چهارشنبه - 2019 مارس 27 - 21 رجب 1440 - 7 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 233875
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1396 22:22
تعداد بازدید : 240

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج)

پاسخ های فاطمی(پرسش و پاسخ)

پرسش: حضرت فاطمه(س) در مواجهه با سؤال های متعدد و متنوع مردم چه عکس العملی داشتند و چه پاسخ هایی را مطرح فرمودند؟


پاسخ:

حضرت فاطمه(س) در مواجهه با سؤال های متعدد و متنوع مردم با گشاده رویی به استقبال می رفتند و به مخاطبان خود می فرمودند: هرچه سؤال دارید بپرسید. در اینجا به برخی از اهم پاسخ های فاطمی اشاره می کنیم:


شیعه عملی
یکی از پیروان اهل بیت(ع) در شهر مدینه، همسرش را خدمت حضرت زهرا(س) فرستاد تا بپرسد وی از شیعیان خاندان پیغمبر(ص) به شمار می آید یا نه؟ حضرت فرمود: اگر به آنچه به شما امر می کنیم، عمل کنید و از آنچه شما را از آن برحذر می داریم، دوری نمایید، از شیعیان ما محسوب می شوید، والا نه. زن پاسخ فاطمه(س) را برای شوهرش نقل کرد و او از شنیدن آن به اضطراب و نگرانی افتاد و با توجه به ضعف ها و سستی های خود در امور دینی، گفت: وای بر من که همیشه در آتش جهنم خواهم بود. همسر مرد، نگرانی و بی قراری شوهرش را نزد حضرت فاطمه(س) بازگو کرد. حضرت در پاسخی، دیگر چنین فرمود: به همسرت بگو که چنین نیست که می پنداری، شیعیان ما از بهترین افراد اهل بهشتند و تمام دوستان ما و دوستان دوستان ما، و دشمنان دشمنان ما، همگی در بهشت جای دارند. آری، اگر کسی به ظاهر و با زبان، تسلیم ما اهل بیت شود، ولی در واقع در اوامر ما سرپیچی نماید و نواهی را محترم نشمارد، از شیعیان واقعی ما نخواهد بود.
(بحار الانوار، ج 65، ص 155)


تعریف عملی ایثار
عرب تازه مسلمانی در مسجد مدینه از مردم کمک خواست. پیامبر(ص) به اصحاب خود نگریست که چه کسی او را یاری می کند. سلمان برخاست و بیرون رفت تا مشکل آن شخص را برطرف کند، اما دست خالی بازگشت. در راه نگاهش به خانه فاطمه(س) افتاد و با خود گفت: فاطمه(س) سرچشمه نیکوکاری است. درب خانه را به صدا درآورد. فاطمه(س) بیرون آمد و سلمان قصه نیازخواهی عرب تازه مسلمان را به آن حضرت بازگفت. فاطمه(س) فرمود: ای سلمان، سوگند به خداوند که محمد(ص) را به پیامبری برانگیخت، سه روز است که غذایی نخورده ایم و حسن و حسین از شدت گرسنگی بی قرار شده بودند و هم اکنون به خواب رفته اند. اما من، نیکوکاری را که در خانه ام را کوبید، رد نمی کنم. فاطمه(س) پیراهن خود را به سلمان داد تا در مغازه شمعون یهودی گرو بگذارد و مقداری خرما و جو قرض بگیرد. سلمان گوید:

پس از گرفتن خرما و جو، به سوی منزل فاطمه(س) به راه افتادم و خدمت آن بانوی بزرگوار رسیدم و گفتم:
- مقداری از این خرما و جو را برای فرزندان گرسنه خویش بردارید. فاطمه علیها السلام فرمود: «یا سلمان، هذا شی امضیناه لله عز و جل، فلسنا ناخذ منه شیئا»؛ «ای سلمان، این کار را فقط به خاطر خدای تعالی انجام دادیم و چیزی از آن را برای خویش برنمی داریم.»
(مستدرک الوسائل، ج 13، ص 417)

معارفی از کیهان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :