پنج شنبه - 2020 مي 28 - 6 شوال 1441 - 8 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 219992
تاریخ انتشار : 1 مهر 1396 14:32
تعداد بازدید : 432

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع تحقیق پایانی با موضوع « ترس های مثبت و منفی در متون دینی و روانشناسی » در مجتمع کوثر

احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع تحقیق پایانی با موضوع « ترس های مثبت و منفی در متون دینی و روانشناسی » خبر داد
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع تحقیق پایانی با موضوع « ترس های مثبت و منفی در متون دینی و روانشناسی » خبر داد.

احمدی، معاون پژوهش کوثر، گفت: تحقیق پایانی مریم رستمی شیرین آبادی از طلاب سطح۲ با موضوع « ترس های مثبت و منفی در متون دینی و روانشناسی » و با راهنمایی خانم کرات و با داوری دکتر خدایی موفق به کسب نمره ۱۹گردید.

وی، در توضیح عنوان این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و گفت:ترس یک صفت همگانی و جز نعمت هایی است که خدا در آغاز تولد در وجود انسان قرار داده است که او را به نحو غیر ارادی از عوامل خطر دور می سازد. ترس گاهی مقبول و گاهی مورد قبول نیست، ترس های مقبول ارزشی هستند و موجب تعالی روح می شوند و دسته دیگر در زمره رذایل اخلاقی اندکه مانع رشد و تعالی انسان می شوند. به دلیل اهمیت بحث ترس در زندگی آیات و روایات فراوان برای هدایت بشر آمده است و روانشناسان نیز کتب زیادی در این زمینه نگاشته اند. به منظور جلوگیری از انحراف ابتدا به نظر قرآن و ائمه معصومین علیهم السلام پرداخته شده و سپس نظر روانشناسان، بیان شده است. و اصل نظر در این پژوهش بر روی متون دینی است.

معاون پژوهش کوثر، یاد آور شد: در قرآن واژه مترادف ترس، خوف است و برخی از واژگان نیز: خشیت، وجله، رهبه، رعب، فزع، اشفاق و در روانشناسی نیز واژگانی همچون هراس، اضطراب آمده است. در قرآن کریم خوف از خدا و مقام خدا، آخرت انسان بوده و همچنین گناهان از ترس های ارزشی مطلق و مثبت قرار دارند. ترس از غیر خدا، فقر، مرگ و. .. از مهمترین ترس های ضدارزشی معرفی شده اند. در روانشناسی ترس مطلوب که همان ترس طبیعی در مقابل حیوان درنده و حوادث است و ترس های نامطلوب همانند ترس از سخنرانی در جمع، مدرسه، امتحان و ازدواج و. .. که همان ترس های مرضی است و ترس های موهوم مانند ترس از جن و مرده و سایه ها نیز جزو این ترس های ناطلوب است.

ایشان، در پایان واژه های کلیدی این تحقیق را ترس، مثبت، منفی، آیات، روایات، روانشناسی به عنوان پیش نیاز بیان کرد.

گفتنی است، این جلسه ۲۹شهریور ماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :