پنج شنبه - 2020 مي 28 - 6 شوال 1441 - 8 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 231681
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1396 22:31
تعداد بازدید : 505

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع پايان نامه با موضوع «تحليل قاعده ارشاد و كاربرد آن در فقه تربيتي اجتماعي» در مجتمع كوثر

جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 در رشته فقه واصول دوشنبه 2 بهمن ماه سال جاري در مجتمع آموزش علوم اسلامي كوثر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 در رشته فقه واصول دوشنبه 2 بهمن ماه سال جاري در مجتمع آموزش علوم اسلامي كوثر برگزار شد.
احمدی، معاون پژوهش کوثر، گفت: پایان نامه حمیده عابدی از طلاب سطح 3 با موضوع « تحلیل قاعده ارشاد و کاربرد آن در فقه تربیتی اجتماعی » با راهنمایی دکتر فاطمه فلاح تفتی و داوری دکتر طوبی شاکری موفق به کسب نمره 18.5گردید.
احمدی، درادامه با اشاره به چکیده این پایان نامه گفت : قاعده ارشاد به عنوان يكي از قواعد عام فقهي كه در تمامي ابواب كاربرد دارد نقش گسترده و جايگاه مهمي در فقه تربيتي اجتماعي دارد. منظور از ارشاد در قاعده ارشاد جاهل، اعلام و تعليم است يعني اعلام در موضوعات فقهي و تعليم در احكام فقهي، فقه تربيتي يكي ازشاخه هاي نوظهور فقه مي باشد و بخشي ازاين دانش است كه به عرصه تربيت و مسائل آن مي پردازد و در صدد انبساط احكام آن برمي آيد؛ در واقع دانشي است كه رفتارهاي صادر شده از مربيان و متربيان در مقام تربيت را از لحاظ اتصاف آن ها به يكي از احكام پنج گانه بررسي مي كند و براي هررفتاري، حكمي از ادله آن را استنباط مي كند. قاعده ارشاد با ورود در قلمرو و اصول و روش فقه تربيتي اجتماعي توانسته نقش مهمي در امر هدايت و تربيت در اجتماع و برطرف سازي جهل مكلفين نسبت به وظايف شرعيه خود داشته باشد؛ اين پژوهش در پي آن است تا تحليل و كاربرد قاعده ارشاد را با استفاده از مدارك مورد استناد و استفاده از اصول و روش هاي تربيتي مورد بررسي قرار دهد. همچنين با بررسي مصاديق قاعده ارشاد در فقه تربيتي اجتماعي كاربردهاي قاعده ارشاد را در فقه تربيتي اجتماعي با استناد به كتب متقدم و متاخر و با روش تحليلي توصيفي تبيين كند.
وی، در پايان  واژه های کلیدی این تحقیق فقه، ارشاد، تربیت، قاعده ارشاد، فقه تربیتی اجتماعی بيان كرد.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :