پنج شنبه - 2020 مي 28 - 6 شوال 1441 - 8 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 219993
تاریخ انتشار : 1 مهر 1396 14:36
تعداد بازدید : 802

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

«نقش زهد و ساده زیستی در اقتصاد مقاومتی » در مجتمع کوثر

احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع تحقیق پایانی با موضوع « نقش زهد و ساده زیستی در اقتصاد مقاومتی » خبر دادبه گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر ، احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع تحقیق پایانی با موضوع « نقش زهد و ساده زیستی در اقتصاد مقاومتی » خبر داد.

احمدی، معاون پژوهش کوثر، گفت: تحقیق پایانی معصومه برزیگر  از طلاب سطح۲ با موضوع  «نقش زهد و ساده زیستی در اقتصاد مقاومتی » و با راهنمایی  دکتر محسنی و با داوری  دکتر خدایی موفق به کسب نمره  18/5 گردید.

وی، در توضیح عنوان این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و گفت: اقتصاد مقاومتی یک نوع گفتمان و الگوی اقتصادی است که برگرفته از فرهنگ و ارزش های اسلامی و دینی انقلابی است و خصلت بارز آن مقاوم سازی مدبرانه و تقویت اقتصاد ملی در برابر تهدیدهای دشمن و تبدیل آن به فرصتی برای پیشرفت است. این نوع اقتصاد معمولاً در تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف کننده یک کشور قرار می گیرد. ساده زیستی و اقتصاد مقاومتی هردو از مولفه های سبک زندگی اسلامی هستند. این دو مولفه درکنار یکدیگر اثرگذار و از هم اثر پذیرند. زندگی اسلامی براساس ساده زیستی و زهد زندگی پرتلاش و کم هزینه است چنین تصویری از ساده زیستی که یک نگاه فعال و روبه جلو و پیش برنده می باشد می تواند تاثیر جامعی بر حرکت اقتصاد مقاومتی داشته باشد. اقتصادی که با ویژگی های درون گرائی و برون زائی، دانش بنیان و مردم محور راه صحیح برون رفت امت اسلامی از مسائل اقتصادی امروز است.

ایشان، خاطر نشان کرد: این تحقیق در صدد تبیین رابطه ساده زیستی و زهد با اقتصاد مقاومتی بوده و در گام اول به تبییین صحیحی از مفهوم زهد اسلامی پرداخته و در ادامه به راهبرد تحقق اقتصاد مقاومتی همت گماشته و در پایان سهم ساده زیستی و زهد را در تحقق اقتصاد مقاومتی تبیین نموده است. ترویج ساده زیستی در جامعه مردم را به سمت استفاده از کالاهای ضروری و مورد نیاز می برد. بازار کالاهای لوکس و تجملی و اسراف گرایانه از مشتری خالی می شود. از آنجا که اقتصاد از تولید تا مصرف یک چرخه بهم پیوسته است خود به خود توان تولیدکنندگان را متوجه کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم خواهد کرد.

احمدی، در پایان واژه های کلیدی این تحقیق را زهد، ساده زیستی، اقتصاد مقاومتی  به عنوان پیش نیاز بیان کرد.

 گفتنی است، این جلسه 29شهریور  ماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :