جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218079
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1396 12:30
تعداد بازدید : 176

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

اصول حاکم بر روابط زن و مرد درجامعه اسلامی

با گسترش امور اجتماعی در جامعه وحضور پررنگ زنان وفعالیت های پی در پی ایشان در همه امور اجتماع این بحث مطرح است که دین مبین اسلام هیچگاه نظر به عدم حضور زنان در جامعه نداشته است؛ پس برای این حضور قواعد واصولی حاکم است.انچه در قوانین اسلامی بیان میشود اگر به صورت حقی وبدون هیچ کم وکاستی ارائه شود بسیار کار گشا می باشد وبسیار ی از معزلات اجتماعی کاهش میابد

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه .کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 اصول حاکم بر روابط زن و مرد درجامعه اسلامی

 1395

 

 فائزه جنتی کیا 

 

خانم عذرا خلیلی 

 

خانم نیره قوی 

 

اجتماع، اسلام، مصالح فردی و اجتماعی، ارتباط، مصلحت، ایمان، اخلاق 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

انسان فطرتا موجودی اجتماعی است این که انسان سرشتش با قوانین اجتماعی عجین بوده وزندگی در انزوا بر خلاف ذات  ایشان می باشد.بر همه افراد خدا باور ومعتقد به قیامت  است که از قوانین شریعت بر حق اسلام پیروی کنند تا در دنیا واخرت رستگار شوند. به مصداق آیه شریفه لا یکلف الله نفسا الا وسعها، انچه اسلام برای جهانیان به ارمغان اورده است اصولی است که خارج از عهده اش نیست  وخواستار هیچ فعل سختی از ادمی نشده است.

اگر  انسان با چشم بصیرت به اصول قوانین اسلامی بنگرد خواهد دید که هیچ جای خسران وسختی برای ایشان نیست، بلکه با انجام و رعایت افعال خواسته شده ؛اگر بخواهیم با همین ادبیات دنیایی خود بیان کنیم به این مهم می رسیم که ما معامله ای دوسر سود خواهیم داشت وخداوند مهربان چیزی را خارج از توان ما از ما نخواسته است.روابط اجتماعی امری گریز ناپذیر است واز نظر اسلام زن ومرد باحفظ حریم ها می توانند مراودات اجتماعی داشته باشند. جامعه که متشکل اززنان ومردان میباشد برای پیشرفت وارتقا سطح جامعه احتیاج به تلاش وکوشش هر دو است با توجه به این امر که هدف ما در عرصه اجتماعی ایجاد ارتباطی سالم بین زنان ومردان است.

با گسترش امور اجتماعی در جامعه وحضور پررنگ زنان وفعالیت های پی در پی ایشان در همه امور اجتماع به این بحث رسیدیم که دین مبین اسلام هیچگاه نظر به عدم حضور زنان در جامعه نداشته است؛ پس برای این حضور قواعد واصولی حاکم است.انچه در قوانین اسلامی بیان میشود اگر به صورت حقی وبدون هیچ کم وکاستی ارائه شود بسیار کار گشا می باشد وبسیار ی از معزلات اجتماعی کاهش میابد. عقل سلیم حکم میکند که با توجه به مصلحت وسودی که در رعایت احکام اسلامی است خود را مقید به پیروی از قوانین بر حق اسلامی کنیم.  این تحقیق با هدف یاداوری ارزش های اسلامی و نشان دادن این امر که اصول صادر شده از جانب شارع مقدس  قواعدی است که با خلقت آدمی آشنا است وچیزی جدا از نهاد ادمی نیست نگاشته شده است.

لذا تحقیق حاضر قصد دارد که نشان دهد روابط اجتماعی با اسلام هیچ تضادی ندارد بلکه خواستگاه دین اسلام اجتماع می باشد وهمواره همگان را دعوت به همیاری وهمکاری با یکدیگر میکند.ودین اسلام در مقابله با رهبانیت می باشد. حال که اسلام دینی اجتماعی است پس حضور زن ومرد هردو در جامعه نیاز است برای این حضور احتیاج به قوانینی است که همه این قوانین با توجه به شاخص های زن ومرد ازجانب خالق یکتا صادر شده است.ومسلما صلاح زن ومرد در رعایت این قوانین است. سپس این مراودات زن ومرد باید تحت نظر قانون باشند که ضابطه مند باشند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :