پنج شنبه - 2020 ژوئن 04 - 13 شوال 1441 - 15 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 231824
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1396 22:37
تعداد بازدید : 461

مرکز تخصصی حضرت فاطمه سلام الله علیها

دفاعیه طلبه سطح3 رشته تفسیر وعلوم قرآنی

دفاعیه طلبه سطح3 خانم محمدی رشته تفسیر وعلوم قرآنی 4/10/96

به همت معاونت پژوهش این مرکز تخصصی، با تأييدات خداوند متعال و با استعانت از حضرت ولي عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف جلسه دفـاع از پایان نامه سطح سه طلبه سرکار خانم منا محمدی با عنوان: «مباني و قواعد تفسير ساختاري قرآن كريم با تطبيق بر سوره مباركه نور»  با راهنمایی حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر خامه گر  و داوری حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر اکبری روز چهارشنبه ساعت ۸ صبح مورخ: ۴/۱۱/۹۶  برگزار گردید.
ایشان در چکیده پایان نامه به تفسیر آیات قرآن براساس ساختار سوره­ که تفسیر ساختاری شهرت یافته، اشاره نمودند و هدف اصلی سوره را تنها با توجه به همه شواهد و قرائن موجود، در محتوای سوره و بررسی اموری همچون سیاق سوره، شأن نزول سوره، فضای نزول سوره، آيات آغازين و پايانی، واژه های كليدی و غيره، قابل شناسایی دانستند.

در این پژوهش ایشان، ابتدا به مبانی تفسیر ساختاری که عبارتند از: توقیفی بودن چینش آیات، هدفمند بودن قرآن، تناسب آیات و قواعد تفسیر ساختاری پرداخته اند؛ سپس غرض و ساختار سوره نور به روش علمی شناسایی کرده است.

ایشان، نتایج این پژوهش را اینطور ابیان نمودند که غرض نهایی سوره مبارکه نور، ترویج عفت و پاکدامنی با رعایت احکام الهی می باشد.

در نهایت  پایان نامه ایشان، با نظر هیئت داوران  درجه عالی را کسب نمود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :