پنج شنبه - 2020 مي 28 - 6 شوال 1441 - 8 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218456
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1396 16:18
تعداد بازدید : 378

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

جلسه دفاع پایان نامه طلاب مجتمع کوثر با موضوع « نامتناهی بودن علم، قدرت، و حیات الهی از منظر عقل و نقل»

احمدی، معاون پژوهش کوثر، از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه يكي از طلاب سطح 3 مجتمع آموزش علوم اسلامي كوثر با موضوع « نامتناهی بودن علم، قدرت، و حیات الهی از منظر عقل و نقل» خبر داد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامي كوثر، احمدی، معاون پژوهش کوثر، از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه يكي از طلاب سطح 3 مجتمع آموزش علوم اسلامي كوثر با موضوع « نامتناهی بودن علم، قدرت، و حیات الهی از منظر عقل و نقل» خبر داد.
احمدی، معاون پژوهش کوثر، گفت: جلسه دفاعیه زهرا سادات حسینی تبار از طلاب سطح۳ با موضوع « نامتناهی بودن علم، قدرت، و حیات الهی از منظر عقل و نقل » و با راهنمایی حجت الاسلام دکتر عزالدین رضا نژاد و با داوری حجت الاسلام دکترمحمد مهدی گرجیان موفق به کسب نمره ۱۹گردید.
معاون پژوهش کوثر، در توضیح عنوان این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و گفت: خداوندسبحان آن وجود نابی است که همه کمالات وجودی را دارد. بنابراین هر آن چه مغایر با او فرض کنیم، به او باز می گردد. از این رو او را وحدتی است که عین ذاتش است و فرض دوم برای او محال است. پس در آن وطن نه تعددی است نه اختلافی و هیچ نحوه تعین یا مفهومی به معنای محدودیت به یک حد و مرز فرضی در آن جا راه ندارد.ذات اقدس الهی دارای صرافت و اطلاق بوده و از هر تعیّن مفهومی یا مصداقی منزه است. از آن جهت که این حقیقت تام نزد خود حضور دارد و واجد خود است، تعیّن " علم " ظاهر می شود. و از آن جهت که مبدأ تام همه کمالات وجودی است، تعیّن " قدرت " آشکار می شود و از جمع بین علم و قدرت، " حیات " هویدا می گردد.
وی، در ادامه افزود:این پژوهش با تکیه بر نامتناهی بودن ذات و صفات ذاتی وبا اثبات عقلی و نقلی وجود این صفات به چگونگی آن ها در ذات و عینیت ذات و صفات الهی و نامتناهی بودن بودن ذات پرداخته است. طرح چنین مبحثی از این رو ضرورت دارد که علت نخستین دارای تمام کمالات و بلکه فوق التمام است و تکیه اصلی این پژوهش بر نامتناهی بودن صفات ذاتی است که از نامتناهی بودن ذات است. ایشان، خاطر نشان کرد: صفات ذاتی، زائذ بر ذات نیست تا احتمال زوال از او مطرح شود و محدود نیست تا زوال آن نسبت به خارج حدّ قابل طرح باشد. صفات ذاتی او، دوام امکانی ندارد تا تطرّق زوال از درون او محتمل باشد؛ بلکه دوام ضروری و ازلی دارد. لذا از تمام جهات از طرح زوال مصون است. اطلاق ذاتی صفات او که از سعه ازلی و گستره ابدی و فُسحت سرمدی آن حکایت دارد، از دسترس هرگونه تضییق، تقیید، تحدید و تقطیع منزه است.
احمدی، در پایان واژه های کلیدی این پایان نامه را نامتناهی بودن علم خداوند، قدرت نامتناهی خداوند، حیات خداوند،عقل، نقل به عنوان پیش نیاز بیان کرد.
گفتنی است، این جلسه ۱۲ شهریور ماه جاری در مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان قم برگزار شد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :