبکه سازی از اعضای این فرقه خصوصا گروهک مجذوبان نور، تاکنون به شکل وحشیانه ای اقدام به آتش زدن چندین مسجد و حسینیه در کشور کرده است.
اخیرا حدود 200 نفر از دراویش نعمت اللهی گنابادی به دنبال شایعه دستگیری قطب این فرقه در محله پاسداران تهران تجمع کردند.تعدادی از این افراد چوب و چماق و سنگ در دست داشته و تجمع آنان باعث اخلال در تردد خودروها در این محله شده بود. برخی افراد حاضر در این تجمع قصد داشتند به تجهیزات نیروهای انتظامی آسیب وارد کنند که ماموران ناجا مانع اقدام آنان شدند.آن ها فرد موتور سواری را مضروب کرده و وی را داخل یک خودرو حبس کردند.

سخن آخر
هيچ يك از فرقه هاي تصوف بدلیل بدعتها و انحرافات متعدد در دین، مورد تاييد تشيع نیستند و احادیث متعددی از امام صادق(ع)، امام رضا(ع) در رد و انکار صوفیه و فساد عقیده آنها و حتی بدتر بودن آنان از کفّار وجود دارد. فرقه سازی و تعبیه تعدد مراکز عبادی و عقیدتی، همواره مد نظر استعمارگران خصوصا روباه پیر انگلیس پلید، بوده و هست. بنابر این انتظار می رود فرهیختگان با روشنگری، راه انحراف جوانان را بوسیله عقاید پوچ و شیطان محور فرقه ها ببندند و همچنین رسانه های جمعی خصوصا صدا و سیما در تبیین چهره حقیقی فرق منحرف، نقش فعال تری ایفا کنند. اندیشمندان و علما نیز در منابر و مساجد مردم را توجیه سازند. زیرا امروز حقیقت اسلام در خطر است. یادمان نرود که امام خمینی(ره) فرمود : “علمای اسلام به داد اسلام برسید…” امروز هم به داد اسلام برسید.


 

پی نوشت:
1-اهانت رییس فرقه گنابادی به ساحت حضرت زهرا(س)، گروه فرهنگی مشرق
2-دراویش گنابادی چه می گویند گناباد کجاست، آفتاب، بهمن1391
3-افشای نقش دراویش گنابادی در فتنه 88، سایت فتنه گران، اسفند1396


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :