پنج شنبه - 2020 مي 28 - 6 شوال 1441 - 8 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218629
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1396 15:22
تعداد بازدید : 439

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

برگزاری جلسه دفاع پایان نامه با موضوع « بررسی مبانی فقهی افساد فی الارض قانون مجازات اسلامی (مصوب۱۳۹۲) » در مجتمع کوثر

احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه با موضوع «بررسی مبانی فقهی افساد فی الارض قانون مجازات اسلامی (مصوب1392) » خبر داد.


به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر ، احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه با موضوع « بررسی مبانی فقهی افساد فی الارض قانون مجازات اسلامی (مصوب1392) » خبر داد.

احمدی، معاون پژوهش کوثر، گفت:  جلسه دفاعیه سیده فاطمه آذین از طلاب سطح3 با موضوع « بررسی مبانی فقهی افساد فی الارض قانون مجازات اسلامی (مصوب1392) »   با راهنمایی حجه الاسلام  دکتر محمد حسین خوانین زاده  و بامشاوره حجه الاسلام دکترسید طه مرقاتی و داوری خانم دکتر طوبی شاکری موفق به کسب نمره 19گردید.

وی، در توضیح عنوان این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و گفت: از جرائمي كه  در فقه اسلامي براي آن مجازات اعدام در نظر گرفته شده است جرم افساد في الأرض است. افساد في الأرض از عناويني مي باشد كه در آيات و روايات بسياري به آن اشاره شده است. از مهمترين آياتي كه به اين جرم و مجازات آن اشاره مي كند آيات 32 و 33 سوره مباركه مائده مي باشد، در رواياتي مثل روايات فضل بن شاذان از امام رضا عليه السلام و خطبه قاصعه امام علي عليه السلام نيز مجازات مفسد في الأرض آمده است. فقهاي بسياري نيز مرتكب گناهان را با شرايطي مفسد في الأرض مي دانند و همه اين مباني شرعي را عقل و فلسفه تشريع مجازات تاييد مي نمايد.

ایشان در ادامه افزود: در قانون مجازات اسلامي جديد براي اين جرم بنابر نظر برخي از فقها كه افساد في الأرض را از دو جرم محاربه و بغي مستقل مي دانند، جداگانه مجازات اعدام وضع شده است و البته قانونگذار به تبع فقها تعريفي از اين جرم ارائه نداده و فقط به ذكر مصاديقي از آن بسنده نموده است.بابررسي و تطبيق مباني فقهي بر مصاديق اين جرم در قانون مجازات اسلامي روشن مي شود كه علاوه بر جرائم مندرج در اين قانون، مصاديق نويني براي افساد في الأرض وجود دارد كه البته همه اين جرائم بايد با در نظر گرفتن شرط گستردگي عمل ارتكابي و وسعت آثار مطرح شده در قانون باشد.

ایشان، در پایان واژه های کلیدی این پایان نامه را افساد في الأرض ،مصاديق افساد ،قانون مجازات اسلامي ،مباني فقهي به عنوان پیش نیاز بیان کرد.

گفتنی است، این جلسه دوشنبه 13 شهریور ماه جاری درمجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :