پنج شنبه - 2020 مي 28 - 6 شوال 1441 - 8 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218628
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1396 15:10
تعداد بازدید : 360

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

برگزاری جلسه دفاع پایان نامه با موضوع « ادله و قلمرو عصمت انبیا از منظر متکلمین معاصر مرحوم صدر، مظفر و شهید مطهری» در مجتمع کوثر

احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر ، احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر خبر داد.
معاون پژوهش کوثر، در ادامه افزود: جلسه دفاعیه زینت السادات میردانیالی از طلاب سطح3 با موضوع « ادله و قلمرو عصمت انبیا از منظر متکلمین معاصر مرحوم صدر، مظفر و شهید مطهری » با راهنمایی حجه الاسلام دکتر رحیم لطیفی و با مشاوره حجه الاسلام دکتر حمید کریمی و با داوری حجه الاسلام دکتر محمدمهدی گرجیان موفق به کسب نمره 17/5 گردید.
 وی، در توضیح این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و گفت: در مرحلۀ عصمت انبيا به اعتبار بعد نظري، متكلمين شيعه معتقدند كه پيامبر در دريافت، حفظ و انتقال وحي كاملاٌ معصوم است و هيچ گونه خطايي نه سهواً و نه عمداً از او صادر نمي شود و به اعتبار بعد عملي،شيعه معتقد است كه عصمت شامل قبل از بعثت و بعد از بعثت، گناهان كبيره و صغيره، عمدي و سهوي، نفرت آور و غير نفرت آور و حتي داوري در منازعات، تشخيص موضوعات احكام ديني، مسائل اجتماعي و تشخيص مصالح و مفاسد امور و مسائل عادي زندگاني هم مي شود. ايشان با تاكيد بر لطف بودن "عصمت" در حق دارندۀ آن بيان مي كند كه عصمت اين گونه است. عبد معصوم، در عين قدرت بر انجام عصمت، انگيزۀ ترك دارد و به سمت طاعات ترغيب مي شود. احمدی در ادامه افزود: از آنجا كه حصول وثوق و اعتماد كامل به انبيا كه تأمين كنندۀ غرض از رسالت ايشان است، بدون تصور عصمت امكان پذير نمي داند، "عصمت" را عقلاً و نقلاً به طور مطلق ضروري مي شمارند.
ايشان به دلايل نقلي نظير آيات ناظر به عدم نفوذ شيطان نسبت به مخلصان و مطهران، هدايت يافتگي انبيا و نرسيدن عهد الهي به ظالمان، و دلايل عقلي نظير لزوم وثوق و اطمينان پيامبران، لزوم تكليف به محال، و لزوم مخالفت با پيامبر در صورت عدم عصمت استناد مي كند. مرحوم مظفر بیان می دارد: پيامبران بايد معصوم باشد،تا مردم به او اطمينان و وثوق كنند ودرنتيجه غرض ازبعثت پيامبران تحقق پذيرد زيرا پيروي و متابعت از پيامبرواجب است.
معاون پژوهش کوثر، در توضبیح نظریه شهيد صدر خاطر نشان کرد: همه آنچه كه پبامبران را از آن منزه دانسته، وقوع آن را ازسوي ايشان ممنوع مي دانيم،مستقيم ياغير مستقيم به استناد دلالت معجزه است كه ايشان را ازدروغ بستن به خداوندسبحان دررساندن پيام او باز مي دارد.دين در همه عرصه هاي زندگي بشر جاريست لذا نبي بايد در همه جنبه ها و همواره معصوم باشد.و از ديد شهيد مطهري عصمت پيامبران از گناه واشتباه ،ازمختصات ايشان است ، به اين معنا كه پيامبران نه تحت تأثيرهواي نفساني قرارمي گيرند و نه مرتكب گناه مي شوندو نه دركارخود دچارخطاواشتباه مي گرددند و اين امري اختياري است نه اجباري .
ایشان، در پایان واژه های کلیدی این پایان نامه را عصمت، انبيا، وحي، گناهان كبيره، گناهان صغيره بیان کرد. گفتنی است، این جلسه 13 شهریور ماه جاری در مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان قم برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :